Çalışan bir ebeveyn olmak hiç de kolay bir şey değildir. Evde bekleyen bir çocuğunuz olunca iş yerindeki stresi yönetmek, zorluklara katlanmak çok daha yorucu ve zor oluyor.  Ebeveynler çocuk sahibi olmaya karar verdikleri andan itibaren hayatlarında bazı değişiklikleri de kabul etmiş oluyorlar. Özellikle kadınlar çoğu zaman kendilerini çocuğu ile kariyerleri arasında bir seçim yapmaya zorlanmış hissediyorlar. Oysa ki, bu tamamen ya çevredekilerin baskısından ya da kadının çocuğunu bıraktığı için hissettiği suçluluk duygusundan kaynaklanır. Oysa ki, çalışan annelerin çocukları diğerlerine göre daha öz güvenli oluyorlar.  Lois Hoffman’ın araştırmasına göre, ev hanımı anneler, çocuk üzerinde daha çok otorite kurmaya çalışıyor. Çalışan anneler ise çocuklarını bağımsız olmaya daha fazla teşvik ediyor. Bu nedenle önemli yanlarını da gözden kaçırmamak gerekiyor.

Çalışan ebeveyn olmak zordur, ilgi düzeyini, şımarıklık seviyesini ve daha bir sürü şeyi çok iyi ayarlayabilmek gerekir. Şimdi her çalışan ebeveynin çok iyi bildiği bir listeyle sizi baş başa bırakalım.:)

1.Neredeyse Her Şeyi Not Etmek Zorundasınız;

tumblr_inline_mw1c8fNlxU1s2djns

Hem çalışma hayatının üzerinizdeki yükü, hem artan sorumluluklar hem de sizden her daim enerji ve sevgi bekleyen minicik bir çocuk. Bunların hepsi arasında bir de evliliği idare etmek var ki had safhada anlayış gerektirir böyle durumlarda. Ne olur ne olmaz aman bir şey unutulmasın, bir şey yarım kalmasın, ev işleri ile ofis işleri birbirine karışmasın diye her şeyi not etmeye başlarsınız.

2.Uyku Değerli Bir Şeydir;

tumblr_loibd4rlQu1qj4moz

En iyi anne ve babalar bilir ki, uyku gerçekten de çok değerli bir şeydir. Sabah erkenden işe gitmek bir yere kadar kolay ama gece uyumadan sabah erkenden işe gitmek oldukça yıpratıcı olsa gerek. Bu nedenle çocuk sahibi olan ebeveynler bu durumu da çok iyi bilirler ve buna alışmaya başlarlar.

3.Suçlu Olduğunuz Durumlara Alışırsınız;

guilty-look-gif

Hem çocuğunuzu yalnız bıraktığınızı düşündüğünüz için ona karşı kendinizi suçlu hissedersiniz, hem de bunun yanında evdeki sorumlulukların artmasından kaynaklı iş yerinizdeki sorumlulukları aksattığınız olur muhtemelen ki bu da sürekli kendinizi suçlu hissetmenize neden olabilir.

4.Koruyuculuğunuz Had Safhaya Çıkar;

tumblr_inline_mf8qreh4dG1ro6r34

Çocuklarınızla geçirdiğiniz zaman genellikle çok kıymetli zamanlar olur ve bu onlarla birlikte geçirdiğiniz sür zarfında onlara karşı aşırı bir koruyuculuk görevi başlar. Bu aslında her şeyin mükemmel olmasını istemenizden kaynaklanır.

5.Sınırlarının Ne Kadar İlerlediğine Sen Bile İnanamazsın;

tumblr_mdinf8SpzB1qksov3

Çocuk sahibi olduğunda patronun beklentileri, eşinin beklentileri, çocuğun beklentileri ve ev işlerinin beklentileri bunlar hep birbirine karışır ve bir süre sonra fark edersiniz ki, gerçekten de sınırlar aşılmış.:)

6.Çoklu Görevlerde Master Yaparsın;

tumblr_ms43lqGoo31s62zc4o1_500

Aynı anda iki işi hatta üç işi yapmak konusunda da tam bir profesyonel olurlar.

7.Yardım İsteme Konusunda Uzmanlaşırsınız;

tumblr_inline_minvg12dwn1qz4rgp

Sürekli toplu alanlarda yardıma ihtiyaç duyarlar. Yetişmeyen işler için çevrelerinden yardım istemelere doyamazlar. Bunun dışında da bebek arabasının taşınması, kucakta bebek varken yere düşen şeyi alması o zaman büyük bir sorun haline gelir.

8.Kendinize Zaman Ayırmanın Ne Kadar Önemli Olduğunu Fark Edersiniz;

tumblr_lp1qhtkoV31qbaxlqo1_500

O kadar az vakit bulurlar ki kendileri için. Bu nedenle her saniyesi bile çok kıymetlidir.

9.Yeni Tanımlamalara Başlarsınız;

tumblr_inline_n5w5lfpAOc1sv9vl8

Kendi ailenizden öğrendiğiniz anne, baba, ebeveyn, sorumluluk gibi kavramlar tamamen farklı bir anlam kazanmaya başlar.

10.Herkesin Kendine Göre Bir Fikri Olduğunu Fark Edersiniz;

shut-up_569

Herkesin kendine göre bir fikri vardır. Kimisi kariyer yapabilmek için çocuk sahibi olmak istemez.Ama bu sizin seçtiğiniz yol ve ona sahip çıkmalısınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here