Son birkaç yıldır online alışveriş aşağı, online alışveriş yukarı. Herkes internete yöneldi artık. Hala inatla reelden alışveriş yapanlar da var elbet, ama online alışveriş baya revaçta. Peki neden bu kadar revaçta? Sizler için kolları sıvadım ve reel alışveriş ile online alışverişi karşılaştırdım!

İlk olarak reel alışverişin bize cazip gelen taraflarından bahsedelim…

R1) Her şeyi görerek, hissederek almak.

Online alışverişin bana göre belki de en kötü yanlarından biri bir bluz, bir tişört vs. aldığınızda onun kumaşını hissedememek. Kumaş baya önemli bir unsur çünkü. Dikişlerini inceleyip az çok anlayabiliyorsunuz da. Düğmelerin, kullanılan aksesuarların kalitesi de az çok anlayabileceğimiz şeylerden. Mesela ben internetten bir gömlek almıştım ve kumaşı rezaletti, bir mağazada görsem onu asla almazdım. Çekimler yanıltıcı olabiliyor aynı zamanda, renkler çok daha değişik görünebiliyor.

R2) Deneyerek almak.

Eğer kafanızda reel alışveriş kazanacaksa eminim ki bu seçenek yüzünden olur! Bir şeyi deneyerek almak gerçekten çok büyük bir avantaj çünkü. Mağazaların beden ölçüleri değişik olabiliyor çünkü. Dolabımda small kıyafet de var 3xl da desem inanır mısınız? Ama doğru. Hatta bazı adı lazım değil mağazaların kendi içinde bile değişik ölçüleri olabiliyor. Bu yüzden deneyerek almak online alışverişi döver!

R3) Alışverişin verdiği inanılmaz rahatlık.

Evet malesef bu erkekler için geçerli değil pek. Ama kadınlar için dibine kadar geçerli! O mağazaları gezmek, her parçayı mıncıklamak bize adeta bir cennet havası sunuyor ve vazgeçiyoruz tüm dertlerimizden.

R4) Kargo ücreti denen bir şey yok.

Sırf kargo parası yüzünden nice alacağımdan vazgeçmiş bir insanım. Bu madde en çok, en çok benim için geçerli.

R5)Dolayısıyla kargo süresi beklemek de yok.

Bir elbise gördünüz, aşık oldunuz ve aldınız. Reelde bu hemen elinizde. Ama online alışverişte durumlar değişiyor. Onu beklemek zorunda kalıyorsunuz ve bazen bu bekleyiş öyle uzun ve öyle sancılı geçiyor ki aldığınıza pişman oluyorsunuz. Hatta bazen ne aldığınızı unutuyorsunuz!

R6) Değiştirme işlemleri oldukça zahmetsiz.

Elinizde fişiniz varsa, mağazaya gidiyorsunuz ve anında değişim yapabiliyorsunuz. Ama online alışveriş sizi bir daha zorluyor bu konuda, müşteri hizmetlerine dert anlatmak ve sonra da kargo işlemleriyle uğraşmak zorundasınız ve genelde siz ödüyorsunuz kargo parasını. Bazı online mağazalar reel mağazalarda değişim yapabilme imkanı sunuyor ama dediğim gibi sadece bazıları. 

Şimdi sıra online alışverişin cazip yönlerine bakalım…

O1) Çalışanların triplerini ve peşimizde dolanmalarını çekmek zorunda değiliz.

Bazen sizin de onları dövesiniz gelmiyor mu? Bazıları çok ilgililer tamam ama, feci bunaltıyorlar. Elinize bir şey alıyorsunuz ve hemen yanınızda bitiyorlar. Buyrun, yardımcı olabilir miyim? Olamazsın canım, ikile! Bazıları da feci ilgisiz. 10 defa sorarsınız, yine de sorunun tamamına cevap vermeye tenezzül etmezler. Bazıları da sanki mağazanın sahibi! Silkelemek istiyorum sizi!

O2) Mağazada olmayan şeyi bulabilmek.

Online mağazalar, markanın ya da markaların sattığı her şeyi içeren mecralar. Ama reel mağazalar öyle değil. O mağazanın konumuna göre, büyüklüğüne göre daha az çeşit getirebiliyorlar. Ben bunu hep yaşıyorum. Bir mağazada olan diğerinde yok mesela. Ama online alışverişte asla böyle bir derdiniz yok , her şey elinizin altında.

O3) Çantaları taşırken o narin kollarınız yorulmaz.

Elinizdeki çantalarla denge kurmaya çalışıp, aynı zamanda kendi çantanızı idare edebilmek bazen çok zor olabiliyor, biliyorum şekerlerim.

O4) Daha ucuz.

Trendyol, Morhipo gibi alışveriş siteleri çok çok ucuz satıyor çoğu şeyi. Özellikle de bir kampanya kodunuz falan varsa yaşadınız.

O5) Üşengeçseniz…

Üşengeçseniz ya da alışverişe fazla zaman harcamak istemiyorsanız online alışveriş tam size göre. Tek yapmanız gereken isteğinize hitap edebilecek bir site bulabilmek ve o siteden istediğinizi bulmak. Bunu yaparken pijamalarınızla yumuş yumuş evde oturmak da serbest.

Benim kafamda ikisi burun buruna gidiyor hep. Bir online alışveriş kazanıyor, bir reel alışveriş.

Sizin için hangisi galip? Ama sonuç yine de değişmez değil mi kızlar…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here