Ruj bir makyajın odak noktasıdır. O ten makyajınızı, saatlerce uğraştığınız göz makyajınızı doğru rujla tamamlamadığınız takdirde ne yazık ki makyajınız bir hiç olacaktır. Zaten ben birçok kadının artık bu gerçeği anladığını düşünüyorum zira hala aynı tonlardaki rujlara karşı koyamamamızın bir açıklaması olamaz. Kabul edelim ki rujlar birçok kadının vazgeçilmezi.

beautiful woman with professional make-up makes choice between d

Ama gelin görün ki makyajda yeri çok çok ayrı olan bu malzeme sürerken birçok hataya sebebiyet verebiliyor ve makyajınızın kötü görünmesine neden olabiliyor, hatta bizi rezil edebiliyor. Bu hatalardan ve makyajınızı berbat etmekten uzak kalmak isterseniz önerilerimize kulak verin.

5.Koyu renk dudak kalemlerinden uzak durun.

Doksanlı yıllarda moda olan, rujumuzun renginden koyu seçilen ve dudak çerçevemize sürülen dudak kalemleri artık pek demode. Zamanında moda olmuş olsa da şu an sizi yaşlı göstermekten başka bir işe yaramıyor. Tabi eskilerden fırlamış bir imajı yansıtmak istiyorsanız o ayrı!

ruj surerken kacinmamiz gereken 5 hata 06

Dudak kalemi aslında dudaklarınıza düzgün bir şekilde ruj sürmeniz için önemli bir malzemedir. Ama gelin görün ki kullanacağınız dudak kaleminin ya rujunuzla aynı renk olması, ya da biraz daha açık renk olması gerekir. Aksi takdirde en güzeli dudak kalemi kullanmamanızdır. İnce bir fırçaya alacağınız rujunuzla da dudaklarınızı çerçeveleyebilir, rujunuzu sürdükten sonra çevresinden kapatıcıyla geçerek düzgün ve göz alıcı bir görünüm elde edebilirsiniz.

ruj surerken kacinmamiz gereken 5 hata 08

4.Dişlere dikkat!

Rujunuzu sürerken yapacağınız en büyük hatalardan biri de elbette rujunuzu dişlerinize bulaştırmak. Sanıyorum günlük hayattaki en büyük rezilliklerimizden biridir bu. Haberiniz olmadan konuşup gülümserken, dişlerde fark edilen pembe, kırmızı lekeler… Neyse daha fazla konuşmadan bu konuda ne yapabileceğinize geçelim.

Late Show with David Letterman - New York

Dişlerinize ruj bulaşmasının en büyük nedeni sürdüğünüz ruj miktarının dudaklarınıza fazla gelmesidir. Rengini vermesi için tekrar tekrar sürdüğünüz ruj ne yazık ki dudaklarınızda fazlalığa, ardından dişlerinizde lekelere neden olabiliyor.

ruj surerken kacinmamiz gereken 5 hata 05

Rujunuzu sürdükten sonra peçeteyi dudaklarınızın arasına alarak ya da işaret parmağınızı ağzınıza sokup, dudaklarınızı kapattıktan sonra parmağınızı yavaş bir şekilde çekerek bu istenmeyen durumu önleyebilirsiniz. Ama tabi ki koyu, riskli bir renk sürdüğünüzde dişlerinizi dilinizle sık sık temizlemekte de fayda var.

3.Çatlak dudaklara ruj sürmeyin.

Hem dudak derinizin daha kötü hale gelmemesi, hem de rengine bayılarak sürdüğünüz o rujun dudaklarınızda berbat görünmemesi için kendinize bu kötülüğü yapmamanızı tavsiye ederim. Her ruj, özellikle de mat rujlar dudaktaki kusurları çok belli ederler. Güzelleşmek için sürdüğünüz o rujun daha kötü görüntüye neden olmaması için yapacağınız şey çok basit.

ruj surerken kacinmamiz gereken 5 hata 03

Bunu önlemenin en güzel yolu dudaklarınıza düzenli olarak peeling yapmak ve dudaklarınızı nemli tutmak. Dudaklara peeling yapmanın hiç de zor bir yanı yok, diş fırçanızı nazik hareketlerle dudaklarınıza sürttüğünüzde dudaklarınızdaki ölü derilerin sizi terk ettiğini göreceksiniz. Özellikle koyu renk ya da mat rujlar tercih ettiğiniz zaman rujunuzu sürmeden önce dudaklarınıza peeling yapmayı, ardından nemlendirmeyi ihmal etmeyin.

ruj surerken kacinmamiz gereken 5 hata 01

2.Ruju taşırmayın.

Bazen aceleyle, bazense dudakları daha büyük göstermek umuduyla dudak çizginizin dışına çıkan ruj da ne yazık ki düşündüğünüzden daha kötü duruyor dudaklarınızda. Özellikle koyu renk rujlarda acemi ve basit bir görünüm sergilemenize neden olan bu hatadan kaçarak uzaklaşmanızı tavsiye ederim.

ruj surerken kacinmamiz gereken 5 hata 10

Ruju düzgün sürmenin en güzel yolu ise kuşkusuz dudak kalemi kullanmak ve ruju da fırçayla uygulamak. Bu şekilde uyguladığınız takdirde hata riskiniz yok denecek kadar az.

ruj surerken kacinmamiz gereken 5 hata 09

1.Yanlış tonlardan uzak durun.

Modellerde, ya da yakınlarınızda dudaklarındaki renge bayıldıklarınız olmadı mı hiç? Elbette olmuştur. Eğer makyaja biraz ilgili bir kadınsanız elbet bir gün “Aaa rujun ne güzelmiş, markası nedir?” diye sormuşsunuzdur. Ama gelin görün ki o rujun size yakışacağından bu kadar da emin olmamalısınız.

ruj surerken kacinmamiz gereken 5 hata 13

Cilt tonlarımız hatta cilt alt tonlarımız birbirinden farklıdır. Bu da kullanacağımız ruj renklerini de yakından etkileyen bir özelliktir. Sizden farklı tonlara sahip birine yakışan ruj, muhtemelen size yakışmayacaktır.

ruj surerken kacinmamiz gereken 5 hata 02

Sadece bu da değil, bazı ruj renkleri dişleri daha beyaz gösterir evet ama bazıları daha sarı gösterir. Bu nedenle eğer genetiğiniz size sarı dişler sunmuşsa, genetiğinize karşı gelmek yerine dişleri daha da sarı gösterecek rujlardan  uzak durabilirsiniz.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here