Bahar ve yaz aylarında çiçekleriyle bize mutluluk verecek çiçekleri ekmenin aslında tam zamanı! Siz de hemenkendiniz için bir şeyler yapın ve hemen tohum almaya gidin. Sonra da evde ya da bahçenizde bir kaç saat geçirin. Hem ruhunuz dinlenecek hem de önümüzdeki yaz aylarını harika çiçeklerle geçireceksiniz. İlkbahar gelince her yerde gün yüzüne çıkan rengarenk cıvıl cıvıl çiçekler, insanın içinde bir geç kalmışlık duygusu uyandırıyor. Ama bunun yanında esas önemli olan şey hemen telaşla bunları alı evinizin balkonunu, mutfağınızı ya da pencere kenarlarınızı donatmak istiyorsunuz. Hal böyle olunca siz o çiçekleri sulanıp, yetiştirip çiçek açtırana kadar ilkbahar geliyor da geçiyor bile… Yani tadını çıkaramadan, anı yaşayamadan ilkbaharı kaçırıyorsunuz. İşte bu durumu yaşamayın, her yer rengarenk çiçeklerle donatılmışken, siz de balkonunuza ya da kendi çiçeklerinizin olduğu yere bakarak gününüzü aydınlatın diye bir önerimiz var; şimdiden çiçek ekin, yazın keyfini çıkarın! Neden mi? İşte sorumuzun cevabı;

1. İlkbahar Gelene Kadar İyice Büyüyüp Serpilir;

balkoni18

İlkbahar gelene kadar balkonunuz çiçek bahçesine döner de ondan! Hem de acele etmeden, sindire sindire büyütürsünüz çiçeklerinizi. Bundan daha güzel bir duygu olabilir mi? Herkes kışa konservelerle, kurutmalarla hazırlık yapar, siz bu klişeyi bozun ve yaza çiçeklerinizle ve sanat eserlerinizle hazırlık yapmayı deneyin bakalım nasıl hissedeceksiniz.:)

2.Bazı Çiçekler Bu Mevsimde Ekilirse Yazın Çiçek Açabilirler;

indir

Bu arada öyle bitkiler vardır ki, bunları yazın ekerseniz bile çiçek açmazlar. İlle de kışın ekilecekler ki, yazın çiçek açabilsinler. Örneğin buz çiçeği ya da cezayir menekşesi bu kategoride değerlendirilebilir. Şubat-nisan ayları arasında ekimi yapılan tohumlar, çimlenmelerinin ardından tüm yaz çiçekli kalırlar. Ee daha ne bekliyorsunuz ki:) Hemen harekete geçin ve bu çiçekleri keşfedip alıp ekmeye başlayın. Mutluluklara doyamayacaksınız. Bizden söylemesi.:)

3.Sadece Yazın Değil, Kışın da Negatif Enerjinizi Alan Bir Şeyleri Büyütebilirsiniz;

bahce_bahar_cicek_mutlu_kadin_glr

Yazın içinizi güzelleştiren cıvıl cıvıl havalar, dolu dolu mutluluklar olabilir ama kışın soğuk havalar içinde geçirdiğiniz buanı neden kaçırasınz ki? Negatif enerjinizi atmak için daha neyi bekliyorsunuz? Kışın kasvetinde, soğuk dondurucu havasında bile içinizi ısıtan şey bir canlıya hayat vermek olabilir. Bu herhangi bir canlı olabileceği gibi, toprakla uğraşmanın, negatif enerjiyi aldığını kanıtlanmış bilimsel çalışmalardan biliyoruz.  Bu nedenle hemen silkelenin ve biraz gübreli toprak, bir kaç saksı ve bir de ekilmeyi bekleyen tohumlar alın ki, negatif enerjinizden, üzerinizdeki stresten çabucak kurtulun.

4.İlkbaharın Tadını Cıvıl Cıvıl Çiçekleri İzleyerek Çıkarırsınız, Onları Büyütmekle Uğraşarak Değil;

Rengarenk-Balkon-Çiçekleri

Neden ilkbahar gelince, sizin özenilecek bir çiçek bahçeniz olmasın ki? Kolları sıvayıp hemen işe koyulursanız, ilkbaharda ayaklarınızı uzatıp, tadını çıkarabileceğiniz bir çiçek bahçesi yaratabilirsiniz. Bu arada da geç kalmışlık hissinden kurtulacak, sadece içinde bulunduğunuz anı yaşamaya odaklanacaksınız.

5.Geleceğe Yatırım Yapmak Psikolojiniz Üzerinde de Motive Edici Bir Etki Yaratabilir;

bitki-bakiminda-yapilan-hatalar-2

Uzmanlar, çiçek ekmenin ve yetiştirmenin psikolojik motivasyon üzerinde çok ciddi bir etkisi olduğunu belirtiyor. Biz de buna dayanarak, geleceğe yatırım yapmanın da psikoloji üzerindeki etkisinden bahsetmek istiyor ve geleceğe yapılan yatırımların, size umut dolu duygular hissettirerek kışın kasvetli ağırlığından kurtulabilirsiniz. Bize kalırsa hemen harekete geçmenizde ve size umut olacak güzellikler yaratmaya ilk adımı atmanızda fayda var. Tercih size kalmış ama bize bir kulak verin deriz. Aylar sonra çiçek açmış bitkilerinize bakınca, emeğinizin karşılığını almış olacak ve ne demek istediğimizi o zaman daha iyi anlayacaksınız.:)

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here