Diyet yaparken sağlıklı yiyecekler yemek oldukça önemlidir. Bu sürede paketlenmiş gıdaları bir kenara bırakmanız gerekiyor. Ve kendinize sağlıklı beslenme listesi hazırlamak iyi bir başlangıç olacaktır. Bu listeye sağlıklı besinler içeren yiyecekleri yazabilirsiniz. Sağlıklı yemek hem vücudunuza hem ruhunuza iyi gelecektir. Sağlıklı beslenmek için öncelikle düşüncelerinizi buna göre şekillendirmelisiniz. Sizler için sağlıklı yiyecekler listesi hazırladık. Bu yiyeceklere diyetinizde mutlaka yer verin.

sağlıklı yiyecekler, sağlıklı besinler, sağlıklı beslenme listesi, sağlıklı yemek,yararlı yiyecekler, sağlıklı beslenmek için

Diyet Yaparken Yenmesi Gereken Sağlıklı Yiyecekler

Sağlıklı Meyveler Meyveler

Sağlıklı meyveler denilince akla ilk gelenler elbette elma ve muz gibi en sık tükettiğimiz meyvelerdir. Meyveler dünyanın en popüler sağlık gıdaları arasındadır. Meyvelerin diyete dahil edilmesi de çok kolaydır, çünkü çok az hazırlık gerektirmezler. Bu sağlıklı yiyecekler listesi için bu meyveleri tüketmeniz oldukça faydalı olacaktır.

Elma
Elma lif, C vitamini ve çok sayıda antioksidan içerir. Elma doyurucu bir meyvedir, yemekler arasında yediğiniz bir elma tokluk sürenizi artıracaktır.

Avokado
Avokadolar çoğu meyveden farklıdır, çünkü karbonhidrat yerine sağlıklı yağlarla doludur. Kremsi, lezzetli ve lif, potasyum ve C vitamini yüksek bakımından yüksek değere sahiptir.

Muz
Muzlar dünyanın en iyi potasyum kaynakları arasındadır. B6 vitamini ve lif bakımından yüksektir. Muz günlük olarak taşınabilecek yiyeceklerdendir.

Yaban mersini
Yaban mersini sadece lezzetli değil, aynı zamanda dünyanın en güçlü antioksidan kaynakları arasındadır.

Portakallar
Portakallar C vitamini içeriği bakımından tercih edilen sağlıklı bir meyvedir. Ayrıca lif, antioksidan içeriği sebebi ile de çok sağlıklıdır.

Çilek
Çilekler oldukça besleyicidir ve hem karbonhidrat hem de kalori bakımından düşük seviyededir. Çilekte C vitamini, lif ve manganez bulunmaktadır.

Diğer Sağlıklı Meyveler

Kiraz, üzüm, greyfurt, kivi, limon, mango, kavun, zeytin, şeftali, armut, ananas, erik ve ahududu.

Sağlıklı Etler

Bütün etlerin zararlı olduğu bir efsanedir. İşlenmemiş, hafif pişirilmiş et, yiyebileceğiniz en sağlıklı ve besleyici gıdalardan biridir. Sağlıklı etkler arasında dana eti, tavuk göğsü gibi yiyecekler bulunur.

Yalın Dana
Yalın sığır eti, varolan en iyi protein kaynakları arasındadır. Yüksek oranda demir içerir. Düşük karbonhidrat diyeti yapıyorsanız yağsız dana eti kullanabilirsiniz.

Tavuk Göğsü
Tavuk göğsü yağda ve kalorilerde düşüktür, fakat protein bakımından oldukça yüksektir. Birçok besin maddesinin büyük bir kaynağıdır.

Kuzu
Kuzular Omega-3 yağ asitlerinde yüksek olma eğilimindedir.

 Sağlıklı Çerezler, Tohum ve Yer Fıstığı

Yağ ve kalorilerde yüksek olmasına rağmen, çalışmalar fındık ve tohumların kilo vermenize yardımcı olabileceğini öne sürmektedir. Bu yiyecekler, magnezyum ve E vitamini de dahil olmak üzere pek çok insanın yeteri kadar alamadığı önemli besin maddeleri ile yüklüdür. Aynı zamanda sıfır hazırlık gerektirirler, ki bu da onları diyete dahil etmeyi kolaylaştırdığı için önemlidir.

Badem
Badem popüler bir çerez türüdür. E vitamini, antioksidan, magnezyum ve lif bakımından zengindir. Çalışmalar, bademlerin kilo vermenize yardımcı olabileceğini ve metabolik sağlık için etkileyici faydalar sağladığını göstermektedir.

Chia Tohumu
Chia tohumu, gezegendeki en besleyici yoğun besinler arasındadır.  25 gr chia tohumunda 11 gram fiber ve magnezyum, manganez, kalsiyum ve diğer çeşitli besinler için önerilen önemli vitaminleri içerir.

Hindistan cevizi
Hindistancevizi, orta zincirli trigliseritler adı verilen lif ve güçlü yağ asitleri ile yüklüdür.

Cevizler
Cevizler oldukça besleyicidir, lif ve her çeşit vitamin ve mineral ile yüklüdür.

Fıstık
Fıstık (teknik olarak baklagiller, fındık değil) inanılmaz derecede lezzetli ve besin maddeleri ve antioksidan bakımından yüksek değere sahiptir. Bazı çalışmalar, fıstıkların kilo vermenize yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Sağlıklı Sebzeler

Sağlıklı sebzeler dünyanın en konsantre besin kaynağıdır. Çok çeşitli seçenekler mevcuttur ve her gün birçok farklı sebze türü yemek en iyisidir.

Kuşkonmaz
Kuşkonmaz popüler bir sebzedir. Kuşkonmaz faydaları arasında: Hem karbonhidrat hem de kalorilerde düşüktür, K vitamini ile yüklüdür.

Brokoli

Brokoli, lif, ve C vitamini bakımından oldukça yüksek besin değeri içeren bir protein kaynağıdır.

Havuç
Havuç popüler bir kök sebzedir. Son derece lezzetli ve gevrektir. Lif ve K vitamini gibi vücuda gerekli vitaminleri içerir. Havuç çok sayıda faydası olan karoten antioksidan bakımından da zengindir.

Karnabahar
Karnabahar çok yönlü bir turpgil sebzedir. Her türlü sağlıklı yemek tarifini yapmak için kullanılabilir ve aynı zamanda kendi başına oldukça lezzetlidir.

 Salatalık
Salatalık, dünyanın en popüler sebzelerinden biridir. Hem karbonhidrat hem de kalorilerde çok düşüktür ve çoğunlukla sudan oluşur. Bununla birlikte, K vitamini dahil olmak üzere küçük miktarlarda çok sayıda besin içerir.

Sarımsak
Sarımsak inanılmaz derecede sağlıklıdır. Gelişmiş bağışıklık fonksiyonu da dahil olmak üzere güçlü biyolojik etkilere sahip biyoaktif bir bileşik olan allisin içerir.

Soğan
Soğanların çok güçlü bir tadı vardır ve tariflerde kullanım için çok popülerdir. Sağlığa yararlı olduğuna inanılan bir dizi biyoaktif bileşen içerir.

Domates
Omatolar genellikle bir meyve olarak sınıflandırılsa da, genellikle bir sebze olarak kategorize edilir. Potasyum ve C vitamini gibi vitaminler içerir.

Diğer Sağlıklı Sebzeler

Bunlar listelenmemiş, ancak aynı zamanda çok sağlıklı: Enginar, Brüksel lahanası, lahana, kereviz, patlıcan, pırasa, marul, mantar, turp, kabak, isviçre pazı, şalgam, kabak.

Sağlıklı Balık ve Deniz Ürünleri

Balık ve diğer deniz ürünleri çok sağlıklı ve besleyici olma eğilimindedir. Özellikle omega-3 yağ asitleri ve iyot, bakımından zengindirler. Çalışmalar, deniz ürünlerini çok tüketen (özellikle balıklar) tüketen insanların daha uzun yaşama eğiliminde olduklarını ve kalp hastalığı, bunama ve depresyon gibi birçok hastalık riskinin daha düşük olduğunu göstermektedir.

 Somon
Somon, mükemmel tadı ve protein ve Omega-3 yağ asitleri de dahil olmak üzere yüksek miktarda besin maddesi nedeniyle inanılmaz derecede popüler olan yağlı bir balık türüdür. Aynı zamanda D vitamini içerir.

 Sardalya
Sardalya, yiyebileceğiniz en besleyici gıdalar arasında bulunan küçük yağlı balıklardır. İnsan vücudunun ihtiyaç duyduğu besinlerin çoğunluğunu içerir.

Karides
Karides, denizde bulunan bir hayvan türüdür. Yağ ve kalorilerde düşük olma eğilimindedir ve protein bakımından yüksektir. Ayrıca selenyum ve B12 vitamini de dahil olmak üzere çeşitli diğer besin maddeleri ile yüklüdür.

Sağlıklı Tahıllar

Son yıllarda diyetlerde tahıl ürünlerinin tüketimi konusunda bir karmaşa yaşanmaktadır. Bunu tüm tahıllar için söylemek bir hatadır. Pek çok farklı tahıl türü vardır ve bazıları çok sağlıklıdır.

Sadece karbonhidratta oldukça yüksek olduklarını unutmayın, bu nedenle düşük karbonhidratlı diyetle tavsiye edilmez.

Kahverengi Pirinç
Pirinç en eski tahıl tahıllarından biridir ve şu anda dünyadaki insanların yarısından fazlası için temel bir gıdadır. Kahverengi (tam tahıl) pirinç, lif, B1 vitamini ve magnezyumun iyi bir miktarı ile oldukça besleyicidir.

 Yulaf
Yulaf inanılmaz derecede sağlıklıdır. Besin maddeleri ile yüklüdürler ve ayrıca sayısız yararı olduğu gösterilen beta-glukanlar adı verilen güçlü lifler içerir.

Sağlıklı Ekmekler

Çoğu insan çok fazla ekmek yer.İlk kez daha sağlıklı bir diyet yapmaya çalışanlar için, ekmek yerine bir şeyler bulmak son derece zor olabilir. Neyse ki, birkaç sağlıklı (veya en azından “daha az kötü”) seçenekleri mevcut.

Ev yapımı düşük karbonhidratlı ekmek
Sağlıklı ekmek için en güvenli seçim, kendinizin yaptığınız ekmektir.

Sağlıklı  Baklagiller

Baklagiller son yıllarda haksız yere kötü gösterilen besinlerdir.  Baklagillerin, sindirime ve besin maddelerinin emilimini engelleyebilecek maddeler içermesi doğrudur. Ancak, bu anti-besinler, yemekten önce baklagillerin ıslatılması ve uygun şekilde hazırlanmasıyla ortadan kaldırılabilir. Sağlıklı yiyecekler arasında protein zengini baklagillerde vardır.

 Yeşil Fasulye
Çalı fasulyesi olarak da adlandırılan yeşil fasülye, kuru fasülyenin olgunlaşmamış çeşitleridir. Batı ülkelerinde çok popülerler.

Barbunya
Barbunya fasulyesi çeşitli vitamin ve minerallerle yüklüdür ve çok liflidir. Sadece onu doğru şekilde pişirdiğinizden emin olun, çünkü ham olduklarında zehirlidirler.

Mercimek
Mercimek başka popüler bir baklagildir. Elyafta yüksektir ve bitki bazlı proteinin en iyi kaynakları arasındadır. Mercimek ayrıca lezzetli tadı ve çok doyurucu bir yapıya sahiptir.

Sağlıklı Süt Ürünleri

Birçok insan süt ürünlerini tolere edemez. Ancak, onları tolere eden insanlar için, çeşitli önemli besinlerin sağlıklı bir kaynağıdır. Tam yağlı süt ürünleri en iyisi gibi görünmektedir ve çalışmalar en fazla yağlı süt tüketen kişilerin obezite ve tip 2 diyabet riskinin daha düşük olduğunu göstermektedir. Eğer sütler otla beslenen ineklerden geliyorsa, bu daha da iyi olabilir, çünkü CLA gibi bazı biyoaktif yağ asitlerinde daha yüksektir.

 Peynir
Peynir inanılmaz derecede besleyicidir ve tek bir dilim, tüm bir bardak sütle aynı besinleri içerir. Ayrıca yiyebileceğiniz en lezzetli yiyeceklerden biridir.

Tam yağlı süt
Tam yağlı sütler vitaminler, mineraller, kaliteli hayvansal protein ve sağlıklı yağlarda çok yüksektir. En iyi kalsiyum kaynaklarından biridir.
 Yoğurt
Yoğurt ekleyerek mayalanan sütlerden yapılır.

Sağlıklı Yağlar

 Ot Yiyen İnekten Tereyağı
Çimenlerden beslenen ineklerden elde edilen tereyağı, çok önemli K2 vitamini de dahil olmak üzere birçok önemli besin maddesinde yüksektir.

Hindistan Cevizi Yağı
Hindistan cevizi yağı, orta zincirli trigliseritler adı verilen güçlü yağ asitleri ile yüklenir. Hindistan cevizi yağı Alzheimer hastalığı için yararlı olabilir ve karın yağ kaybetmenize yardımcı olduğu gösterilmiştir.

Sızma Zeytinyağı
Sızma zeytinyağı, dünyadaki en sağlıklı yağdır. Sağlıklı tekli doymamış yağlar içerir ve güçlü sağlık yararları ile antioksidanlarda çok yüksektir.

Diğer Sağlıklı Yiyecekler

Yumurta
Yumurtalar gezegendeki en besleyici gıdalar arasındadır. Daha önceleri kolesterol düzeyi yüksek olduğu için eleştirilmiş fakat yeni çalışmalar son derece güvenli ve sağlıklı olduklarını göstermiştir.

 Patates
Patates dünya çapında çok popüler bir yemektir. Potasyum ile doludur ve C vitamini dahil olmak üzere ihtiyacımız olan hemen hemen her besin maddesini içerirler.

Elma Elma Sirkesi
Elma sirkesi doğal sağlık topluluğunda inanılmaz derecede popülerdir. Çalışmalar, kan şekeri seviyelerinin düşmesine ve mütevazı kilo kaybına neden olabileceğini göstermektedir.

Bitter Çikolata
Sadece bu listede en lezzetli yemeklerden oluşan bitter çikolata değil, aynı zamanda en sağlıklısı da olabilir. Oldukça şanlısınız çünkü sağlıklı yiyecekler arasında çikolata da yer alıyor. Koyu çikolata lif ve magnezyum ile yüklüdür ve varoluşun en güçlü  antioksidan kaynaklarından biridir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here