Çevremizdeki binalar, betonlar arttıkça daha bir sever olduk doğayı, hasret kaldık yeşile. İşte bu yüzden her daim yeşil, insan elinin fazla değemediği Karadeniz, Türkiye’deki görülesi yerlerin başında geliyor bizler için. Şimdi de sıra Karadeniz’in en güzel şehirlerinden biri olan Rize’yi tanımada. Keyifli okumalar!

rizede gezilecek yer onerileri 02

Rize’de Gezilecek Tarihi Yer Önerileri

Rize her açıdan gezilip görülmesi bir şehir. O mükemmel yemeklerini ve doğal güzelliğini geçtim aynı zamanda tarihi eser açısından da oldukça zengin.

Rize Kalesi

Bir yarımada üzerinde kurulan ve kare bir plana sahip olan bu kalenin Trabzon İmparatorluğu zamanında yapıldığı tahmin edilmekle birlikte bu konuda kesin bir bilgi yoktur ama Osmanlı İmparatorluğu tarafından onarılarak kullanılmıştır.

rizede gezilecek yer onerileri 24

Bu kaleyi kesin görmelisiniz çünkü birçok yerde karşılaşamayacağınız kadar güzel taş işçiliğine sahip duvarları var ve tarihsel havayı yoğun bir şekilde hissedeceksiniz.

Kale-i Bala

Çamlıhemşin sınırları içerisinde adeta bir şato gibi asaletle yükselen Kale-i Bala, ne zaman ve kimler tarafından yapıldığı açıklanamayan tarihi eserlerden biridir. Ancak Osmanlılar tarafından onarımı yapılmış ve bölgenin Türkleştirilmesinde büyük rol oynamıştır. Ne yazık ki turizmde çok adı geçmeyen bu kaleyi turizm değerlerimiz arasına katabilmek için tekrar onarım başlamıştır.

rizede gezilecek yer onerileri 25

Cihar Kalesi

Yine bir kale ve yine kim tarafından ne zaman yaptırıldığı bilinmiyor. Savunma amaçlı yapılmadığı bilinen bu kale bir zamanlar manastır olarak kullanılmış ve Osmanlı tarafından kullanılmamış. Tarihi kale 2011 yılında bölgenin muhtarı sayesinde turizme kazandırılmıştır.

rizede gezilecek yer onerileri 23

Rize’de Görmeniz Gereken Doğal Güzellikler

Rize tepeden baktığınızda da göz gezdirdiğinizde de yemyeşil gelecek, size bol bol oksijen vaad eden bir şehir. Burada huzur bulmamak imkansız. O halde Rize’nin doğal güzellikleriyle tanışalım.

Çamlıhemşin Yaylası

Muhlamanın en güzel halini yiyebileceğiniz, oksijene doyabileceğiniz, kartpostallık görüntüsüyle mutlu olabileceğiniz Çamlıhemşin, Rize’de görülmesi gereken doğal güzelliklerden. Deniz görmez ama deli gibi akan Fırtına deresine sahiptir.


rizede gezilecek yer onerileri 03

Ayder Yaylası

Ayder Yaylası kaplıcalarıyla meşhurdur. Türkiye’deki en sıcak kaplıca sularına sahip olan Ayder Yaylası’nın suyu öylesine sıcaktır ki biraz soğutulmadan kullanılması imkansızdır. Ahşap, şirin evleri ve sizi yeşile doyuracak eşsiz güzelliğiyle kesinlikle görülmesi gereken bir yer.

rizede gezilecek yer onerileri 04

Çay Bahçeleri

İnsan eli değmemiş güzelliklerden biri değil elbette ama yine de doğal güzellik diyebiliriz çay bahçelerine. Her biri karşıdan bir sanat eseri gibi görünen çay bahçeleri de Rize’de görülmesi gereken yerlerden. Rize’yi gerçekten hissetmek için muazzam güzelliklerden biri.

rizede gezilecek yer onerileri 05

Kaçkar Dağları

Bulutlara dokunabileceğiniz, Karadeniz’in doğusunda yükselen bu sıradağlar yurt dışındaki tırmanış dağlarından hiçbir eksiği olmayan, dağcılık için son derece uygun bir dağ. Yaz aylarında gittiğiniz takdirde ulaşabileceğiniz, aksi takdirde kardan kapanmış yollarla karşılaşabileceğiniz Kaçkar Dağları gerçek bir doğa harikası. İnsan izini neredeyse göremeyeceğiniz, harika bir turizm potansiyeline sahip bu dağlara gitmenizi öneririm. Ayrıca buraya giderken birçok yayladan da geçiyorsunuz yani Rize’nin birçok güzelliğini aynı anda görme şansınız oluyor.

rizede gezilecek yer onerileri 06

Rize’nin Nesi Meşhur?

Yemyeşil, doğal bir güzelliğe sahip bu şehre doğru yola çıktıysanız şanslısınız. Şimdi bu nadide şehrin meşhur yemekleriyle, güzellikleriyle tanışma vakti.

Hamsi

Aslında bu inanılmaz geniş bir başlık. Çünkü bu şehirde hamsinin girmediği tek bir şey bile yok. Hamsiyle yatıp hamsiyle kalkan bu şehrin en meşhur yemekleri de hamsiden yapılanlar.

rizede gezilecek yer onerileri 14

Hamsi kuşu, hamsi lahmacun, hamsili pilav, hamsili ekmek gibi birçok hamsili yiyeceğin en güzel, en orijinal halini yemek mümkün bu şehirde. Unutmayın, hamsi burada bir yaşam tarzıdır. En düşünmediğiniz şeylerde bile hamsiyi bulabilirsiniz. Şaşırmayın, bu son derece normal bir şey Rize’de.

rizede gezilecek yer onerileri 15

Ama bana göre en ilginci hamsi baklavası. İlk başta büyük tepkilerle karşılaşan hamsi baklavası Rizeliler tarafından kısa sürede çok sevilmiş ve hamsililer kervanına o da katılmış. Siz de balığın bir tatlının içerisinde yer alabileceği fikrine alışırsanız tadabilirsiniz.

Anzer Balı

Eşsiz güzelliğe sahip Anzer yaylasının en az güzelliği kadar meşhur olan bir de balı var. Ama ne yazık ki bu bal, diğerlerinden biraz daha pahalı, özel arılar tarafından yapılıyor ve üretimi gitgide zorlaşıyor. Kuvvetli bir tada sahip bu baldan deneyecekseniz bile az denemenizi öneririm. Zira oldukça kuvvetli etkileri var.

rizede gezilecek yer onerileri 12

Fındık

Fındığın ana yurdu Karadeniz’in en güzel fındıklarını tatmanız için mükemmel bir fırsattır Rize gezisi! Fındığı yerinde tatmanın ayrı bir lezzeti var.

rizede gezilecek yer onerileri 11

Çay

Rize çay üreticiliğiyle öne çıkan bir şehir. Şehirde kurulan çay fabrikaları sayesinde birçok kişi iş sahibi oluyor. Çayı burada içmek elbette ayrı bir keyif veriyor. Evinize de bir paket götürmenizi tavsiye ederim.

rizede gezilecek yer onerileri 13

 

Rize’de Yemek Yiyebileceğiniz Restoran Önerileri

Rize’nin doğal güzelliklerinden, gezilecek yerlerinden böylesine bahsetmişken buraları gezebilmeniz için gereken enerjiyi sağlayacak restoran önerilerini vermeden olmaz. Rize’de afiyetle yemek yiyebileceğiniz yer önerileri aşağıda sizleri bekliyor.

Dağmaran

En güzel muhlamayı, saç kavurmasını yiyebileceğiniz, Rize’nin temiz havasını içinize çekerek çayınızı yudumlayabileceğiniz, Rize manzarasına doyabileceğiniz bu eşsiz mekan Rize ziyaretinizde kesinlikle uğranılmayı hak ediyor.

rizede gezilecek yer onerileri 19

Adres Bilgisi: Dağsu Mah., 53100 Rize

İletişim: (0464) 214 7814

Şahin Tepesi

Manzarasıyla huzur dolacağınız, ilgili çalışanları sayesinde evinizde hissedebileceğiniz, özellikle zengin kahvaltısıyla tıka basa doyabileceğiniz Şahin Tepesi, Rize’nin en kaliteli yerlerinden biri olmanın haklı gururunu yaşıyor.

rizede gezilecek yer onerileri 22

Adres Bilgisi: Fatih Mah. Paşa cad. No:15, 53100 Rize

İletişim: (0464) 212 1653

Evvel Zaman

Masalı çağrıştıran bir adı olan bu mekan içeri girildiği zaman gerçekten de adının hakkını veriyor. Tarihi bir konakta, otantik bir dekorasyonda Rize’nin en lezzetli yemeklerini tadıyorsunuz. Huzurlu, sessiz ve kesinlikle nezih bir yer. Uzun gezintilerden sonra dinlenmek için ideal.

rizede gezilecek yer onerileri 20

Adres Bilgisi: Zihni Derin Cd No:1, Piriçelebi Mh., Rize, Türkiye

Yayla Evi

Merkeze ne çok yakın ne de çok uzak konumuyla Rize’de yemek yemek için en iyi mekanlardan biri olan Yayla Evi’nde yazın bahçede oturarak Rize havasını içinize çekebilir ya da kışın evinizi aratmayan huzur bulacağınız sobalı salonunda yemeğinizi yiyebilir ardından tazecik çayınızı içebilirsiniz.

rizede gezilecek yer onerileri 21

Adres Bilgisi: Menderes Bulvarı, 53100 Rize

İletişim: (0464) 217 5359

 Rize’de Kahve Keyfi  Yapabileceğiniz Mekan Önerileri

Rize’de asıl içilmesi gereken sıcak içecek elbette ki çay. Ama siz yine de kahveden vazgeçemeyenlerdenseniz Rize için önerilerimize kulak verin!

Çayhan Cafe & Restaurant

Sadece kahvenin değil yemeklerin de en iyisini yiyebileceğiniz yerlerden biri olan Çayhan, Rize’nin kalitesine uygun bir mekan. Özellikle waffleları herkesin dilinde. Kahvenizin yanında bir de tatlı almak isterseniz tercihiniz waffle olsun.

rizede gezilecek yer onerileri 08

Adres Bilgisi: Garanti Bankası Karşısı (Cumhuriyet Caddesi), 53100 Rize

İletişim: (0464) 212 1111

Safir Cafe & Restaurant

Manzarası, geniş menüsü ve leziz kahvesiyle Rize’de en tercih edilesi yerlerden biri. Harika bir işletmeye sahip olan Safir, sadece kahve ve çay için değil yemek için de harika bir seçenek.

rizede gezilecek yer onerileri 09

Adres Bilgisi: Eminettin Mah. Menderes Bulvarı. Yavuz Plaza Teras (Emniyet Müdürlüğü Yanı)

Sea Garden Cafe & Restaurant

Denizin hemen yanında konumlanan geniş ve ferah bahçesinde doyasıya keyif yapabileceğiniz bu kafe, Rize’de kahve için gelinebilecek en rahat, en hoş yerlerden biri. Kahvenin yanında tatlı yemek isteyenler için de geniş bir menüsü mevcut.

rizede gezilecek yer onerileri 10

Adres Bilgisi: Kültür Park, Ekrem Orhon Mh., Rize, Türkiye

İletişim: (0464) 213 2244

Kahve Sarayı

Günün her anında taze kahvenizi ve tatlınızı mükemmel bir sunum içinde alabileceğiniz Kahve Sarayı, kahvesiyle fark yaratıyor. Güleryüzlü personelleri ve hızlı servisiyle hiçbir açıdan eksik bırakmıyor. Ayrıca dekorasyon olarak da göze hitap ediyor. Kahvenin keyifle yudumlanabileceği yerlerden biri.

rizede gezilecek yer onerileri 07

Adres Bilgisi: Deniz Cd No:33, Çarşı Mh., Rize, Türkiye

Rize’de Konaklayabileceğiniz Otel Önerileri

Rize’de gezmek güzel ama sizin kafanızı asıl kurcalayan şey nerede kalacağınızsa Rize’de kalabileceğiniz en seçkin otel önerileri aşağıda sizleri bekliyor.

Otel Keleş

Müşteri gibi değil de eve gelen bir misafir gibi karşılanacağınız, merkeze yakın, rahat ve ilgili bir işletmeye sahip otel. Burada rahat etmemeniz için hiçbir sebep yok. Odalar rahat ve personeller sizin rahat etmeniz için ellerinden geleni yapıyorlar.

rizede gezilecek yer onerileri 16

Adres Bilgisi: Palandöken Cd No:2, Tophane Mh., Rize, Türkiye

Green Hotel

Rize’nin tam merkezinde, her yere kolayca ulaşabileceğiniz, bir otelden istediğiniz her şeyi bulabileceğiniz rahat, nezih ve huzurlu bir otel. Merkezde bir otelde konaklamak istiyorsanız düşünmenize gerek yok.

rizede gezilecek yer onerileri 17

Adres Bilgisi: Sümbül Sk No:2, Ekrem Orhon Mh., Rize, Türkiye

İletişim: (0464) 236 0000

Aydoğan Hotel

Gerek oda dekorasyonu, gerek çalışanları gerekse esirgemedikleri hizmet kalitesiyle Rize’de sizi rahat ettirmeye yeminli otellerden biri. Otelin yemeklerinden ve kahvaltısından da fazlasıyla memnun olacaksınız.

rizede gezilecek yer onerileri 18

Adres Bilgisi: Ekrem Orhon mah. Laleli cad, 53100 Rize

İletişim: (0464) 213 0639

 

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here