Notalar sadece müzikte değil, parfüm seçiminde de çıkıyor karşımıza. Parfümlerin kokuları tanımlanırken pek çok defa duymuşsunuzdur nota kavramını. Peki nedir parfümde nota, ne işe yarar, bize parfüm hakında nasıl bir ipucu verir?

parfumu notalarindan taniyin 01

Parfümde notalar üst, orta ve alt olmak üzere üçe ayrılır. Buradaki belirleme kokuların buharlaşma sürelerine göre yapılmaktadır. Üst nota en çabuk buharlaşırken, alt nota teninizde en son kalan koku diyebiliriz. Gelin bu nota tanımlarını biraz daha yakından inceleyelim.

Üst Nota

Bir parfümeride bileğinize sıktığınız parfümü burnunuza yaklaştırdığınız zaman aldığınız ilk koku üst notadır. Üst nota genelde parfümün kendisinden daha iddialı olur, ancak kolayca uçar. Hem kadın hem de erkek parfümlerinde en sık tercih edilen üst nota kokularından biri narenciye kokusudur. Üst nota, aynı zamanda baş nota olarak da adlandırılır.

parfumu notalarindan taniyin 07

Orta Nota

Üst nota teninizden uçtuktan sonra geriye kalan kokudur. Zaman içinde güzelleşir ve burnumuzu alt notaya, yani asıl kokuya hazırlar. Kalp nota olarak da adlandırılmaktadır.

parfumu notalarindan taniyin 06

Alt Nota

Parfümün sizinle özdeşleşen kısmıdır. Teninize kazınır, Yaklaşık 1 saat sonra ortaya çıkar, parfüme derinlik ve kalıcılık sağlar, çok yavaş buharlaşır.

C12N7W USA, New Jersey, Jersey City, Young woman testing perfume. Image shot 2011. Exact date unknown.

Parfüm tanımları kafamızda her zaman net bir algı yaratamaz ancak benim size önerim, bir parfümü hemen almaya karar vermemeniz, en azından denedikten 1 saat sonraya kadar beklemeniz. 1 saat sonra size kalan koku, sizin asıl alacağınız ve sizinle beraber yaşayacak kokudur.

Woman spraying perfume with perfume atomizer, close-up of hands

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here