İlk olarak Üsküdar’da bir şerbetçi de tattığım enfes bir Osmanlı içeceği olan demirhindi şerbetinin faydaları saymakla bitmiyor. Gerçi gurur kaynağımız Osmanlı’da ecdadımızın sağlığa zararlı yiyecek ve içecekleri tükettiğini pek göremiyoruz. Her bir şerbet ve hoşaf hem içecek görevini görüyor susuzluğu alarak rahatlatıyor hemde sağlık açısından bilinen bilinmeyen pek çok faydası oluyor. Zaten öyle değil mi ki kişi boğazından geçen her yuduma dikkat etmeli. Arapça’da (temr hindi) Hint hurması adıyla tanıdığımız demirhindi meyvesi, tropikal ülkelerde ve özellikle Hindistan ve Mısır’da yetişmektedir. Ekşi tadı ve koyu rengiyle birçok ülke de demirhindi baharatı olarak kullanılmaktadır.

Demirhindi Şerbetinin Faydaları

Olgunlaşan meyvesi bağırsaklara şifa, kabızlığa reçetedir. 20-25 m uzunluğunda büyükçe bir ağaç olan demirhindinin dalarının ucunda çiçekleri sarı veya kırmızı renkte salkımlar halinde görülmektedir. Bünyeyi güçlendiren, kansızlığı önleyerek enerji veren, Ramazan ayında kesinlikle tüketilmesi gereken harareti kesen ve susama hissini azaltan şifalı bir meyvedir.

Susama hissinin azaltıldığından bahsetmişken diğer faydalarını da söylemek istiyorum.Kusmaya, ateşe ve ishale de iyi gelen demirhindi şerbetinin bu özelliğinden faydalanabilirsiniz. Sadece susuzluğun kesilmesi gözüyle bakmamak gerekir, ayrıca su ihtiyacını karşılayamadığımız durumlarda da büyük bir kurtarıcıdır… Az önce örneklerini verdiğim gibi.

Demirhindi meyvesinin yaprakları da alternatif tıpta hala kullanılmaktadır.

Eski İstanbul’da yani bizden 2-3 nesil öncesine kadar babaanne evlerini kapıdan içeri girer girmez karanfil ve tarçınla buluşan enfes şerbet ve hoşafların kokusu sararmış.

Demirhindi Şerbeti Nasıl Yapılır?

 

Osmanlı'dan Günümüze Demirhindi Şerbeti (3)

Osmanlı'dan Günümüze Demirhindi Şerbeti (5)

Osmanlı'dan Günümüze Demirhindi Şerbeti (4)

Osmanlı'dan Günümüze Demirhindi Şerbeti (6)

Meyvesi tıpkı keçi boynuzuna benzeyen demirhindinin Osmanlı’da nasıl şerbet haline getirildiğinden bahsedelim biraz da…

Melzemelerimiz:

250 gr. demirhindi (artık pek çok aktarda rahatlıkla bulabilirsiniz)

5 su bardağı içme suyu

1 kg. şeker yahut 1 su bardağı bal

Bir miktar tarçın

3-4 adet karanfil

Aktarda demirhindi adı altında 41 çeşit baharattan hazırlanmış özel baharat satılmaktadır. Dilerseniz şerbetinize bu baharatı da ilave ederek tatlandırabilirsiniz.

Süzme işlemini en temiz şekilde büyüklerimizden gördüğümüz üzere temiz beyaz bir tülbent ile yapmamızda fayda var. Kaynar suya tülbent içine alınan demirhindi tülbentle birlikte konur ve bu şekilde 10 dakika kaynatılır. Meyve iyice özünü salar. İçine 1 kg şeker veya bal ilave edilir tülbent çıkarılarak.5 dakika daha kaynatılarak hazırlanan şerbet yine temiz bir tülbent yardımıyla süzülerek sürahiye alınır. İçerisine kabuk tarçın ve karanfil ilave edilerek ikram edilmeden önce yarım saat dinlendirilir.

Osmanlı'dan Günümüze Demirhindi Şerbeti (8)

Sonuç ise mükemmel. Büyüklerimiz hazırladıkları her yemek ve içeceği bereketle dolu olması için abdestli olarak yapmışlardır. Çareyi basit yollarda aramamak lazım. Maalesef günümüzde tüketilmesi oldukça kolay olan hazır içecekler tercih edilmektedir. İçerisinde bol miktarda şeker ve koruyucu maddeler bulunduran hazır içecekler; şifa olmak yerine hastalık oluşturmakta ve sağlığa zararlıdır. En iyisi hem ecdadımızdan bize kala miraslara sahip çıkmak hemde ev ortamında kendi ellerimizle temiz bir şekilde şifa içecekleri hazırlamaktır. Sadece Ramazan ayında değil günlük yaşantımızda da bu içecekleri hazırlayarak çocuklarımıza ve gelecek nesillere sağlıklı mutfaklar bırakmalıyız. Belki uğraşılsa pekmezi bile yapılabilir.

Demir Hindi Şerbeti Nerede İçilir?

Osmanlı'dan Günümüze Demirhindi Şerbeti (7)

Demirhindi şerbetinden bahsetmişken bu içeceği nerelerde içebileceğinizi de söylemeden geçmeyeyim. Demirhindi şerbetini İstanbul’da Osmanlı Güler Mutfağı’nda tadına yakışır şekilde içebilirsiniz. Ali Muhiddin Hacı Bekir’de de bu içeceği lezzetinden ödün vermeden tüketebilirsiniz. Ayrıca Kadıköy’de bulunana Çıra Restoran’da da bu içeceği ve farklı lezzetlerdeki demirhindi şerbetini tüketebilirsiniz.

Demir Hindi Şerbeti Nerede Satılır?

Demirhindi şerbeti almak için yukarıda verdiğim adreslere uğrayabilirsiniz. Yada aktarlardan malzemesini alarak kendiniz evde hazırlayabilirsiniz. Demirhindi meyvesini Eminönü’nde rahatlıkla bulabilirsiniz.

Vitamin ve mineral bakımından zengin önerebileceğimiz bir kaç şerbet daha var. Gelincik şerbeti, kızılcık şerbeti, iğde çiçeği şerbeti. Özel günlerinizde sevdiklerinize ecdadımızdan miras kalan bu şerbetleri ikram edebilirsiniz. Ne de olsa ölümlü dünya; sesler ve yüzler silinirken elimizde verdiklerimiz kalıyor hatıra.

Dua; Artsın eksilmesin, dolsun da taşmasın. Az çok olsun da, bereketi yok olmasın. Amin.

Afiyetle hoşçakalın…

13 YORUMLAR

  1. En iyi demirhindi şerbeti, kadıköyde osmanlı güler mutfağında içilir. Evde çok denemeyin çok başarısız olacaksınız. Öyle tarifte anlatıldığı kadar basit birşey değil. Eğer ilk yapıyorsanız eşinize sakın tattırmayın, hayatı boyunca unutamacağı kötü bir not verebilir.

  2. Aslında abartıdan öteye gitmeyen bir yapısı mevcut. Ben sultanahmetin arka sokaklarında bir yerde içtim. Hiç tat ve keyif almadım.

    • Demirhindi şerbetine önyargı ile yaklaşmana gerçekten çok üzüldüm. Demirhindi şerbeti gerçekten çok lezzetli ve sağlıklı milli içececeğimiz. Kadıköyde Osmanlı Mutfağı diye bir yer var. Söğütlüçeşme metrobus durağına çok yakın. Orada mutlaka tatmalısın gerçekten harikulade bir şey.

  3. Yanında özel yiyeceklerle yenildiğinde afrodizyak etkisi oluşturur. Yanında atıştırma olarak mesir macununu tavsiye ederim. Ateşleyici bir özelliği var 🙂

  4. Fabrikasyon olan hiçbir şeyden sağlıklı faydalı diyemezseniz. Doğal hiç diyemezseniz. Daha uzun ömürlü olmaları için içine kimyasal konuluyor.

  5. Bende bu lezzeti kadıköy de Osmanlı mutfağında tatlım. Gerçekten mükemmel bir lezzet. Keşke ürünün maliyeti ucuzlatsalarda kola yerine böyle şeyler içsek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here