“Pazartesi diyete başlıyorum!”

“Su içsem yarıyor.”

“Yarın spora başlıyorum. Bu sene çok kararlıyım.”

Bu cümleleri yaz yaklaşırken daha da çok duymaya başlıyoruz. Yazın montumuza sığınırken dert etmediğimiz kilolarımız ne yazık ki havalar ısınmaya başlayınca bizi rahatsız ediyor ve hemen kendimizi bir diyet silsilesinin, spor serüveninin içinde buluyoruz. Oysa bu çok yorucu değil mi sizce de?

Diyet yapmak, kilo vermek, yeterince kilo verince eski düzene dönmek, sonrasında yine fazla kilolardan rahatsız olarak yeniden diyet yapmak, kilo vermek ve yeterince kilo verince eski düzene dönmek… Sıkıcı bir döngü değil mi? Bunun yerine diyet yapmasak da sağlıklı beslenme düzenine geçsek? Vücudumuz sağlığına kavuşurken biz de ideal kilomuza kendiliğinden gelsek?

Kulağa hoş geliyor, öyle değil mi? “Söylemesi kolay.” dediğinizi duyar gibiyim. Ama aslında emin olun uygulaması da çok kolay. Sadece birkaç şeye dikkat etmek ve bunları alışkanlık haline getirmek gerekiyor.

11.Evde Sağlıksız Şeyler Bulundurmamak

Abur cuburlar, yağlı hazır dondurulmuş gıdalar ve dahası… Hepimiz bazen kolayımıza geldiği için bazen de keyif yapmak için böyle şeyleri alıyoruz evimize. Sağlıksız olduğunu biliyoruz ama yine de alıyoruz.

Sağlıklı beslenmenin en kolay yolu, evde sağlıksız şeyler bulundurmamak. Eğer evde bu tip zararlı şeyler bulunmazsa en azından evde bu tip kaçamaklara yer vermemiş olursunuz.

10.İçeceklerden Alınan Kaloriyi Küçümsememek

Kremalı bir kahve, ya da koca bir bardak kola. Sıvı, kilo aldırmaz diye düşünüyorsunuz ama yanılıyorsunuz. Bize tokluk sağlamayan bu kaloriler ne yazık ki en çabuk uzaklaşmamız gerekenlerden. Aynı şekilde tatlandırıcı içeren içecekler de masum değil. Çünkü tatlandırıcılar kan şekerini yükseltmekte normal şekerden çok da farklı değil.

9.Evde Yemek Yapmaya Alışmak

Annelerimize hak vermeye başlamamızın zamanı geldi. En azından yediğiniz şeyin içinde ne olduğunu bilirsiniz. Dışarıda ev yemekleri yiyerek kendinizi avutuyor olabilirsiniz ama içinde ne tür yağlar kullanılıyor, ne oranda kullanılıyor herhangi bir fikriniz var mı?

8.Kendinizi denetleyin.

Bir defter tutun, ya da çağımıza uygun olarak yediğiniz içtiğinizin fotoğrafını çekin. Bilimsel araştırmalara göre her gün yediğini içtiğini kayıt altına alanlar çok daha rahat kilo verebiliyorlar ve yediklerini kontrol altında tutabiliyorlar.

7.Baharat kullanmaktan korkmayın.

Tuzun fazlası sağlıksız ancak baharatlar için bu durum pek geçerli değil. Tuz kullanmaktan kaçının bunun yerine yemeklerinizi baharatla lezzetlendirin.

6.Meyve suları çok da masum değil, aynı zamanda smoothieler de!

Meyve suları seneler boyunca bizlere sağlıklıymış gibi lanse edildi. Çok haksız değiller ancak yine de meyveyi olduğu gibi yemek çok daha sağlıklı. Bir portakal suyunu düşünün mesela, içerisinde 4-5 tane portakalın şekeri var, ancak portakalın posası yok!

5.Su, su, su!

Bol su için. Her bardak suda 35 kalori harcadığınızı, vücudunuzun yenilendiğini ve sindiriminizin kolaylaştığını biliyor muydunuz?

4.Hiçbir besin grubundan vazgeçmeyin.

Ne protein, ne yağ, ne de karbonhidrat… Sağlıklı beslenme serüveniniz için hiçbirinden vazgeçmek zorunda değilsiniz. Önemli olan bunların sağlıklı seçenekleriyle beslenmek.

3.Sevdiğiniz şeylerin yerine daha sağlıklısını koyun.

Mesela pizza mı seviyorsunuz? İnce dilim yiyin. Her ince dilim pizzada yaklaşık 12 kalori eksik alırsınız. Ya da lavaştan kendiniz evde pizza yapın. Daha da sağlıklısını isterseniz son zamanlarda çok moda olan karnabahar tabanlı pizzayı yapın.

2.Kahvaltıyı atlamayın.

En önemli öğün kesinlikle kahvaltı. Güçlü bir kahvaltı yapmadığınız takdirde diğer öğünlerde çok daha fazla kalori almaya müsait olursunuz. Aynı zamanda güçlü bir kahvaltı metabolizmanızı hızlandırır.

1.Tabaklarınızı süsleyin.

Tek başınıza yeseniz de yemek yemeyi sizin için bir zevk haline getirin. Tabağınızı süsleyin, peçetenizi çatalınızı yerleştirin, yeni gelinler gibi özenin sunumunuza. Ne yerseniz yiyin yemek yemek sizin için bir zevk haline gelecek, bundan emin olabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here