Okul fobisi yaşayan çocukların büyük bir kısmında anneye olan bir bağımlılık gözlemlenir. Aşırı çocuklarına düşkün, çok fazla hassas davranan ebeveynler aslında bir yandan da çocuklarını kendilerine bağımlı kılmaktadırlar. Bu çocuklar annelerine yada kendilerine bakım veren kişiye karşı geliştirdikleri bağımlılıkla bir nevi kendilerini onların uzvu gibi hissetmektedirler. Buna paralel olarak o kişiden ayrı kalma eyleminin gerçekleşeceği herhangi bir sahne onlar için çok ürkütücü gelmektedir.

Kreş hayatı yaşamamış ise bu çocuk bu bağımlılığı pekişebilmektir, akabinde okul onun hayatında ilk anlam olacağı için bir sorun haline gelmektedir.

Bir yandan da bu çocuk evinde dere beylik sürüyor, kraliyet gibi bir yaşamı varsa, anne babanın koyduğu hiç bir sınır söz konusu değilse her dediği yerine getiriliyorsa okul hayatında karşılaştığı oterite figürü ilk olmadığından okula karşı bir direnç başlayacaktır. Bu davranışı karşısında çocuğun ağlaması ödüllendirilerek çocuk okuldan uzak tutulur ise çocuğun okul fobisi oluşmasına sebep olunabilir.

Çocuklar Okul Fobisi Nasıl Yenebilir ?

Çocuk aşamalı olarak okula alışması sağlanmalıdır. Örneğin anne birinci gün sınıf içinde çocuk ile birlikte oturabilir, ikinci gün, sınıf kapısında bekleyebilir, üçüncü gün okul kapısında bekleyerek çocuğu okula alıştırabilir.

6 YORUMLAR

  1. Herşeyden önce olay ailede değil okulda ve öğretmende bitiyor. Siz istediğiniz kadar iyi ebeveyn olun. Hatta en iyi Pedagog olun çok kötü bir öğretmen ya da arkadaş çevresi varsa hiçbir işe yaramaz.

  2. Mahmut bey’in bahsettiği gibi bu çok katmanlı bir konu. İşin ucunda öğretmen, öğrenci, mevki, anne, baba ve dersler yer alıyor. Ve burada öğrenincinin yaşadığı ilk deneyim çok önemli. Herşey anaokulu yada 1. sınıfta yaşadığı olumlu/olumsuz deneyime göre yol alacaktır. Özellikle kızlar bu konuda çok hassas oluyor. Ona göre bir yol almak lazım.

  3. 6 yaşında çocuğum ilk defa okula gitmek istemiyorum dediğinde ona sebebini sordum; okulu sevmediğini hiç güzel bir yer olmadığını söyledi.
    Bende acaba neler oluyor? Okulda neler yaşıyor da bu kadar tepkili diye öğretmeniyle görüştüm. Öğretmeni de sürekli anlaşamadıkları iki arkadaşından bahsetti.
    Farklı sınıfa geçmesini önerdi ama bu da onu tamamen başka bir çevreye itmek olacak neticede alıştığı bir sınıfı var. Öğretmenin çözümü pek mantıklı gelmedi. Şimdilik yer değişimi ile kaldık.

  4. Sınıf öğretmeni değiştiğinden beri kızımı okula göndermek eziyet oldu. Yeni öğretmenleri de iyi ama her gün Gamze öğretmenimi bir daha görmeyecek miyim? Ben onu daha çok seviyordum diye söyleniyor. Bu durumu ne zaman aşacağız bilemiyorum.

  5. Her öğretmen “Yerdeki Yıldızlar” filmini izlemeli. Öğretmen nasıl olmalı diye görmeli. Bu iş yürekle yapılır paranın hesabında olan bu işi yapıp çocuklara yazık etmesin. İki öğretmen bir araya geldiğinde çocuklar için nasıl daha iyisini yapabiliriz yerine aybaşı hesabıma şu kadar ek ders yatacak muhabbeti ediyorsa o iş bitmiştir. En ufak zorlukta hooop pdr hoop psikolog doktor tedavi ilaç. Mücadelede edeyim şu çocuğu kazanayım diye bi düşünce yok. Empati yapıp bu sınıftas benimde çocuğum var düşüncesiyle hareket etmelerini öneririm. Kimsenin evladı onların evlatlarından değiersiz değil. Akşam yastığa baş koyulduğunda ben bugün aldığım maaşı hak ettim mi? sorusuna vicdan rahatlığıyla evet diyebilmek mesele. Kendini bile kandırırsın amma Allah kanmaz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here