Taa küçükken başladı okuma ile olan maceramız. Kimine içindeki resimleri göstermek için verildi, kimine de o hayal dünyasının içerisine girmesi için. Her durumda da tek amaç oku ve bilge bir insan ol nasihatiydi. Çoğu zaman başucumuzda kimi zaman çantamızda özgürlüğümüzü okumanın en gerçek yolu oldu kitaplar. Peki, çocukluktan itibaren en yakınımız olan kitaplarla nasıl ömürlük arkadaş oluruz?

1-Temel İhtiyaçların Gibi Düşünün


İnsanın varoluş sebebi itibariyle birçok temel ihtiyaçları vardır. Yemek gibi, uyumak gibi, su içmek gibi…. Bunların bir tanesinin azalması, yok olması bütün bedeni sarsacaktır. Kitap okumayı da bu temel ihtiyaçları gibi düşünün ve kitap okumadığınızda sarsılma durumunu hissedin.

2- Ruhunun Zenginleştiğine Odaklanın


Bedenin isteklerine nasıl kulak veriyorsak ve bunları yapıyorsak bir o kadar ruha da önem vermeliyiz. Çünkü esas mutluluk ruhta gizlidir. Her zaman ilgi görmeyi ister. Ruhunuza yapacağınız en değerli jest kitap okumaktır. Okuduğunuzda ruh gelişir. Ufkunuz genişler. İçinizdeki boşluklar dolar.

3-Tutkuyla Tutsaklıklarınızdan Kurtulun


Hayatta yaptığınız herhangi bir şeyi bilinçli, kendi fikrinizle yapıyorsanız; o işte hürsünüz demektir. Zihniniz açıktır. Tam tersi bilinciniz kapalı ve başkalarının davranışlarıyla davranıyorsanız; maalesef tutsaksınız demektir. Kitap okumak sizin zincirlerinizi kıracak en güçlü etken. Eğer kitap okursanız kendi fikirlerinız olacaktır ve zincirlerinizden önce siz kurtulmak isteyeceksiniz. Sımsıkı olan zincirlerinizden kurtulurken tutsaklığınızın yerini tutkularınız alacak. Hadi şimdi başlayın!

4- Okumaya Aşık Olun


Uzun zamandır yapmadığınız herhangi bir şeyi bir anda alışkanlık edinmek zordur. Özellikle sürekli kitap okumak konusu daha da zor. Lakin şunu hatırlatmakta fayda var. 21 gün boyunca sürekli yapılan her eylem insan beyninde davranışa dönüşüyor. Alışkanlık edinmek için ayıracağınız 10 dakikayı, sevgiyle ayırın. Kitap okurken “oflanmayın.” Zihninize bilgi gönderdiğinizi, donanım kazandığınızı hissederek, mutlulukla okuyun! Unutmayın her iki gününüz birbiriyle aynıysa o gün yaşanmamış demektir.

5-Sabırlı Olun


Hem alışkanlık kazanma sürecini baz alarak hem de okuduğunuz kitabın size kazandırdıklarını görmeniz açısından sabırlı olmanız gerekir. Alışkanlık kazanmanız için 21 güne ihtiyacınız vardır. 22. gün bunu iradenizle siz isteyeceksiniz. Gelelim bir de okuduklarınızın karşılığını görmeye. Kitap kalın, “off ne zaman bitecek, ne anladık şimdi bu işten” demeyi bıraktığınız an kitabın faydalarını görmeye başlayacaksınız. Konuşma tarzınız değişecek, arkadaş ortamında bahsettiğiniz bir alıntı ile saygınlık kazanacaksınız. Sonuç olarak kitap okumak size çok fayda sağlayacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here