Gelişen saç ekimi teknolojisi sayesinde artık kadınlara da saç ekimi yapılabiliyor. Op. Dr. Güncel Öztürk denetimindeki Hairneva Saç Ekim Merkezi Uzmanları, kadınlarda saç ekimi tekniklerini sizler için anlattı. “Folliküler Ünite” saç ekimi operasyonlarında tam anlamıyla bir devrim yarattı. Saç dökülmesi ya da seyrekliği sorunu olan kadın hastalarımız bilgili ve deneyimli bir saç ekimi cerrahı seçerse, saç ekimi operasyonu yakından incelendiğinde bile fark edilemeyecek kadar bir görünümle sonuçlanabilir. Çoğu kimsenin bilmediği şey ise artık kadınların da erkekler gibi saç ekimindeki bu gelişmelerden faydalanabildikleridir. Saç ekimi ameliyatının kadınlara yardımcı olmak için kullanılabilecek bazı yolları aşağıda bulabilirsiniz.

Kadın tipi saç dökülmesi nedir?

Genel olarak, 4 kadından 1’inde kadın tipi saç dökülmesi görülmektedir. Kadınlarda saç dökülme tipi erkeklerde görülen dökülmeden oldukça farklıdır. Kadın tipi saç dökülmesinde ön saç çizgisi korunur ancak geriye doğru çeşitli derecelerde seyrelme görülür. 30 yaşından itibaren başlayabilir ve zamanla ilerleme gösterir. Ara kelleşmeler olsa da tam anlamıyla bir saç dökülmesi gerçekleşmez. Ciddi oranda bir seyrelme oluştuğunda bu durum psikolojik ve sosyal açıdan kişi için oldukça zarar verici bir hal alabilir. Çünkü toplumumuzda bir erkeğin saçlarını kaybetmesi toplumsal olarak kabul edilebilir bir durumdur. Genel olarak, orta yaşlarına gelen erkeklerin çoğunda gözle görülür bir saç kaybı oluşur.

Kadınlarda saç dökülmesi ise sosyal açıdan kabul edilebilir bir durum değildir; çünkü kadınlarda belirgin bir saç dökülmesi vakası daha az görülür. Kadın tipi kelliklerde kadınlar kendilerini anormal hissederler ve kendilerini olağanüstü rahatsız edici bir konumda bulurlar. Bu rahatsızlık verici durumu gizleyecek saç stilistleri bulmaya çalışırlar. Eğer bu soruna bir çözüm bulamazlarsa insanlardan ve dış çevreden uzak durmaya başlayabilirler.
Bu durumda yeni saç ekimi teknikleri yardıma koşuyor. Erkekler gibi kadınlarda da donör alan denilen kafanın arka kısımdan alınan saç kökleri dökülen kısımlara transfer edilebilir. Bu sayede saç seyrekliği sonuna kalıcı olarak çözüm bulanabilir. Saç ekiminde ana hedef, kişinin sosyal ortamlarda kendisini rahat hissedebileceği şekilde seyrekleşen kısımlarda yeterince hacim ve yoğunluk oluşmasını sağlamaktır.

Ön saç çizgisi aşağıya çekilebilir

Bazı kadınlarda genetik olarak ön saç çizgileri normalden daha yukarıda olabilir. Ön saç çizgisinin normalden daha yukarıda olmasına neden olan diğer bir durum ise kaş kaldırma estetiği operasyonlarıdır. Saç ekimi, bu gibi nedenlerle normalden daha yukarıda olan saç çizgisini olması gereken doğal hizaya çekmek için de uygulanır.

Kaş ve kirpik ekimi yapılabilir

Doğuştan, kaza veya hastalık gibi nedenlerle seyrekleşen kaş ve kirpik tedavisi de saç ekimi teknikleri ile başarılı bir şekilde yapılabilmektedir. Son yıllarda yaygın bir şekilde talep de görmektedir. Kaş ve kirpik ekiminde kıl köklerinin açısı ve çıkış yönünün doğru olması çok önemlidir. Bu bölgedeki saç hücreleri eğer kafanın arka bölgesinden alınmış ise doğası gereği uzamaya devam edecektir. Bu nedenle düzenli olarak kesilmesi gerekmektedir.

Ekim işlemlerinde iz kalır mı?

Folliküler ünite yani saç köklerinin teker teker alındığı saç ekim ameliyatı tekniklerinin hiçbirisinde iz kalmaz. Özellikle DHI saç ekimi tekniğinde kesi ve dikiş işlemi uygulanmadığı ve saçların tıraş edilmesine de gerek olmadığı için kadınlar için en cazip saç ekimi tekniğidir.

Op. Dr. Güncel Öztürk denetimindeki Hairneva Saç Ekim Merkezi Uzmanları; eğer siz de traksiyonel alopesi (sıkı saç örgüsü), trichotilimania (saç çekme alışkanlığı), yanık, aşırı perma, fazla fön çektirme veya kanser sonrası radyasyon tedavisi gibi çeşitli nedenlerle saç dökülmesi sorunu yaşıyorsanız, alanında uzman bir saç ekimi kliniğine başvurmanızı tavsiye ediyor.

1 Yorum

  1. saç ekimi cidden önemli. ben de eşimle birlikte yaptırdık. saçlar yüzün güzelligini gösteren bir araç. kaş ekimi de yaptırdı eşim. şimdi burun estetetiği düşünüyoruz doktor bakıyoruz. kimse kel kalmasin!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here