Kızlar, bir düşünün. Saçınızı mükemmel bir at kuyruğu yapmışsınız. Kusursuz olduğunu düşünüyorsunuz ve aynada kendinizi incelerken saçınızın tepesinden beyaz beyaz şeyler görüyorsunuz. Hiç hoş değil, değil mi? Kepekler bazen gerçekten de çok can sıkıcı olabiliyor.

saclardaki kepegi onlemenin yollari 03

Derimiz devamlı kendini yeniler. Saç derimiz de yeniler elbette. İşte bu sırada ölü deri atılıyor. Normalde normal derimizde böyle bir değişimi hissedemeyiz belki ama burada saç derimizin önünde saçlarımız gibi bir engel var. Ölü derilerimiz saçlara yapışıyor. Normalde, yıkamayla giden bu ölü deriler bazen orada kalmaya devam ediyor hatta bir de üstüne kaşıntı yapıyor. Kepek sorunu dediğimiz olay budur işte.

saclardaki kepegi onlemenin yollari 01

Erkeklerde daha sık görülüyor bildiğim kadarıyla.

saclardaki kepegi onlemenin yollari 04

Kepek neden olur?

*Kuruluk

*Soğuk hava

*Ergenlik

*Regl Dönemi

*Stres

*Bağışıklık sisteminin zayıflaması

*Saç derisinin sık yıkanmaması ve şampuanın iyi arındırılmaması

*Ergenlik Dönemi

*Hızlı kilo kaybı

saclardaki kepegi onlemenin yollari 02

Bu liste belki daha devam eder ama benim bildiklerim bunlar. Gördüğünüz gibi birçok şey kepeğe ortam hazırlayabiliyor.

Kepeğe karşı ne yapılabilir?

*Kepeğe karşı şampuan kullanın. Eğer kepeklenme çok yüksek seviyelerde değilse kepek şampuanı saç derinizi kontrol altına alacaktır. Ama kepek şampuanını her gün kullanmak iyi değil, ya normal şampuanınızla dönüşümlü olarak kullanmalısınız ya da kepek şampuanını her gün kullanmamalısınız.

saclardaki kepegi onlemenin yollari 06

*Eğer kepek şampuanı derdinize deva olamadıysa doktora gitmenizi öneririm. Doktorun verdiği medikal şampuanlar kısa sürede kepek sorununu çözebiliyor.

saclardaki kepegi onlemenin yollari 05

*Saçınızı günlük yıkamanız bu aşamada size yardımcı olacaktır.

saclardaki kepegi onlemenin yollari 09

*Saç derinize saç bakım kremi, yağ sürmeyin. Saçlar zaten dipten en sağlıklı en mükemmel şekilde çıkar dolayısıyla diplere sürmeniz saç derinizde bu gibi iritasyonlara, yağlanmalara neden olabilir.

Adult woman washing head

Bir de unutmadan şunu söylemek isterim ki, eğer başınızda oluşan pullanmalar kabuk kabuk ve normal kepek boyutundan büyükse bence düşünmeden doktora gitmelisiniz. Zira egzama ya da sedefle karşı karşıya olabilirsiniz.

Sağlıkla ışıldamanız dileğiyle, sevgiler!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here