Cinsiyet ayrımı yapmadan önemsediğimiz şeylerden biridir saçlarımız. Başımızın tacı yaptığımız saçlarımıza adeta paralar döküyoruz yeri geldiğinde. Hepsi tarihin başlangıcından beri ayrı bir önem arz eden, kafa derimizi koruyan, bakarsan bağ bakmazsan dağ olur sözünün en iyi karşılığı olan saçlarımız için. Hem kadınlar hem erkekler bakımlı, yumuşak ve gür saçları seviyorlar.

saclar hakkinda az bilinen yanlislar 09

Halk arasında her konuda bir efsane bulmak mümkünken saçlar ve saç bakımı hakkında efsanelerin olmaması da garip olurdu elbette. Bazılarımızın kafasına saçlarımızla ilgili kazınan bu efsaneler öyle benimsenmiş ki aksini kabul etmemiz biraz zaman alacak gibi görünüyor. Ama yine de bu efsanelerin neden sadece bir efsane olduğunu bilirsek başarıya ulaşabilir ve saçlarımıza hak ettiği bakımı, doğru bir şekilde sağlayabiliriz.

Çok köpüren şampuan, iyi şampuandır.

Şampuanların, hatta diğer suyla köpüren temizlik maddelerinde de bu köpürmeyi sağlayan şey SLS yani Sodium Laureth Sulfate’tır. Bu madde içine girdiği ürünü bol bol köpürtür ve bizde sahte bir temizlik hissi uyandırır. SLS bulunan ürünlerin temizlik sağlamadığını söylemiyorum ancak SLS, uygulandığı cildi tahriş eden, sık kullanımda cildin üst tabakasını yavaş yavaş götüren saç derisinde kepeklenmeye ve kuruluğa neden olabilen bir maddedir. Özellikle uzun vadeli, sık kullanımında zararlarını gözlemleyebilirsiniz.

saclar hakkinda az bilinen yanlislar 07

Peki hangi şampuanları kullanmalı?

Daha bitkisel içerikli, SLS içermeyen şampuanlara yönelebilirsiniz. Bu şampuanlarda köpürmeyi sağlayan bitkisel şeyler kullanılır. Ancak yine de köpürme SLS içeren bir şampuana göre çok fazla olmaz. Az köpükle, sağlıklı saç temizliğinin tadına varabilirsiniz.

Saç kendi yağıyla beslenir.

Saçı fazla yıkamak doğru değildir, çünkü saç derisinin sahip olması gereken flora zarar görebilir. Ama bu gerçek saçın yağlı bırakılmasının, daha az yıkanmasının doğru olduğunu göstermez. Çünkü yağlı saç havadaki tozu, kiri tutar ve saç bunlara bağlı olarak havasız kalır, matlaşır. Hatta buna bağlı olarak saçlarda dökülme meydana gelebilir.

saclar hakkinda az bilinen yanlislar 08

Bu nedenle tavsiye edilen şey yağlı saçları gün aşırı yıkamak, daha kuru özellik gösteren saçları ise daha az sıklıkta yıkamaktır.

Şampuan yerine sabun kullanmak daha sağlıklıdır.

Birçok kişi doğal olduğu gerekçesiyle saçlarında sabun kullanmayı uygun görür. Ancak aslına bakarsanız şampuan ve sabun arasında, günümüzde neredeyse bir fark yoktur. Hatta şampuanın saçımıza özel formülize edildiğini düşünürsek saçlar için asıl sağlıklı olanın şampuan olduğunu dahi söylemek mümkündür.

saclar hakkinda az bilinen yanlislar 02

Eğer sabun kullanacaksanız gerçekten doğal içerikli olanlardan almaya çalışmalısınız. Bunun yanında bir de saç derinizin ihtiyaçları neyse tıpkı şampuanlarda olduğu gibi şampuanlar arasında da buna uygun bir seçim yapmalısınız zira sırf doğal ürün kullanıyorum diye saç derisine kaşıntıyı, egzamayı ve saç dökülmesini çekmeye değmez. Her sabun tipi birbirinden farklı özellikler gösterir.

Şapka takmak saçları döker.

Şapka takmak saçlarımızı güneşten, dışarıdaki tozlardan korur. Bu nedenle dökülmeye sebep olduğunu söylemek yanlış olur, çünkü şapka kullanmanın saçlarımız için daha iyi olduğunu söylemek mümkündür. Ancak burada şapka takmanın saçlarımıza zarar vermemesi için tercih etmeniz gereken şapkalar pamuklu olmalı ve başınızı çok sıkmamalıdır. Saçlarınızın hava almasını engelleyen sentetik şapkalar ve başınızı çok sıkarak kafanızdaki kan dolaşımını yavaşlatan şapkalar saçlarınız için cidden zararlı olabilir.

saclar hakkinda az bilinen yanlislar 06

Saç kremi saçı döker.

Saç kremi saçı doğrudan dökmez, dökemez. Çünkü saç kremi saç derisine uygulanmaması gereken ve saçlar için özel olarak üretilmiş bir üründür ve saçları döktüğünü söylemek yanlışlık olacaktır. Saç diplerinize sürmeyip, saç tipinize uygun bir saç kremi kullandığınızda saç kremi kullanmak gayet sağlıklıdır.

saclar hakkinda az bilinen yanlislar 01

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here