Okul, bir çocuk için önemli bir dönüm noktasıdır. Çocuk ilk defa ailesinden, evinden ayrılır ve farklı bir sistemle tanışır. Bu farklı sistem kendi içerisinde yeni kişiler, yeni bir otorite ve yeni kurallar içerir. Okul aynı zamanda çocuğun ilk sorumluluk aldığı yerlerden biridir. Akademik başarı okula daha yeni başlayan çocuklar için aslına bakarsanız biraz geri planda kalmaktadır. Bunun sebebi bu aşamada okulun ‘toplumsallaşma’ yönüyle ön plana çıkmasıdır.

Çocuğunuzu okula başlatırken ilk olarak göz önünde bulundurmanız gereken şey çocuğunuzun yaşıdır. Yaşını doldurmayan çocuk, okul için yeterince olgunlaşmamış demektir. Gerek kalem tutabilmesi, gerekse yaklaşık 5 saat boyunca bir sınıfta durmayı kabul edebilmesi nedeniyle okul başlama yaşı çok önemlidir. Uzmanların tavsiyesi 72 ay. Eğer çocuğunuz okula başlamak için yeterli olgunlukta değilse öğretim sürecinin tamamında sorunlarla karşılacak ve özgüven problemi yaşayacaktır.

Toplumsallaşmanın ilk adımı olan okula alışma sürecinde çocuk bazı sorunlar yaşayabilir. Yabancı bir ortama girmek, başka bir otoriteyi kabul etmek, yeni arkadaşlar edinmek birçok çocuk için zor olabilmektedir. Bazı çocuklar özellikle de okulun ilk günlerinde okula gitmek istemeyebilirler, ya da ebeveynlerine zorluk çıkarabilirler.

Bu durum kendini fiziksel başka problemlerle göstermediği sürece normal bir durumdur ve ebeveynlerin endişelenmesine gerek yoktur. Çocuğa okulun ilk günlerinde anlayış göstermek, onu okulla ilgili şeylerde desteklemek ve elbette iyi bir öğretmen seçimi yapmak çocuğu rahatlatır ve okulla ilgili kötü düşüncelerini zaman içerisinde geçirir.

3 YORUMLAR

  1. Selamlar,
    Öncelikle faydalı bilgilerle bizi aydınlattığınız için teşekkür ederiz. Bir konu da size danışmak istiyorum. Kızım 7 yaşında 2. sınıfa gidiyor. Kardeşi de 15 aylık. Kardeşinden sonra okul konusunda disiplinsizlik yaşamaya başladık. Bazen ben kardeşime bakacağım okula gitmek istemiyorum diye bazense sen onu benden çok seviyorsun beni okula gönderiyorsunuz şeklinde nazlanma oluyor. Her ne kadar ona sevgimi hissettirmeye çalışsam da bu durum devam ediyor. Çoğunlukla sineye çeksem de, bazen sinirleniyorum dayanamıyorum ne yapmalıyım?

  2. 8 yaşında bir kızım var. Okul yanında aktif sporlarla uğraşması için yüzme ve folklör gibi kurslara gidiyor. Okula bir mola ve enerji olsun diye bunkurslara yönlendirdik gakat okul konusunda hep bir isteksizlik ödevlerden yakınma var. Acaba kurslar mı yoruyor? Okula olan dikkatini nasıl toplarım?
    Teşekkürler
    İyi çalışmalar

  3. Ben ki çok sakin bir çocukmuşum ona rağmen annem 2 ay okulun bahçesinde okuldan çıkışımı beklemiş. Her tenefüs görmesem deli oluyormuşum. Şimdi kendimde anneyim çocuğum okula adapte olamasa üzülürüm ama oğlum çok hareketli okul ortamına da iyi adapte olacağını düşünüyorum çünkü ona evde anneye bağlı bir hayat değil bahçe de parkta akraba arasında ve küçük yaşta yüzme ve satranç kursuna gittiği için sosyal iletişimi erken kazandırdığımızı düşünüyorum. Şuan bile korkusuz rahat bir birey olacağını hissettiriyor bana.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here