Güzellik malzemelerimize sizce de çok para gitmiyor mu? Şampuanlar, saç kremleri, vücut losyonları, hele makyaj malzemelerine hiç girmiyorum. Bu güzellik malzemeleri içerisinde belki de en önemli olan şey kokumuzdur. Hoş bir koku makyajınızdan daha önemlidir, çünkü koku her daim hatırlanan, sizi bir anda geriye götürebilecek tek anıdır. Ancak ne yazık ki orijinal parfümler biraz pahalı. Biz de böyle olunca sahte parfüm denen tuzağa düşüyoruz. Doldurma parfümler, sadece orijinal kutusunu alabileceğiniz paraya satılan orijinal görünümlü parfümler ve dahası… Evet, bunlar bizi cezbediyor. Ancak tehlikesini biliyor muyuz?

Ne yazık ki sahte parfüm konusunda durumlar pek iç açıcı değil. Gelin sahte parfümün zararlarına biraz yakından göz atalım.

Sahte Parfümün Zararları

İlk olarak işin maddi boyutuna göz atalım. Evet, orijinal parfümler kesinlikle bizi cezbeden doldurma, sahte parfümlerden daha pahalı. Ancak kalıcılık konusunda orijinal parfümler çok daha önde. Bu nedenle kokusunu kalıcı yapmaya çalıştıkça daha çok parfüm tüketirsiniz ve bir şişe orijinal parfümü bitirebileceğiniz sürede siz belki de 4-5 sahte parfüm şişesini bitirirsiniz. Ve yine de kalıcılık anlamında orijinal parfümün size yaşatacağı tatmini yaşayamayabilirsiniz.

Öte yandan koku da aynı olmaz aslında. Evet, çok benziyor olabilir ancak aynı olması neredeyse imkansızdır. Çünkü sahte parfümlerde değerli esans oranı çok düşük tutulur. Bu yüzden de bu esansı desteklemek için alkol oranı çok daha fazla olur. Bu da bizi kullanmak istediğimiz kokudan uzaklaştırır.

Sağlık açısından bakacak olursak işler daha da karmaşıklaşıyor. Çünkü ilk olarak alerjik ciltler olmak üzere tüm ciltler tehlike altında diyebiliriz. Deride kuruluklar, kızarıklıklar meydana gelebiliyor. Hatta bu kızarıklıklar kaşıntı ve şişme de yapabiliyor. Genel olarak vakalarda bunlar geçici olarak gözlemlenmiş ancak ne yazık ki lekelenme kalıcı olabiliyor.

İrlanda ve İngiltere’de yetkililerin yaptığı bir araştırmaya göre sahte parfümlerde PH dengesinin sağlanabilmesi için üre kullanıldığı, yani idrar kullanıldığı ortaya çıkmış. Öte yandan yine Amerika’da yapılan bir araştırmada sahte parfümlerin içerisinde berilyum, arsenik ve kadmiyum gibi sadece cilde değil, tüm vücuda zararı olan maddelerin kullanıldığı tespit edilmiş. Bir de bunları sürekli olarak soluduğunuzu düşünün.

Bizim sahte parfüm hakkında söyleyeceklerimiz bu kadar. Siz ölçün tartın, ancak sağlığınızı sakın göz ardı etmeyin!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here