Kısa zamanın en popüler, en faydalı yağı çam terebentin. Adından sıkça söz ettiren bu yağ özellikle gösterdiği faydalarla bu ünün hakkını veriyor. Özellikle saçlar konusundaki başarısı dillerden düşmüyor. Saçlarınızı uzatan, güçlendiren, kat kat güzelleştiren çam terebentin mucizesini bilmediklerinizle birlikte derinlemesine keşfedelim.

Çam Terebentin Yağı

Çam terebentin yağı, çam ağacının gövdesinden elde edilen çam sakızından süzülen baldan yapılan bir yağdır. Ağaçtan buhar distilasyon yani ayırma yöntemi ile elde edilir. İçeriğinde kokofan; piren ve reçine asidi bulunur. Çam ağacından elde edilir. Çok güçlü ve yakıcı bir yağdır bundan dolayı kokusu keskindir.

Çam terebentin yağının bu kadar revaçta olmasının başlıca nedenleri arasında ilk sırada saçlardaki mucizevi etkisi yer alıyor. Özellikle hızlı saç uzatmak isteyen kadınların gönüllerini kazanmış durumda. Etkisi sadece hızlı uzatmakla da kalmıyor. Aynı zamanda düzenli kullanıldığında saç dökülmelerini engelliyor, yeni saç oluşumunu tetikliyor, saçları güçlendiriyor. Saç köklerini besliyor ve onarıyor. Saça doğal bakımını yapıyor.

Çam Terebentin Yağı Nasıl Kullanılır?

Çam Terebentin Yağının Şampuan ile Kullanımı

Çam terebentin yağı çok güçlü ve yakıcı bir yağdır. Bu nedenle saç derisine direkt olarak sürmek pek tercih edilmez. Bunun yerine şampuanınızın içerisinde 30 damla damlatmanız daha doğru bir tercih olacaktır. Böyle bir yöntem ile şampuanınızın içerisindeki kimyasalları da minimum düzeye indirerek bir taşla iki kuş vurmuş olacaksınız.

Çam Terebentin Yağının Fındık- Ceviz ve Badem Yağları İle Birlikte Kullanılması

Çam terebentin yağı mucizevi etkisini diğer yağlarla da birleştiğinde gösteriyor. Özellikle badem-fındık ve ceviz yağları ile birlikte kullandığınızda saçlarınıza gereken doğal bakımı en etkili şekilde yapmış oluyorsunuz. Kullanımıza uygun bir şişeye eşit ölçüde aktarlardan aldığınız yağlardan ekleyin ve iyice karıştırın. Elde ettiğiniz yağ karışımını saçlarınızın tümüne masaj yaparak ve yedirerek sürün. Sonrasında tercihen bir havlu ile sarabilir ya da sadece saçlarınızda yağı normal bekletebilirsiniz. Dilediğiniz kadar saçınızda bekletebilirsiniz. Haftada 2 yahut 3 kez yapmanız saçlarınızın beslenmesinde yeterli olacaktır. Etkisini görmeniz için ise en az 6 hafta sabretmeniz gerekecek.

Çam Terebentin Esansı

Çam terebentin esansı çam ağacının dikenlerinden elde edilir. Çam terebentin yağı ile ortak noktaları ikisinin de çam ağacından elde ediliyor olmalarıdır.

Çam terebentin esansı saçları beslemeye köklerinden başlar. Böylelikle saç kayıplarını da önlemiş olursunuz. Dikkat edilmesi gereken en önemli kırmızı nokta çam esansının en doğal distile hali olan terebentin esansının öncelikle doğal olmasına, yapay olmamasına, mutlaka bir firma güvencesi altında olmasına dikkat edilmesi.

İlgili yazı

En İyi Şampuan Hangisi ve Doğru Şampuan Nasıl Seçilir?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here