Ülkemizin en eski yerleşim yerlerinden biri olan Şanlıurfa, Güneydoğu’ya konumlanmış tarih kokan bir şehirdir. Yolunuz düşüyorsa bu şehre şanslısınız. Hatta eğer düşmemişse henüz yolunuz, bir fırsatını bulun ve gidin. Tarihi koklayın, yaşayın ve sevin.

sanliurfa da gezilecek yer onerileri 02

Sadece tarihi açıdan değil, sizi kucaklayan hoşgörülü havasıyla insanlarını da çok seveceğiniz eşsiz bir şehirdir Şanlıurfa. Size kendini sevdirir. Özellikle et seven kişilere kendini hayli hayli sevdirecektir, eti hiç bu kadar lezzetli yemediğinizi fark edeceksiniz Urfa’nın o sıcak restoranlarında.

sanliurfa da gezilecek yer onerileri 01

Özet geçtiğimiz her şey, aşağıda tüm ayrıntısıyla sizi bekliyor. Urfa’ya gidip ne ne yapacağım diye düşünmenize hiç gerek yok. Her şeyi sizler için, en keyifli şekilde şehri keşfetmeniz için yazdık. Keyifli okumalar!

sanliurfa da gezilecek yer onerileri 03

 

Şanlıurfa’nın Neleri Meşhur?

Peygamberler şehri olarak anılan Şanlıurfa’nın her karışında bir fotoğraf karesi, her yemeğinde farklı bir lezzet bulmanız mümkün. Ama şehre dair en can alıcı meşhur şeyleri aşağıda bulabilirsiniz.

Çiğ Köfte

Artık çiğ köfteler pek yaygın bir satış ağına sahip. Neredeyse her köşe başından kendimize bir dürüm ya da bir porsiyon ısmarlayabiliyoruz. Ama gelin görün ki çiğ köftenin hası, en güzel hali Urfa’da. Buralara uzak diyarlarda yediğiniz çiğ köftelerden çok daha farklı ve lezzetli. Urfalılar çiğ köfteyle o kadar iç içe bir yaşam sürüyor ki her ailenin neredeyse her öğününde görmek mümkün. Ama şimdiden uyaralım, önceki yediklerinizden çok daha acı.

sanliurfa da gezilecek yer onerileri 18

Kebap

Urfa, acısıyla meşhurdur. Ama gelin görün ki en meşhur yemeklerinden biri olan kebabı acısızdır. Aslında bu kebaba ‘acısız Adana’ da deniliyor bazı yerlerde. Tabi eğer Urfa’ya giderseniz ve kebap yemekse niyetiniz, siz siz olun kebabı ‘Urfa kebabı’ diye isteyin. Acılı isterseniz de Adana kebabı değil, ‘acılı Urfa’ deyin.

sanliurfa da gezilecek yer onerileri 17

Tabi acıyla bu kadar iç içe yaşayan bir şehrin kebabı acısız olabilir ama kebabın yanında gelen acılarıyla beraber yediğinizde oldukça acı bir hal alabilmektedir.

Sıra Geceleri

Urfa’ya özdeşleşmiş değerlerden bir diğeri de sıra geceleridir. Genelde sadece erkeklerin katılabildiği sıra gecelerinde en güzel Urfa türküleri söylenirken bir yandan da çiğ köfte yoğuruluyor. Urfa’ya gitmişken o atmosferi hissetmekte yarar var.

sanliurfa da gezilecek yer onerileri 20

Şanlıurfa’da Gezmeniz Gereken Tarihi Yerler

Şanlıurfa, tarihle donatılmış şehirlerimizden. Gerek dinlerin tarihlerine, gerekse ülkelerin tarihlerine dair pek çok şey bulabiliriz burada.

Balıklı Göl

Urfa’nın en meşhur tarihi yapılarından biridir Balıklı Göl ve dini bir inanışı barındırır içinde.

İnanışa göre Kral Nemrut, Hz.İbrahim’i yaktırmak ister. Odunlar yakılır ve Hz.İbrahim tam ateşe götürülürken odunlar balık, ateş su olur. Bu nedenle bu gölden hiç balık avlanmaz. Gölün içerisinde bulunan beyaz balığı görenin ise cennete gideceğine inanılır.

sanliurfa da gezilecek yer onerileri 23

Bu gölde bulunan balıkların yaraları iyileştirdiğine dair de bir efsane vardır.

Halfeti

Urfa’nın küçük yerleşim yerlerinden biri olan Halfeti, Urfa’da görülmeyi hak eden yerlerden biri. Eski evleri, siz yürüdükçe sallanan asma köprüsü, sıcakkanlı esnafları ve tarihi atmosferiyle görmezseniz pişman olacağınız yerlerden. Keyifli bir tekne turu da yapabilirsiniz. Ayrıca dünyada siyah gül, sadece burada yetişiyor.

sanliurfa da gezilecek yer onerileri 22

Harran Harabeleri

Kubbe şeklinde yapılmış evlerin birçoğu artık harabe olmuştur. Ama yine de hala bu evlerde yaşam vardır. Bu harabelerin arasında bir de ‘ilk İslam üniversitesi’ sıfatıyla Harran Üniversitesi yer almaktadır. Harabelerin bulunduğu tarih kokan bu bölgeye kesinlikle gelmenizi öneririm.

sanliurfa da gezilecek yer onerileri 24

Haleplibahçe Mozaikleri

Balıklıgöl’e yakın bir yerde ortaya çıkan mozaikler de Urfa’nın tarihi değerlerinden biri olmayı hak ediyor. Büyük İskender’in istilası sırasında yapıldığı tahmin edilen mozaiklerden tarihin sanatsal yönüne en ince ayrıntısına kadar rastlamak mümkün. Özellikle Truva savaşçılarının mozaikleri ve Amazon mozaikleri görülmeye değer.

sanliurfa da gezilecek yer onerileri 21

 

Şanlıurfa’da Yemek Yemeniz Gereken Restaurant Önerileri

Urfa yemekleri deyince aklınıza bol acı gelsin. Yöre halkı, acıya öylesine düşkün ki bir ara isotlu dondurma diye bir şey bile çıkmış, tabi tutmamış. Ama acı ne kadar seviliyor buradan anlayabiliriz. Eğer acıyı seviyorsunuz Urfa yemeklerinden memnun kalırsınız. Şimdi sıra keyifle karnınızı doyurabileceğiniz Urfa restoranlarında.

Çulcuoğlu Restorant

Mideniz size bu restorandaki yemeklerden sonra tekrar tekrar teşekkür edecek. Güleryüzlü ve hızlı servisin bir ilke olarak benimsediği bu mekanda ilk olarak içli köfte ve lahmacunla açılışı yapıyor ardından kendinize Urfa’nın lezzetlerinden birini seçiyorsunuz. Üstüne bir de sizi fıstık komasına sokacak baklavadan yemenizi tavsiye ederim, baklavaları Antep’i hiç aratmıyor!

sanliurfa da gezilecek yer onerileri 26

Adres Bilgisi: Yenişehir Mh. Recep Tayyip Erdoğan Blv., Şanlıurfa, Türkiye

İletişim: +90 414 312 9595

Sevgi Ciğer Salonu

Urfa’daki en lezzetli ciğeri tatmak isterseniz Urfa ruhunu yaşatan otantik dekoruyla Sevgi Ciğer’e uğramanızı tavsiye ederim. Acısı tam yerinde, lokum kıvamına gelmiş ciğerlerine siz de bayılacaksınız. Ciğerinizin yanına çok yakışacak lezzetli mi lezzetli ayranından da içmeyi unutmayın.

sanliurfa da gezilecek yer onerileri 28

Adres Bilgisi: Şehitlik Mh. İpekyolu Blv. Meteoroloji Cd. 84. Sk. (İpekyol Cd.), 63100 Şanlıurfa

İletişim: +90 414 314 0329

Kebapçı Köse

Hani deriz ya önemli olan iç güzelliktir diye, gerçekten de öyle. Kebapçı Köse de dışarıdan size hiç cazip gelmeyebilir ama içerisine girip geleneksel Urfa kebabını ve patlıcan kebabını tattığınızda işler değişecek. Etin gerçek lezzetine sizi kavuşturacak Kebapçı Köse’ye uğramadan gitmeyin.

sanliurfa da gezilecek yer onerileri 25

Adres Bilgisi: Keçeciler Sk No:10, Pınarbaşı Mh., Şanlıurfa

Samsat Han Konuk Evi

Tarihi esintiler taşıyan bir yerde yemek yemek isterseniz gerek yemeklerinin lezzetiyle, gerekse sizi minderlerde oturtup öyle yemek yediren Samsat Han’ı çok seveceksiniz. Sıra gecesi tadında türküler çalan ekibiyle kendinizi gerçek bir Urfalı gibi hissedebilir, Urfa’ya doyabilirsiniz.

sanliurfa da gezilecek yer onerileri 27

Adres Bilgisi: 12 Eylül Cd 2-12, Kadıoğlu Mh., Şanlıurfa

İletişim: +90 541 267 6655

Şanlıurfa’da Kahve İçmeniz Gereken Yerler

Acılı yemeklerin ve midenizi güldüren tatlıların üzerine en iyi ne gider? Elbette ki okkalı bir kahve. Gelin sizinle Urfa’da en lezzetli kahveleri yudumlayabileceğiniz mekanlara göz atalım.

Büyük Mağara Cafe

Değişik bir mekan mı istiyorsunuz? O zaman sizi mağaraya alalım! Sadece ismi değil, mekanın kendisi mağara. Otantik bir havayla bezenmiş, Urfa ruhunu yanıtacak şekilde döşenmiş bu mağarada kahve içmek çok daha lezzetli. Özellikle Menengiç kahvesi denemeye değer.

sanliurfa da gezilecek yer onerileri 13

Adres Bilgisi: 2862. Sk, Göl Mh., Şanlıurfa

İletişim: +90 414 215 9030

Telve Cafe

Gerek güleryüzlü hizmeti, gerekse kendinizi evinizde hissedebileceğiniz dekorasyonuyla kendini sevdirmenin yanı sıra lezzetli Türk kahvesiyle de damaklarınıza bir lezzet patlaması yaşatacak Telve Cafe, Urfalıların gözdesi.

sanliurfa da gezilecek yer onerileri 15

Adres Bilgisi: Bahçelievler 119. Sokak (Ataturk Bulvari), Şanlıurfa, Türkiye

İletişim: +90 507 603 5956

Ninova Kitap ve Kahve Evi

İstediğiniz biraz sakinlik ve huzursa Urfa’da ziyaret etmeniz gereken yerdir Ninova. Lezzetli kahvesi, kaliteli personelleri ve sizi tatmin edecek servisiyle sevilesi ve tekrar takrar gidilesi bir mekan. Üstelik kahveleri de pek lezzetli.

sanliurfa da gezilecek yer onerileri 16

Adres Bilgisi: 119. Sk No:31, Şair Şevket Mh., Şanlıurfa, Türkiye

Ayn Zeliha Çay Bahçesi

Balıklıgöl turunuzdan sonra uğramanız gereken serin ve huzurlu bir mekan olan Ayn Zeliha Çay Bahçesi özellikle Türk kahvesi ve Menengiç kahvesi ile çok sevilen yerlerden biri olmaya hak kazanıyor.

sanliurfa da gezilecek yer onerileri 14

Adres Bilgisi: Bıçakçı Mh. Balıklıgöl Eyyübiye, 63100 Şanlıurfa

Şanlıurfa’da Görmeniz Gereken Camiler

Peygamberler şehri diye anılan bir yerde, üstelik neredeyse tüm medeniyetlerin değer verdiği bu topraklarda görülmeye değer birçok cami bulmak mümkün. Tarihi esintiyi hissedebileceğiniz camileri sizler için yazdık.

Halil’ür Rahman Camisi

Selahattin Eyyubi’nin yeğeni El Melik’ül Eşref Muzafferüddin Musa tarafından 1212 yılında yaptırılan bu cami Balıklıgöl’ün kıyısında tüm ihtişamıyla yükselmektedir. İki ayrı dönemde onarılan ve yıllara meydan okuyan bu görkemli cami görülmeyi hak ediyor.

sanliurfa da gezilecek yer onerileri 05

Eski Ömeriye Camisi

Şanlıurfa’nın en eski camilerinden biri olan bu cami’nin 7.yüzyılda yapıldığı düşünülmektedir. Kazancı Pazarı yakınında bulunan bu caminin yapım kitabesi bulunmadığından ne zaman ve kimin tarafından yaptırıldığı bilinmemektedir. Ancak onarım kitabelerinden tahmin edilmektedir. Hala ibadete açık olan bu cami, ziyaretçilerini bekliyor.

sanliurfa da gezilecek yer onerileri 06

Fırfırlı Cami

Ziyaret edeceğiniz camide birçok ruhu hissetmek isterseniz Fırfırlı Cami’yi kesinlikle görmenizi öneririm. Bu cami ortaya 1956 yılında bir kiliseden çıkmıştır. Ali Fuat Bey Caddesi’nde bulunan bu cami Oniki Havari Kilisesi’nden camiye çevrilmiştir. Üstelik bir dönem de hapishane olarak kullanılmıştır.

 

sanliurfa da gezilecek yer onerileri 07

 

Şanlıurfa’da Kalınacak Otel Önerileri

Urfa’da rahatça konaklayabilmeniz için birçok seçenek bulmanız mümkün. En rahat edeceğiniz, en konforlu oteller ise aşağıda sizi bekliyor.

Manici Otel

Otantik havasıyla size Urfa’da olduğunuzuhissettiren, sizi rahat ettirmeyi amaçlayan, özellikle kahvaltıda bir harikalar yaratan oteldir Manici. Tarihi dokuyla döşenmiş konforlu odalarından günlerce çıkmak istemeyeceksiniz. Urfa’da olduğunuzu daha çok hissetmek isterseniz otelde düzenlenen sıra gecelerine katılmalısınız.

sanliurfa da gezilecek yer onerileri 10

Adres Bilgisi: 1252. Sk, Bıçakçı Mh., Şanlıurfa

İletişim: +90 414 215 9911

Harran Hotel

Sizi sağladığı konforun yanı sıra, uygun fiyatıyla memnun edecek Harran Hotel, Urfa’nın sevilen otellerinden biri. Harika yemekleri, odaların konforu ve temizliği, güleryüzlü çalışanları ile bir otelden beklediğiniz her şeyi size verebilecek Harran Hotel’i siz de çok seveceksiniz.

sanliurfa da gezilecek yer onerileri 11

Adres Bilgisi: 876. Sk, Kamberiye Mh., Şanlıurfa

İletişim: +90 414 313 2860

Hotel El-Ruha

Doğu’nun mistik havasını taşıyan dekorasyonuna hayran kalacağınız bu otelde dilerseniz serin mi serin mağara odalarda kalabilirsiniz. Urfa manzarasına hakim bir terası, turistik bölgelere yakın konumuyla özellikle Urfa’yı keşfetmeye gelenler için harika bir seçenek.

sanliurfa da gezilecek yer onerileri 09

Adres Bilgisi: Balıklıgöl Yeni Mh. Lekler Cd. 239, 63200 Şanlıurfa

İletişim: +90 414 215 4411

Nevali Hotel

Urfa’da kalabileceğiniz en nezih otellerden biridir Nevali. Kaliteli çalışanları, zengin kahvaltısı, lezzetli yemekleri ve rahatça uyumanızı sağlayacak konforlu odalarıyla size de kendini sevdirecek Nevali Hotel, Urfa’da tercih edilesi otellerden biri.

sanliurfa da gezilecek yer onerileri 12

Adres Bilgisi: Abide Kavşağı, 63000 Şanlıurfa

İletişim: +90 414 318 8000

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here