Demir eksikliği neden saç dökülmesine neden olur?

Saç dökülmesinin birçok nedeni vardır ve tüm cinsiyetlerin yetişkinlerini ve çocuklarını etkileyebilir. Saç dökülmesi sadece erkek tipi kellikten kaynaklanmaz. Ayrıca besin eksikliğinden de kaynaklanabilir. Vücutta yeterli demir olmadığında, vücut kandaki hemoglobini üretemez. Hemoglobin, saç büyümesini uyaran hücreler de dahil olmak üzere vücudunuzdaki hücrelerin büyümesi ve onarımı için oksijen taşır. Tedavi ile hem demir eksikliğini hem de saç dökülmesini tersine çevirebilirsiniz.

Demir eksikliği ile dökülen saç nasıl görünüyor?

Demir eksikliği saç dökülmesi, geleneksel erkek ve kadın tipi saç dökülmesine benzeyebilir. Kore Tıp Bilimi Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmada, demirin sadece saç dökülmesinde bir rol oynayamayacağı, aynı zamanda saçların genetik erkek ve dişi kelliklere benzer bir tarzda düşmesine neden olabileceği bulunmuştur. Saç dökülmesini yaşıyorsanız, duşta veya saç fırçalarınızda normalden daha fazla dökülen saç görebilirsiniz. Daha fazla durumlarda kafa derisinde kel noktalar görebilirsiniz.

Demir eksikliği ve saç dökülmesi nasıl tedavi ediliyor?

Demir eksikliği ile ilgili çoğu saç dökülmesi kalıcı değildir. Saç dökülmesini tedavi etmenin en iyi yolu, sorunun temel nedenini ele almaktır. Saç kaybınızın demir eksikliği ile ilişkili olduğunu düşünüyorsanız, demir seviyenizi ölçmek için bir doktora başvurun. Doktorunuz büyük olasılıkla ferritin düzeyi kan testini isteyecektir, bu da ferritin denilen ve demir depolamaya yardımcı olan bir proteinin seviyesini ölçer. Test sonuçlarınız; düşük demir seviyeleri gösteriyorsa, demir takviyeleri ile tedavi olabilirsiniz. Ekstra demirin bir yan etkisi olarak bağırsak hareketlerinde bir değişiklik yaşayabilirsiniz, böyle bir sorun yaşarsanız doktorunuza başvurun.

 

Demir eksikliğinden kaynaklanan saç dökülmesi geçici midir?

Demir eksikliği nedeniyle saçları kaybetmek geçicidir. Tedavi seçeneklerini araştırmak ve hızlı bir şekilde saç sağlığını optimum hale getirmeniz için doktorunuzu ziyaret etmeniz her zaman iyi bir fikirdir. Doktorunuz, ihtiyaçlarınız için doğru miktarda demir almak için beslenmenizi değiştirmenize yardımcı olabilir.

Saç dökülmesi için nasıl beslenmek gerekiyor?

Gelecekteki saç dökülmesini önlemek için şunları yapmalısınız: Sağlıklı ve dengeli beslenin. Ispanak, bezelye, yağsız proteinler ve kuru meyve gibi demir açısından zengin gıdalar ile beslenin. Ayrıca tahıllar gibi paketlenmiş gıdaların etiketlerinde “demir takviyesi” ifadesini de aramalısınız. Beslenmenize C vitamini içeren yiyecekler ekleyin. Bu yiyecekler vücudunuzun demiri daha verimli bir şekilde emmesini sağlar. Daha fazla portakal, çilek, kavun, brokoli ve domates yediğinizden emin olun.

Saç Dökülmesine Karşı Diğer Öneriler

Saçları bandana gibi aksesuarlarla sarmak saç dökülmesine neden olabilir. Saçlarınızı eşarp ve şapkalarla koruyun. Son derece güneşli ve rüzgarlı günlerde saçlarınızı kapalı tutun. Saçınızı hafifçe fırçalayın ve yıkayın. Nazik olmak, rutin bakım sırasında fazla saç dökülmesini önlemeye yardımcı olabilir. Kimyasal maddeler ve saç boyaları kullanmayın. Kimyasal madde ve saç boyası kullanıyorsanız, eğitimli bir profesyonelden yardım veya rehberlik isteyin. Fön makinesi ve maşa gibi yüksek ısılı ürünlerden kaçının. Bunları kullanmanız gerekiyorsa, herhangi bir süpermarket veya eczaneden satın alabileceğiniz saç koruyucu jel veya köpük ile bir koruma ürün kullanın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here