Prostat kanseri erkeklerde en çok görülen akciğer kanserinden sonra ikinci kanser türü olarak yer almaktadadır. 2017 yılında yapılan araştırmalar sonucunda,yılda yaklaşık 825 bin erkeğe prostat kanseri tanısı koyulmaktadadır. Amerika Kanser Derneği’ne göre bu altıncı en öldürücü kanser çeşidi ve senede yaklaşık 350 bin kişinin ölümüne sebep olmaktadadır.

Prostat kanserinin 65 yaş üzeri erkek bireylerin %45 inde, 85 yaş üzeri erkek bireylerin %90 nda prostat tümörü görülmektededir.Prostat kanserine yakalanmamanın sebepleri ve riskleri tam olarak bilinmesede, risk faktörlerinden bazıları şunlardır.( Yaş, aile öyküsü, obezite, hareketsizlik, D vitamin eksikliği, beslenme sorunları…) Faktörler içinde en önemlileri aile ve yaş faktörleridir.Aile öyküsünde prostat kanseri olan bir erkek bireyin, aile geçmişinde prostat kanseri olmayan bir bireye göre, kansere yakalanma riskli 3 kat daha yüksektir.

Üroloji uzmanları prostat kanseri hakkında araştırmalarını uzun yıllardır sürdürmektededir ve her sene yapılan araştırmalar sonucunda prostat kanseri üzerine yeni tedavi yöntemleri ortaya çıkmaktadadır. Avrupalı ve Amerikalı ürolog uzmanların yayınladığı yeni çalışmalara göre, PSA testiyle prostat kanseri olma ihtimali yüksek olan erkeklerin teşhis edilmesine yardımcı olmaktadadır.

Prostat kanseri tanısı koyulan bireylerde, tedavi yöntemleri hastanın geçmişine ve evresine göre değişmektededir. Prostat kanserine yakalanmada ve yakalandıktan sonra doğru beslenmemenin önemi yüksektir.

Prostat Kanseri İçin Sağlıklı Beslenme Önerileri

  • Hayvansal gıdalardan gerektiği sürece uzak durup bol taze sebze tüketin
  • Taze ve organik yiyecekler tüketmeye çalışın.
  • Sıklıkla taze sebze ve meyve yemeye özen gösterelim; özellikle (brokoli, karnabahar, lahana, kara lahana, Brüksel lahanası, ıspanağı mutfağımızdan eksik tutmayalım).
  • Beslenmemizde avokado, pancarı ekleyelin.
  • Mümkün oldukça organik domates ürünleri tüketmeye çalışalım.
  • Tam tahıllı pirinç, makarna, ekmek ve kepekli ürünler tüketelim.
  • Gerekli yağlar, selenyum, çinko, E vitamini, besinsel lif ve fitosterol için düzenli olarak kabuklu yemiş ve tohum yiyin, özellikle keten tohumu tercih edin.
  • Tatlı olarak taze veya kurutulmuş meyve tüketelim
  • Haftada 6 öğünümüzde baharat kullanmaya, özellikle biberiye, zencefil, sarımsak, zerdeçal, fesleğen, adaçayı, kekik tüketelim.
  • Taze zencefil, havuç, greyfurt ve pancarın taze olarak suyunu sıkıp haftada 7 öğün bardak tüketelim.

Daha çok balık ve cevizde bulunan omega-3 yağ asitlerinin, kanser hücrelerinin oluşumunu geciktirebileceği yada sınırlandırabileceği yapılan araştırmalarda ortaya çıkmıştır.

Likopen açısından olduğu kadar içeriğinde karotenoidler, C vitamini, polifenolik bileşikler, folik asit, potasyum gibi besin öğelerini de bulunduran domatesin prostat kanserine karşı koruyucu olduğu düşünülmektedir. Haftada 2-4 porsiyon taze domates tüketenlerde prostat kanseri riskinin, hiç tüketmeyenlere oranla % 26 oranında azaldığı, yapılan araştırmalarda gözlemlenmiştir.

Antioksidan kaynağı taze sebze ve meyvelerin bolca tüketilmesiyle çevresel zararlardan olduğunca etkilenmemek de kanserden koruyucu önlemlerin başında gelmektedir. Nar suyu da antioksidan etkisiyle prostat kanserine karşı meyvelerden biri olarak gösterilmektedir.

Avrupa’da ve Amerikada yapılan araştırmalar sonucunda ;prostat kanseriyle günlük tüketilen kalori miktarı arasında ilişki olduğu da yapılan çalışmalardaaçıklanmıştır. Günlük tüketilen kalori miktarının azaltılmasının prostat kanserine yakalanma riskini azaltmıştır.

Yemeklerimizi fırında pişirmek yerine, buğulama ve buharda yemeğimizi pişirme daha sağlıklıdır. Kanser türlerinde doğru ve sağlıklı beslenmenin yeri büyük olmakla beraber, prostat kanserinde de doğru ve sağlıklı beslenmenin önemi büyüktür.

İstanbul Bahçeşehir Merve Diyet Kurucu Diyetisyeni Merve Kalelioğlu sağlıklı günler diler…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here