Çocukların okula başlarken yabancı bir ortam, yeni arkadaşlar ve yeni bir otorite nedeniyle zor zamanlar yaşadığından bahsetmiştik. Ancak bu durum birçok çocukta görülen, oldukça normal bir durumdur ve endişelenecek bir durum değildir.

Ama çocuklarda sıklıkla görülen ve sıradan okul korkusundan farklı olan bir durum vardır: Okul reddi.

Okul reddi, okul korkusunun çok daha şiddetli bir şekilde ortaya çıkmasıdır. Çocuk okula gitmeyi her şekilde reddetmektedir. Bu durum ciddidir ve çoğunlukla zamana bırakılınca geçmez, aile-okul işbirliğini, hatta bazen psikolojik bir yardımı da gerektirir.

Okul reddinin belirtileri nelerdir?

Anne babasından ayrılan ve yabancı bir ortam içerisine giren çocuk, bu durumda ne yapacağını bilemez ve büyük bir kaygı yaşar. Buna bağlı olarak çocukta okul reddini gösteren bazı fiziksel belirtiler görülebilir. Bu fiziksel belirtilerden bazıları kusma, baş dönmesi, karın ağrısı gibi şeylerdir. Hatta bazen çocukta uykusuzluk problemi bile görülebilir. Bu durumlar tamamen psikolojiktir.

Hafta sonu, ya da akşam eve geldiğinde oldukça rahat davranan çocuk pazar gecesinden itibaren tekrar sıkılmaya başlar. Okula neden gitmek istemediğini açıklayamayabilir ama kendince yalanlar bulabilir ya da kendine bile açıklayamadığı bu korkuyu “Öğretmenim ve arkadaşlarım bana kötü davranıyor.”, “Öğretmenimden korkuyorum.” gibi cümlelerle ifade etmeye çalışabilir.

Eğer çocuğunuzda böyle bir durumla karşılaştıysanız çocuğunuzun üzerine gitmemeye çalışın ve okulla işbirliği içerisine girin. Öğretmenin başa çıkamayacağı kadar ciddi bir problem olduğunu düşünüyorsanız psikolojik bir uzmandan yardım alabilirsiniz.

1 Yorum

  1. henüz okula başlamadık seneye başlayacağız ama aynı sıkıntılar okul konusu açılınca bizim kızda da var. şimdiden bunalımda ne yapacağız bilmiyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here