Diyabetli olduğunuzda sağlıklı atıştırmalık seçmek zor olabilir. Önemli olan, lif, protein ve sağlıklı yağlarda yüksek olan aperatifleri seçmektir. Bu besinler kan şekeri seviyenizi kontrol altında tutmaya yardımcı olacaktır. Ayrıca, sağlıklı,besleyici gıdalar atıştırmalık da önemlidir. Şeker hastaları ne yemeli sorununu bir çok cevabı vardır. Şeker hastalarını tüketebileceği sağlıklı atıştırmalıkları sizler için derledik.

 

1.Haşlanmış Yumurta


Haşlanmış yumurtalar diyabetli insanlar için süper sağlıklı bir atıştırmalıktır.  Protein içeriği gerçekten onlar için yeterlidir. Bir büyük sert kaynatılmış yumurta, 6 gram protein sağlar, bu da diyabet için yararlıdır, çünkü kan şekerinizi yemekten sonra yükselmesini sağlar

2. Meyveli Yoğurt


Çilekli yoğurt çeşitli nedenlerle mükemmel bir diyabet dostudur. İlk olarak, meyvelerdeki antioksidanlar inflamasyonu azaltabilir ve pankreas hücrelerinin zarar görmesini önleyebilir. Ek olarak, meyveler büyük bir lif kaynağıdır. Örneğin, bir 1-bardak (148-gram) yaban mersini, yavaş sindirmeye yardımcı olan ve yemekten sonra kan şekeri seviyesini stabilize eden 4 gram lif içerir. Yoğurt, kan şekeri seviyesini düşürme yeteneği ile de bilinir. Bu kısmen içerdiği probiyotiklerden kaynaklanır, bu da vücudunuzun şekeri içeren yiyecekleri metabolize etme yeteneğini geliştirebilir.

3. Badem


Bademler çok besleyici bir atıştırmalıktır.28 gram badem, manganez için önerilen günlük alım miktarının% 32’sini, magnezyum için% 19’unu ve riboflavin için% 17’sini içeren 15’ten fazla vitamin ve mineral sağlar.

Araştırmalar, bademlerin diyabetli kişilerde kan şekerini kontrol etmesine yardımcı olabileceğini göstermiştir. Bir çalışmada, 24 hafta boyunca her gün diyetlerinde badem yiyen 58 kişi, uzun süreli kan şekeri düzeylerinde %3’lük bir düşüş yaşadı.

4. Sebzeler ve Humus


Humus nohuttan yapılan kremsi bir forma sahiptir. Çiğ sebzelerle eşleştirildiğinde harikadır. Hem sebze hem de humus iyi lif, vitamin ve mineral kaynağıdır. Ek olarak humus, 3 çorba kaşığı (15 gram) ile yüksek miktarda protein sağlar. Tüm bu özellikler diyabetli kişilerde kan şekeri kontrolüne fayda sağlayabilir.

5. Avokado


Diyabetiniz varsa, avokado atıştırmalık olarak harika bir alternatiftir.  Avokado kan şekeri seviyenizi kontrol etmenize yardımcı olabilir. Avokadolardaki yüksek lif içeriği ve tekli doymamış yağ asitleri, onları diyabet dostu bir yiyecek haline getirir.

 

6. Kavrulmuş Nohut


Garbanzo fasulyesi olarak da bilinen nohutlar inanılmaz derecede sağlıklı bir baklagildir. 1-bardak (164 gram) nohut porsiyonunda 15 gram protein ve 13 gram lif, diyabetli insanlar için mükemmel bir atıştırmalık haline getirmektedir. Araştırmalar düzenli olarak nohut tüketmenin kan şekeri düzeylerini yönetmeye yardımcı olma potansiyeli sayesinde diyabetin ilerlemesini önlemede rol oynayabileceğini göstermiştir. Bir çalışmada, altı hafta boyunca günlük olarak nohut bazlı öğün tüketen 19 yetişkinin, yemekten sonra kan şekeri ve insülin düzeylerinin anlamlı düzeyde daha düşük olması, buğday esaslı bir öğün yiyenlere göre daha düşük bulunmuştur. Nohutun atıştırılması kolay olmasının bir yolu onları kavurmaktır, bu da onları gevrek ve kullanışlı kılar. Zeytinyağı ve seçtiğiniz çeşnilerle kavrulduklarında çok lezzetlidirler.

 

7. Süzme Peynir


Süzme peynir diyabetli insanlar için harika bir aperatiftir. Küçük kıvrımlı süzme peynirin yarım fincan porsiyonu, yaklaşık 13 gram protein ve sadece 4 gram karbonhidratın yanı sıra çeşitli vitamin ve mineraller sağlar. Süzme peynir yemek, kan şekerinizi yönetmenize yardımcı olabilir. Bir çalışmada, 50 gram şeker içeren 25 gram süzme peynir yiyenlerin, daha sonra sadece şeker tüketenler ile karşılaştırıldığında,% 38 daha düşük kan şekeri vardı.

8. Ton Balıklı Salata


Ton balıklı salata, ton balığı, mayonez ve kereviz ve soğan gibi diğer maddelerle birleştirilerek yapılır. 84 gramlık porsiyonu 22 gram protein ve hiç karbonhidrat içermez, bu da diyabete sahipseniz harika bir atıştırmalık seçeneği olmasını sağlar.

9. Patlamış mısır


Patlamış mısır çok popüler ve sağlıklı bir tam tahıllı atıştırmalık yiyecektir. Düşük kalorili yoğunluğu nedeniyle, diyabetli insanlar için en iyi aperatif yiyeceklerden biri olarak kabul edilmiştir. Bir fincan (8 gram) patlamış mısır patlaması sadece 31 kalori içerir.

 

10. Chia Tohumu ile Puding


Chia tohumu pudingi, karışımın pudinge benzer bir kıvama gelene kadar sütte chia tohumlarını ıslatmasıyla yapılır. Diyabetli insanlar için sağlıklı bir atıştırmalıktır çünkü chia tohumları, protein, lif ve omega-3 yağ asitleri dahil olmak üzere kan şekerini stabilize etmede yardımcı olan birçok besin açısından zengindir.

11.  Siyah Fasulye Salatası


Siyah fasulye salatası, sağlıklı bir aperatiftir. Siyah fasulye salatası yapmak için: pişmiş siyah fasülyeleri soğan ve biber gibi doğranmış sebzelerle birleştirin ve onları salata sosuyla süsleyin. Siyah fasülye lif ve protein açısından zengin olduğundan, diyabetli bireyler için sağlıklı bir atıştırmalıktır. Siyah fasulye yemek, kan şekerinin ani yükselmelerini önleyebilir ve yemeklerden sonra insülin düzeylerinin düşmesine yardımcı olabilir.

12. Ev yapımı Protein Barları


Protein çubukları, sağladıkları önemli miktarda protein nedeniyle diyabetli insanlar için harika bir atıştırmalık seçenektir. Birçok markette satın alınan protein çubukları şeker ve diğer sağlıksız içerik maddelerinde yüksektir, bu nedenle evde yapmanız daha faydalıdır.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here