Medicana International Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Asiye Nuhoğlu,Türkiye Sağlık Araştırması sonuçlarına göre küçük çocuklarda en sık görülen hastalığın ishal olduğunu ifade ederek, ishalin çok ciddi sonuçlar doğurabileceğini, özellikle okul döneminde çocuklar arasında hızla yaygınlaşan bulaşıcı ishal konusunda ebeveynlerin çocuklarını bilinçlendirmeleri gerektiğini belirtiyor.

 

Enfeksiyonların ishale yol açan nedenlerin başında geldiğini ifade eden Medicana International Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Asiye Nuhoğlu, özellikle çocukluk çağında sıklıkla görülen ishalin genellikle virüs, bakteri ve parazitlerden kaynaklandığını belirtiyor. Bu nedenle okulların açılmasıyla birlikte çocuklar arasında görülen ishal vakalarında artış yaşandığını kaydeden Nuhoğlu, özellikle tuvalet temizliğini tam öğrenememiş küçük çocuklar arasında ishalin çok çabuk bulaştığına dikkat çekiyor. İshalin asla hafife alınmaması gerektiğini belirten Nuhoğlu, okullar açılmadan önce velilerin ishale yol açan nedenler konusunda çocuklarını uyarmaları ve önlemler hakkında bilinçlendirmelerinin önemine değiniyor.

 

Bozuk yiyeceklerin ya da yeterince temiz olmayan su yoluyla çocuklara bulaşan bakterilerin ishale neden olabileceğini söyleyen Prof. Dr. Asiye Nuhoğlu, hijyen koşullarının yeterince dikkat alınmadığı ortamlarda hazırlanan yiyecekleri tüketmenin de ishale neden olduğunu kaydediyor. Özellikle kantinlerden alınan açık yiyeceklerin hijyenik ortamlarda hazırlanmış olmasından emin olunması gerektiğini dile getiren Nuhoğlu, çocukların içme suyuna da dikkat etmeleri ve açık su kaynaklarından uzak durmaları gerektiğini belirtiyor.

 

Virüsler ciddi sorunlar doğurabilir

İshale neden olabilecek rotavirüs, norovirüs ve adenovirüs gibi farklı virüs türlerinin bulunduğunu belirten Prof. Dr. Asiye Nuhoğlu, sağlıklı bir insanda iyileşme sürecinin kolay olduğunu, ancak çocuklarda ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceğini ve okul eğitimini uzun süreli aksatabilecek sonuçlar yaratabileceği konusunda uyarıda bulunuyor.

 

Nuhoğlu, Rotavirüs nedeniyle binlerce çocuğun hastanelik olduğunu, bu virüsün mikrop bulaşmış gıda tüketmek ya da parmağı ağza götürmek suretiyle vücuda bulaştığını belirtiyor. Noravirüslerin ise birçok değişik türünün bulunduğunu kaydeden …, virüsün bulaştığı çocukların mide bulantısı ve kusmanın yanı sıra kas ağrısı, baş ağrısı, halsizlik ve düşük dereceli ateş gibi belirtiler gösterdiğini ifade ediyor. Söz konusu virüslerin okul gibi kalabalık ortamlarda hızla yayıldığına dikkat çeken Nuhoğlu, temiz olmayan su ve gıda maddelerinin bu virüsü çocuklar arasında yaygınlaştırdığını belirtiyor.

 

İlaç kullanımına dikkat

Antibiyotik başta olmak üzere pek çok ilacın da ishale yol açabileceğini söyleyen Prof. Dr. Asiye Nuhoğlu, antibiyotiklerin bağırsaktaki doğal bakteriler üzerinde olumsuz bir etki de yarattığını, doktor önerisi olmadıkça hafif soğuk algınlığı, üşütme gibi durumlarda çocuklarda antibiyotik kullanımından uzak durulması gerektiğini ifade ediyor. Bununla birlikte, çocukları früktoz (meyve şekeri) içeren gazlı içecekleri tüketmemeleri konusunda ebeveynlerin uyarması gerektiğini belirten Nuhoğlu, früktozu sindirmekte güçlük çeken çocukların, yetişkinlerde olduğu gibi  sıklıkla ishal olduğunu söylüyor.

 

Okul dönemi boyunca öğrencilerin tuvalet temizliğine dikkat etmeleri, parmaklarını ağızları ve yüzlerine götürmemeleri konusunda ebeveynlerin çocuklarını bilgilendirmeleri gerektiğini ifade eden Nuhoğlu, açık yiyecek tüketmemek, kapalı ve hijyenik olduğundan emin olunan su ve gıda maddeleri tüketmenin önemini de velilerin çocuklarına aşılamaları gerektiğine vurgu yapıyor.

 

 

Onko Koçsel – Onko İlaç, 1987 yılında kan ürünlerini Türkiye’ye ilk kez getirerek Türkiye ilaç sektöründeki yerini aldı. 1995 yılında ise Koçsel İlaç, kardeş şirket olarak gruba katıldı. Kuruluşundan bugüne yüzde 100 Türk sermayeli bir kuruluş olarak faaliyet gösteren Onko Koçsel İlaçları, şirketin kurucusu ve yönetim kurulu başkanı İrfan Koç’un 35 yılı aşkın sektör deneyimiyle Türk tıbbına önemli hizmetlerde bulunmakta, sektörün ihtiyaçları doğrultusunda yenilikçi çözümleriyle birçok ilki hayata geçirmektedir. Hizmette ilklere ve kalıcı eserlere imza atan Onko Koçsel İlaçları, 2015 yılında büyük bir atılım gerçekleştirerek Türkiye’de bir ilk ve tek olan yüksek aktiviteli ürünler için ileri teknolojiye sahip farmasötik üretim tesisinin açılışını gerçekleştirmiştir. Tesis, Türkiye’de kısıtlı olarak üretilen ya da hiç üretilmeyen, hayati önemi olan hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçların Türkiye’de üretilmesine olanak sağlamaktadır. En ileri teknolojiyle üstün kalite koşullarında üretim gerçekleştiren tesis, Türkiye’nin dışa olan bağımlılığını azaltmanın yanı sıra, onkolojik olarak sahip olduğu yüksek kapasite sayesinde Türkiye’nin bu alanda tüm ihtiyacını karşılayabilecek gücü elinde bulunmaktadır. Tesislerin yapıtaşı olan AR-GE faaliyetleri, Türkiye’de sınırlı sayıda üretilen ya da hiç üretimi yapılmayan, yüksek etkinlikteki farmasötik dozaj formları ve ilaç etkin maddelerini geliştirme ve üretim faaliyetlerini yürütmektedir.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here