Regl Döneminin Üstesinden Nasıl Gelinir?

Adet dönemi iştahınızdaki değişikliklere inanamıyor musunuz? Haklısınız hızlanan metabolizmanızı akıllı seçimlerle kontrol altına almak sandığınızdan daha kolay.

Regl Döneminde Nasıl Beslenmek GerekiyorProtein ve Life Tutunun

Kan şekerini yükseltme hızı düşük olan protein ve lifli besinler kan glukoz düzeyinizin dengede kalmasını sağlayarak açlık ataklarınızı dengeler. Özellikle saat 15-16.00 ’dan sonra yaşadığınız atıştırma hissini 1 avuç taze kuru yemiş ve 1 kupa çay veya kahve yada 1 meyve ve 1 dilim dil peyniri ile dur diyebilirsiniz.

Kuru baklagiller İlaç Gibi Gelecek

Lifli yapısıyla bağırsaklarınızda su toplayıp kabızlık ve şişkinliğin önüne geçerken, zengin B vitamini içeriğiyle de kramp ve yorgunluğunuza iyi gelecek. Dahası magnezyum içeriği sayesinde tatlı krizlerinize dur diyebilecek güçtedir.

Yeşil Sebzeler

İçerdiği yüksek kalsiyum, potasyum ve magnezyum ile kramp ağrılarının durulmasına yardımcı olurken. Fazla kanaması olan bayanlara özellikle koyu yeşil yapraklı sebzeleri öneririm. İçeriğindeki zengin K vitamini sayesinde kanama yoğunluğunun azalmasına yardımcı olur.

Ananas

Manganez mineralinin düşük alımı adet yakınmalarının artmasına neden olur. Ananas manganezin en yüksek olduğu besinlerdendir. Bunun yanı sıra kasların rahatlamasını sağlayan bromolin enzimini de içerir ve ödem atmanıza yardımcıdır.

Yaşadığınız Baş Ağrılarının NedeniRegl Döneminde Nasıl Beslenmek Gerekiyor 2

Az su içmek olabilir. Yaşadığınız kabızlık ve şişkinliğin nedeni de zaten şişkinim deyip su içmekten kaçınmanız olabilir. Ancak böyle olduğunda vücut ödem tutmaya programlanır. Bu nedenle su içerek hem ödeminizden hem de adet yakınmalarınızdan kurtulun derim.

Modunuza Uygun Strateji Geliştirin

Uzun süreli açlıklara dayanmakta zorlanacaksanız; gün içinde üç öğünde yediğiniz miktarı daha sık öğünlere bölün. Böylece karın ağrınızdan uzaklaşmak daha kolay olacak ve kendinizi çok şişkin ya da açlıktan halsiz hissetmeyeceksiniz. Örneğin ana öğününüzdeki pilav, makarna, ekmek gibi besinleri atlayıp ara öğünününüz de 1 avuç leblebi ya da mısır – pirinç patlaklı gevreklere çevirebilirsiniz.

Kaybettiğiniz Demiri Yerine Koymak İyi Gelecek

1 kase mercimek ile günlük demir ihtiyacınızın neredeyse yarısını karşılarken çözünebilir lif içeriği ile de sindirim sisteminiz rahatlayacaktır. İçerdiği demirin yanı sıra A vitamini, kalsiyum ve potasyum ile 1 kase ıspanakta iyi bir fikirdir.

Sandığınızın Aksine

Bu dönemde boş kalorili besinler tüketmek hem bedeninize yük bindirip sizi mutsuz edecek hem de adet sıkıntılarınızı tetikleyecek. Bu nedenle sodyum içeriği yüksek olan paketli besinlerden uzak durun. Tatlı veya tuzlu böyle besinler vücudunuzun daha çok su tutmasına neden olur.

Doğallık ÖnemliRegl Döneminde Nasıl Beslenmek Gerekiyor

Bu dönemi yenik tamamlamak istemiyorsanız. Tüketmekten zevk aldığınız sebze, meyve ve yoğurtlarla dolu bir alış verişe çıkın. Bu sayede açlık hissettiğinizde çikolata barlarına yaklaşmamak daha kolay olacak.

Bi Kahve 🙂

Diğer zamanlardan biraz daha fazla kafein almanın bir sakıncası olmayacaktır. Zengin antioksidan kapasitesinin yanında iştahınızı da iyi yönetir. Adet döneminde üzerinize çöken halsizliğin üstesinden bir kupa kahve ile gelebilir ve kramp ağrınızı unutabilirsiniz.

Karbonhidrat Olarak

Izgara sebzeli bulgur veya kepekli makarna kullanabilir. Kimsenin hayır diyemeyeceği fırında baharatlı tatlı patates ile de günün en keyifli anlarını yaşayabilirsiniz. Mutluluk hormonu salgılatan patates vitamin C ve potasyum kaynağıdır.

Vazgeçilmezim Süt

Uykusuzluk ve huzursuzluğun ilacı ılık süt gerginliğinizi almasının yanında kaslarınızın istemsiz kasılmalarını da sakinleştirecektir. Internal Medicine’ de yayınlanan bir makalede günde 4 bardak az yağlı süt tüketen bayanların günde 1 bardak az yağlı süt tüketenlere göre %46 daha az adet dönemi yakınması yaşadığı belirtilmiştir.

Yapacağınız bir kaç yaklaşım değişikliği ile her ayın çekilmez günlerine dur deyip hayattan keyif almaya devam edebilirsiniz.

Sevgiler..

 

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here