Paraben, paraben, paraben… Eğer kozmetik bloglarının takipçisiyseniz şu cümlelerden sık sık görmüşsünüzdür. “Bu ürün maalesef paraben içeriyor.” ya da “Ürünün bir diğer güzel özelliği ise paraben içermemesi.” Bir kozmetik mağazasına gittiğinizde oradaki güleryüzlü kızlar ekleyiverir ürünün reklamını yaparken “Paraben içermiyor.” diye.

normal_makyaj-malzemesi-ne-zaman-bozulur

Peki nedir bu paraben?

Paraben kozmetik ve bakım ürünlerinin koruyucusu diyebiliriz. Zaten başımıza ne geliyorsa şu koruyuculardan geliyor…  Parabenler üründe mantar ya da bakterinin üremesini engelliyor, raf ömrünü uzatıyor aynı zamanda oldukça düşük maliyetli. Ama içindekiler kısmında direkt paraben olarak göremezsiniz parabeni. Ethylparaben, methylparaben, proplyparaben, butlyparaben veya benzylparaben şeklinde görebilirsiniz.

Mac-Makyaj-Malzemeleri-2014

Paraben aslında kalıcı bir şey değil. Yani ömrü oldukça kısa. Ama biz kadınlar, devamlı ürün kullandığımızdan vücudumuzda devamlı paraben bulunabiliyor. Cilt tarafından emiliyor, idrar, kan tahlilinde çıkabiliyor.

makyaj-77

Zararı nedir?

Parabenlerin kadınlık hormonu olan östrojeni taklit edebildiği ve meme kanserine sahip kadınlarda fazla paraben bulunduğu tespit edilmiş. Tabi durum böyle olunca bilim adamları koltukaltına kullanılan ürünlerin paraben içermesinden dolayı bunun olabileceğini düşünmüşler. Ama koltukaltı için parabenli ürün kullanmayanlarda da meme kanseri görülüyor. Yani, evet dikkat etmek lazım ama meme kanserinin tek sebebi elbette ki bu değil.

Bazı araştırmacılar parabenin kesinlikle meme kanseri üzerinde etkisi olduğunu savunuyor ama bazıları ise parabenin bu kadar güçlü bir madde olmadığı görüşünde.

meme-kanseri-tanimi

Aynı zamanda paraben bazı insanların derisinde iritasyona, alerjiye de yol açabiliyor. Eğer paraben içeren bir ürün kullandığınızda cildinizde bir değişiklik gözlemlediyseniz bunu dikkate almalısınız.

Kişisel görüşümü belirtmem gerekirse…

Ben özellikle çocukların (güneş kremi, duş jeli vb.) ve hamilelerin kullandığı ürünlere dikkat edilmesi gerektiğini, bizim de en azından koltukaltına uyguladığımız ürünlerde parabenden kaçınmamız gerektiğini düşünüyorum.

w3-111

Sizler ne düşünüyorsunuz bu paraben mevzusu hakkında? Dikkat ediyor musunuz, yoksa pek kafanıza takmıyor musunuz? Düşüncelerinizi bizimle paylaşın. 🙂 Sevgiler <3

hello kitty makyaj malzemesi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here