Çocukların okuldan korkmasını engellemek ve okul reddinin ortaya çıkmadan kaybolmasını sağlamak için ebeveynlere düşen en önemli görevlerden biri de okul seçimidir. Okul seçiminde titiz davranmak çocuğunuzun hayatının önemli bir kısmı boyunca bulunması gereken bir kuruma karşı olumlu duygular beslemesini sağlayacaktır. Bu aşamada tanıdıklarının görüşlerinden faydalanabilir, okullarla görüşebilirsiniz.

Okul, neden okul reddinin ortaya çıkmasına neden olur?

Bunun pek çok sebebi vardır aslında. En genellerinden bahsetmek gerekirse;

  • Çocuklar özellikle okul öncesi dönemde ve ilkokula yeni başladıkları dönemde daha sevecen öğretmenlere ihtiyaç duyarlar. Annenin sıcaklığından sonra disipliniyle kök söktürmeye çalışan, sert mizaçlı bir öğretmen çocuk için yıpratıcı olabilir ve okul reddine neden olabilir.
  • Sınıfta aşırı rekabetçi bir ortamın yaratılması, çocukların başarılarının hep diğerleriyle karşılaştırılıyor olması da çocuğun okula gitmek istememesine neden olacaktır.
  • Sınıfın, okulun kuralları çocuk için fazla zorsa çocuk okulu kabul etmekte zorlanabilir. Çocukların yaşına uygun bir sistem, kurallar düzeni belirleyen okul ve öğretmenler çocuğunuz için doğru seçim olur.
  • Çocuğunuzun okul başarısı düşükse okul reddi ortaya çıkabilir. Çünkü okul reddi sadece dönem başında ya da okula ilk başlarken ortaya çıkan bir durum değildir, dersler ilerledikten sonra da ortaya çıkabilir.
  • Arkadaşlar okul reddinin ortaya çıkmasında çok önemli olabilmektedir. Arkadaş zorbalığını küçümsemeyin. Eğer böyle bir durumdan şüpheleniyorsanız öğretmenle görüşmelisiniz.

 

2 YORUMLAR

  1. Benim kızım da bu yıl başladı okula. Öncesinde okulun nasıl bir yer olduğunu vs anlatmıştık ve okulla ilgili gerekli tüm eşyaları birlikte aldık. Çok hoşuna gitti ve hevesle başladı. Bu hazırlık sürecinin üzerinde olumlu etkisi olduğunu düşünüyorum.

  2. slm benimde biri 7 diğeri 5 yasında çocuklarım var kızım 2. sınıfta oğlum ana sınıfına yeni başladı .oğlum okula ilk başladığı 3 gun hiç bi problem yasamadık hatta yanında kalmak istedim o sen git annecim ben korkmam dedi beni yolladı .fakat 4. gun ben okula gitmek şstemiyorum orada bana bağırıyorlar demeye başladı .gitmemek için bahaneler buluyo karnım agrıyo midem bulanıyo öksürüyorum gibi seyler .neden gitmek istemediğini soruyorum öğretmenini sevmediğini söylüyor .ne yapmalıyım teşekkürler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here