Parayı kazanan sadece baba da olsa, ya da anne baba beraber çalışsa da ev ekonomisi daima annenin sorumlu olduğu bir şeydir. Eve yapılan harcamalardan, çocukların harcamalarından o sorumludur, evi o çekip çevirir.

sadece turk annelerinde gorebileceginiz 9 tasarruf onerisi 01

Hal böyle olunca muhtemelen annesinden öğrendiği, ya da çevresindekilerden öğrendiği, içine biraz da kendinden bir şeyler kattığı tasarruf yöntemleri geliştirir. Ekonomi yapmak, ekonomistlerden değil Türk annelerinden öğrenilir.

Eminim ki siz de annenizden bu tasarruf önerilerini çokça duymuşsunuzdur.

9.Ben sana bunun aynısı dikerim/örerim.

Terziliği olan anneler dışarıda beğendiğiniz şeyin aynısını dikebileceğini iddia ederken, örgü konusunda yetenekli olan anneler ise aynısını örebileceğini iddia eder. Elbette ki çok güzel dikerler, çok güzel örerler. Ancak kabul edelim ki yaptıkları şeyin mağazadakilerle pek bir alakası olmuyor.

sadece turk annelerinde gorebileceginiz 9 tasarruf onerisi 07

8.Evde karpuz var kızım, ne dondurması?

“Karpuz ve dondurma ne alaka?” diyebilirsiniz ama dışarıdaki dondurmaya para vermemeniz hem de katkılı besinlerden uzak durmanız için annenize göre çok mantıklı olan bir tasarruf önerisidir bu. Sonuçta ikisi de tatlı ve ikisi de soğuktur.

sadece turk annelerinde gorebileceginiz 9 tasarruf onerisi 08

7.Bir beden büyük al, seneye de giyersin.

Bunu annesinden duymayan var mıdır? Büyüme çağımızın en bilindik alışveriş cümlelerinden biriydi bu. Büyümemiz durdu hala dilimize pelesenk. Nesillere aktarılacak bir öneri cidden.

sadece turk annelerinde gorebileceginiz 9 tasarruf onerisi 05

6.Toz bezine gerek yok, eski tişörtler yeter.

Siz çöpe atmak isterseniz o bir elden geçirir en kral toz bezini yapar. Toz bezine vereceği parayı da biriktirir. Toz bezi deyip geçmeyin, evin işi birikince ne kadar pahalıya geliyorlar biliyor musunuz?

sadece turk annelerinde gorebileceginiz 9 tasarruf onerisi 10

5.Pazarlık her an, her yerde.

Pazarda, markette, mağazalarda… Hatta direkt barkodla satış yapan yerlerde bile pazarlık yapabilir Türk annesi.

sadece turk annelerinde gorebileceginiz 9 tasarruf onerisi 06

4.Saklama kabına gerek yok, dondurma kapları yeter.

Dondurmayı annenizi kandırdınız aldınız diyelim. İlk tasarruf önerisi uygulanmayan anne bunu içine sıkıntı edecek ve elbette hıncını dondurma kabından alacaktır. O dondurma kabını iyice bir dezenfekte edip kalmış yemekler için saklama kabı olarak kullanacaktır. Saklama kaplarına verilen para da böylece kâr kalacaktır.

sadece turk annelerinde gorebileceginiz 9 tasarruf onerisi 03

İşte durum tıpkı Umut Sarıkaya’nın esprili bir dille dediği gibi…

3.Kombinin ısısını yükseltmeye gerek yok, uzun kollular var.

Kış aylarındaki bir başka tasarruf önerisi. Kombinin ısısının fazla olmasına gerek yok, çünkü zaten soğuk havalar için uzun kollularımız, kalın kazaklarımız var!

sadece turk annelerinde gorebileceginiz 9 tasarruf onerisi 04

Boşuna mı alındı yani bu uzun kollular?

2.Ekmeksiz ye!

Tabaktaki yemeğin bitmeyeceğini fark eden ve onu ziyan ettirmek istemeyen annelerin son çözüm önerisidir bu. Ekmeksiz yenince o yemeğin vücuda hiç ağırlık yapmayacağı, mideyi hiç şişirmeyeceği düşünülür çünkü.

sadece turk annelerinde gorebileceginiz 9 tasarruf onerisi 02

Hadi yavrum, hadi guzzummm bitir tabağındakileri.

1.Evde de köfte yiyorsun işte, ne Burger King’i???

Ona göre ikisi de aynıdır. Köfteyse köfte, ekmekse ekmek kardeşim! Orada bir menüye verdiğin parayla ne kadar kıyma alınır, kaç köfte yapılır senin haberin var mı?

sadece turk annelerinde gorebileceginiz 9 tasarruf onerisi 09

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here