Okul reddi, özellikle okula ilk başlanılan zamanlarda görülen bir durumdur. Birçok çocukta görülebilen bu durumun birçok sebebi vardır ancak çoğunlukla geçici bir durudur. Yapılması gereken şey çocuğa anlayışla yaklaşmak, bu durumun birçok çocuğun başına gelebileceğini kabul etmek ve okul çalışanlarıyla, özellikle de öğretmenle işbirliği yapmaktır.

Okul reddi olan çocuğa nasıl davranmalı?

  • İlk olarak bunun sebebi araştırılmalı. Çocuğunuz sınıftaki bir arkadaşı yüzünden mi okula gitmeyi reddediyor, yoksa öğretmen davranışları yüzünden mi? Sorunun asıl sebebini belirlemek çözüme doğru daha emin adımlarla gidilmesini sağlayacaktır.
  • Okula gitmediği için, ya da gitmek istemediği için çocuğu suçlamamalısınız, çocuğun üzerine gitmemelisiniz. Unutmayın ki bu durum herkesin başına gelebilir. Çocuğunuzun üzerinde bu yönde bir baskı kurmanız durumun aleyhine olacaktır.
  • Çocuk okula gitmek istemiyor diye onu okuldan uzaklaştırmak ise oldukça yanlış bir davranış olacaktır. Çocuğun okula devamsızlığı önlenmelidir. Çocuk eğer ki ağlayarak, hastalanarak okuldan kaçabildiğini fark ederse bunu hep kullanacaktır.
  • Öğretmenle, okul çalışanlarıyla devamlı iletişim halinde olmak, çocukla bu durum üzerinde konuşmak, yani bir nevi çocukla işbirliği yapmak da bu durumun çözülmesinde etkili adımlar olacaktır.
  • Eğer durum öğretmen işbirliğiyle çözülebilecek gibi değilse, çocuk atılan her olumlu adıma rağmen okula gitmeyi inatla reddediyor ve fiziksel rahatsızlıkları devam ediyorsa en güzeli çok geç olmadan bir uzmanla görüşmektir. Bu işbirliği sürecine uzman da katılırsa hem sizi daha iyi yönlendirecektir, hem de çocuğu.

1 Yorum

  1. Bu devirde öncelikle çok uyanık bir ebeveyn olmak gerekir.
    Yani çocuğun her halinin farkında olmak, neyi sevdiği neyi sevmediği, hangi konularda problem yaşadığı bilinmelidir ki çözüme bir adım daha yakın olmalıdır.
    Bence çocukların okulu sevmemesi tamamen geçerli başka bir sebebe bağlıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here