Ortaçağ’da Yaz mevsiminin başladığı ilk günün gecesinde, insanlar evlerini kötü ruhlardan korumak için kapıların üzerine rezene asarlarmış. Artık batıl inanç olarak koruyucu etkisi için kullanılmasa da, rezene hala yaygın kullanılan şifalı bitkilerden biridir. Rezene kolik(gaz sancısı) ve konjonktivit dahil her şey için önerilmektedir. Rezene çayının faydaları oldukça fazladır ve yararlanmak kolaydır, tedavi edicidir. Rezene, Hindistan’dan İtalya’ya kadar, çağdaş füzyon mutfağı dahil birçok farklı mutfakta kullanılır. Ayrıca rezene bitkisinin hem yaprağını hem de tohumunu kullanabilirsiniz. Bilmediğiniz bir tarihi bilgi daha: Antik Yunanlılar ve Romalılar, rezenenin güç ve zenginlik getirip daha uzun ömür sağlayabileceğini düşünüyordu.

Rezene Nedir?

Akdeniz bölgesinde sıklıkla yetişen rezene, artık dünyanın her yerinde kolay bulunuyor ve kullanım alanları tahmin edemeyeceğiniz kadar genişliyor. Yoğun tadı ve hoş kokusuyla rezeneyi, baharat olarak kurutulmuş haliyle kullanabileceğiniz gibi taze halini, rendeleyerek, kavurarak, ızgarada pişirerek veya haşlayarak yiyebilirsiniz. Kendine has meyan köküne benzer bir lezzeti vardır. Salatalarda, tuzlu hamur işlerinde, alkollü içeceklerde ve daha pek çok şeyde kullanılır.

Rezenenin Tarihi ve Faydaları

Rezene Çayının Faydalarıİmparator Şarlman, rezeneyi alıp Avrupa’ya getirdi ve yetiştirmeye başladı. Çağlar boyunca pek çok sağlık şifası sunmuş rezene özellikle çayı yapılarak tüketilmiştir. Geleneksel tıbbın tüm dünyada yaygın kullandığı bir bitkidir. Batı bilimi tüm bu faydaları doğrulamamış olmasına rağmen, insanlar rezeneyi aşağıdaki sorunları için kullanıyor:

 • Gazı azaltmak
 • Sık idrara çıkabilmek
 • Metabolizmayı hızlandırmak
 • Hipertansiyonu tedavi etmek
 • Görme kalitesini geliştirmek
 • Glokomu önlemek
 • İştahı düzenlemek
 • Soluk borusundaki mukusu temizlemek
 • Hamile kadınlarında süt üretimini teşvik etmek
 • Hızlı sindirim
 • Stresi azaltmak
 • Detoks
 • Bağırsak hareketlerini artırmak

Rezene Çayının Faydaları

Bitki bilimcilere göre, rezene tohumu sindirim için etkili bir yardımcıdır. Gastrointestinal sistemdeki düz kasların gevşemesine, gaz, şişkinlik ve mide kramplarının azaltılmasına yardımcı olabilir.
Aslında, rezene tohumlarından yapılan tentürler veya çaylar, irritabl bağırsak sendromu, ülseratif kolit, Crohn hastalığı ve gastrointestinal sistemi etkileyen diğer koşulların neden olduğu mide kas spazmlarını tedavi etmek için kullanılabilir.
Rezene aynı zamanda müshil olarak kullanılan bitkisel formüllerin yan etkilerini düzenlemek için diğer bitkisel ilaçlarla veya sindirim problemleri için diğer tedavilerle birlikte kullanılabilir.

Karın ve Adet Ağrılarını Azaltır

Rezene Çayının FaydalarıAğrılı dönemler veya diğer adıyla dismenore sık görülen bir sorundur. Ağrıyı tedavi etmek için non-steroid anti-inflamatuar ilaçlar (NSAID’ler) gibi reçetesiz ilaçları birçok kadın sıklıkla kullanabilir. Ancak, adet dönemlerinde ciddi kramp ve rahatsızlıktan muzdarip olan kadınların yaklaşık yüzde 10 ila 20’si bu ilaçlarla rahatlayamıyor. Çoğu, alternatif veya tamamlayıcı tedavilere yöneliyor. 2012 yılı araştırması, rezene maddesinin bu konuda faydalı olabileceğini önermektedir. Araştırmacılar rezenenin, rahim ağzını rahatlattığını ve kadınların dismenore ile ilgili acılarını hafiflettiğini bulmuştur.

Gaz Sancısını(Kolik) Dindirir

Rezene Çayının FaydalarıRezenenin önemli yararlarından biri, anti-spazmodik nitelikleridir. Bu nedenle, bazı insanlar, rezene çayının bebeklerde kolik semptomlarını azaltmada rol oynayabileceğine inanıyor. Özellikle bebeklere dahi kullanılabildiğine dikkat çekmek istiyorum. Bebeğinizin gaz sancısı varsa doktoruna da danışarak bir ya da iki damla rezene çayı verebilirsiniz.

Kan Şekerini Düzenler

Rezene Çayının FaydalarıPek çok bitki sağlığı uzmanı ve tamamlayıcı sağlık uygulayıcıları, rezene çayını kan şekerini düzenlemek için bir yol olarak önerir. Farelerin, mentollü rezene tohumlarından yapılmış bir özüt ile tedavi edildiği Bangladeş’te yapılan bir araştırma, bu ekstrenin kan glikoz düzeylerini standart antihiperglisemik ilaçlarla karşılaştırılabilir bir oranda düşürdüğünü bulmuştur.

Ağrı Kesicidir

Rezene Çayının FaydalarıRezene ağrıyı hafifletmek için de faydalıdır. Bangladeş’ten yapılan aynı araştırma, rezene özütünün, ağrı endikasyonlarını aspirine yakın seviyede azalttığını bulmuştur.

Detoksifikasyon Sağlar

Rezene Çayının FaydalarıVücudun ve cildin nemli kalması genel sağlık için önemlidir ancak rezene detoks etkileriyle cildi arındırır ve temizler. Cilde alınacak yeni sıvının temiz kalmasını sağlar. Yüksek müshilaj etkilerinden dolayı gün içinde fazla rezene çayı içmeniz önerilmese de öğlen vakti içeceğiniz bir bardak rezene idrara çıkmayı kolaylaştıracak ve vücudunuzu temizleyecektir.

Rezene Çayı mı ve Rezene Özütü mü?

Rezene Çayının FaydalarıRezene tohumlarının özütü, rezene çayı ile aynı şey değildir. Rezene çayı daha az işlenir ve daha saf olur ve bu rezene çayı içmenin faydalarını artırır. ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), genel olarak ot takviyelerinin ve özütlerinin sağlık değerlerini dikkate almaz. Ayrıca, bazı insanlar sadece rezene çayını leziz bulurlar. Özütünden ve takviyesinden ziyade işlenmemiş olanını tercih etmelisiniz.

Rezenenin Diğer Yararlı Özellikleri

Rezene ve rezene çayı için yapılan sağlık taleplerinin çoğu geleneksel tıbbı temel alsa da, bazı bilimsel ve tıbbi araştırmalar; bitkinin özellikle sağlığa katkıda bulunabilecek esans yağları gibi uyuşturucu özellikleri olduğunu buldu. Araştırmalar, rezenedeki esansiyel yağlara bağlı olarak rezene çayının;Rezene Çayının Faydaları

 • Kan pıhtı oluşumunu azaltmak
 • Süt salınımını artırma ve kadın üreme sistemini destekleme
 • Antioksidan etki
 • Antibakteriyel etkiler
 • Mantar önleyici faaliyet
 • Anti-inflamatuar özellikler
 • Anti-diyabetik
 • Toz akarlarını ve alerjiyi kontrol etme

gibi etkileri olduğunu da ortaya çıkarmıştır. Araştırmacılar, çözeltideki tohumların, hazımsızlık, diyare ve dizanteri gibi bazı hastane kaynaklı enfeksiyonlara neden olan bakterilere karşı etkili olduğunu buldular.
Bir araştırmaya göre rezene, hastalığa neden olan serbest radikalleri toplamada etkili oldu. Rezene; kanser, arterlerin sertleşmesi veya ateroskleroz ve inflamasyon gibi tehlikeli sağlık koşullarının etkilerini önlemeye yardımcı olmak için kullanılabilir.
Ayrıca rezenede bulunan bileşiklerin yaşlanmanın etkilerini durdurmaya yardımcı olabileceği de düşünülmektedir.

Kaynak: www.aysetolgaiyiyasam.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here