Pek çok insan maaşını küçümser, “Ne uzarsın ne kısalırsın bu maaşla.” sözünü pek çok defa duyduğunuza, kendinizin de böyle düşündüğüne eminim. Ancak hiçbir maaş para biriktirmek konusunda engel değildir. Yeter ki nasıl biriktireceğinizi bilin!

5.Bir hedef belirleyin.

Her işte olduğu gibi para biriktirme konusunda da hedefler önemlidir. Ancak hedeflerin gerçekçi olması önemlidir. Siz de maaşınıza göre yıllık, aylık bir hedef belirleyebilirsiniz.

4.İlk önce birikim!

Birçoğumuzun yaptığı hatadır bu; ilk önce ayı bitirmek sonrasında kalan parayı kenara koymak. Ancak bu şekilde para biriktirme konusunda önemli bir yol kat edemezsiniz. Önce gerekli ödemeleri yapmak (faturalar, kira ödemesi vb.) ardından maaşınıza göre bir miktar parayı koymak kısa sürede düşündüğünüzden daha çok para biriktirmenizi sağlar.

3.Bütçe yapın.

Bütçe yapmak her daim maddi durumu planlama konusunda önemli bir adımdır. Nereye, ne kadar harcayacağınızı bilmek ne kadar parayı kenara koyacağınız konusunda size ışık tutar.

2.Neye ne kadar harcadığınızı yazın.

Bütçe planlaması yaptıktan sonra neye ne kadar para harcadığınızı görmek için tüm bunları kayıt altına almalısınız. Mesela her gün kahve alıyorsunuz diyelim. 5 liradan düşünelim, ayda 150 lira yapar ki bu bazen birikim yapmanız için sizi engelleyen bir durum olabilir. Bu nedenle hangi harcamalarınızın gerekli, hangi harcamalarınızın gereksiz olduğunu görebilmeniz ve buna göre önlem alabilmeniz için bu yöntem yararlı olacaktır.

1.Kendinize kurallar koyun.

Lükse herkesin ihtiyacı vardır ancak bu konuda kendinize kurallar koyun. Alışverişe çıkmadan önce kendinize bir üst sınır koymamak, hayati olmayan şeylere yüzlerce lira harcamak sizi para biriktirme konusunda geriye doğru götürür.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here