Saç için yıllar içerisinde pek çok bakım modası çıktı. Hindistan cevizi yağı, avokado, vazelin… Bunlar hali hazırda pek çok kadın tarafından kullanılan malzemeler ancak biri var ki, tüm kadınlar memnun, tüm kadınlar peşinde! Aslında adını hepiniz biliyorsunuz ancak biz yine de söyleyelim: argan yağı!

Argan Yağı Faydaları

Argan yağı yüksek oranda E vitamini içerir ve ciddi bir antioksidan kaynağıdır. Bu da argan yağını cilt ve saç için müthiş bir bakım kaynağı yapar. Hatta kalp ve damar hastalıklarına bile iyi geldiği söylenmektedir. Sadece Fas’ta yetişen, her mevsim yeşil kalan bir ağaçta yetişen arganların tadının fındığa benzediği iddia edilmektedir. Zaten aşağıdaki görselden de görülebileceği gibi görüntü itibariyle de fındığa benzemekte.

Cilde ve saça bakım yapmakla kalmayan argan yağı aynı zamanda antiseptiktir, iltihabın giderilmesine de yardımcı olmaktadır. Yani sizin anlayacağınız ciddi bir şifa kaynağı olan argan yağı oldukça popüler. Ancak ne yazık ki gerçeğini ve safını bulmak oldukça zordur. Son zamanlarda internet sayesinde bu sorunu da atlatmak mümkün olmakta gerçi.

Peki argan yağı saça nasıl uygulanır? Gelin bir de buna göz atalım.

Argan yağını temiz saça uygulamalısınız. Çünkü saçlar temiz olduğu zaman saç dipleri de açık olur ve yağ cilt tarafından daha iyi emilir. Diğer saç bakım yağlarının genelde saç diplerine uygulanması tavsiye edilmez, çünkü yağlanmayı hızlandırır. Ancak saçlarınızda gözle görülür bir değişim istiyorsanız, özellikle de saç derinizde sorun yaşayan biriyseniz (dökülme, kepek, kaşıntı vb.) argan yağı ilaç gibi gelecektir, saçları dipten besleyecektir.

Saç diplerinize argan yağı uygulayıp parmaklarınızla masaj yapın. Sonrasında ellerinize biraz daha yağ alıp saç uçlarınıza uygulayın ve bekletebildiğiniz kadar bekletin. Ardından durulayın.

Argan yağının maske gibi nasıl kullanılabileceğinden bahsediyorsak eğer şu tavsiyeyi de vermeden olmaz, saç için başka kullanılan başka malzemeleri de saç maskenize katabilirsiniz. Yumurta, hindistan cevizi yağı, zeytinyağı iyi bir seçenek olacaktır ancak tek başına da yeterli olacaktır.

Argan yağını duştan çıktıktan sonra sanki bir bakım kremi gibiymişçesine de uygulamanız mümkün. Duştan çıktıktan sonra saç uçlarınıza parmaklarınızla az miktarda uygulayın. Saçınız hem daha parlak, daha sağlıklı gözüksün hem de saçlarınızın bakımı yapılmış olsun. Aynı zamanda duştan sonra kullanımı tarama konusunda da büyük kolaylık sağlayacaktır.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here