Çocukların sınav kaygısı ile ilgili olarak ebeveynler “sınav da biliyor ama niye yapamıyor?” sorusunu sorarlar. Sınav kaygısı ilkokul birinci sınıf öğrencisinin de ÖSS öğrencisinin de yaşayabileceği bir problemdir. Mesele sınanmaktan korkmaktır. Özgüven ve duygu ile ilgili bir problem vardır. Ve bu probleminde 0 yaşından itibaren ebeveynle olan ilişkiye arkadaşlarla olan ilişkiyle bağlantısı vardır. Tek başına derslerle ilgili bir durum değildir.

Yalnız kalmayı başarabilmek, yalnız olarak bir şeylere cevap verebilmek bir şeylerle baş edebilmekle ve kendine değer vermekle ilgisi var. Sınav kaygısını nasıl aşacağız; çocuğun ,  sınavda okuma yapabiliyor olması, okuduğunu anlamadığı için yapamıyor olması ve bildiği halde panikliyor olması nedenlerini göz önüne alarak, çocukla konuşacağız ve ona sınavda neden heyecanlandığını ne hissettiğini soracağız.

 Aşma noktasında da aldığımız bilgilerden yola çıkacağız. 100 çocuğun 100’ünde de çok farlı sınav kaygısı sebepleri olabilir. Çok temel bir şey var; ebeveynlerin yüksek beklentisi, eğer çocuğunuzu koşullu seviyorsanız, bunun çalışılması gerekir. Çünkü sınavdan düşük alırsa “annem-babam beni sevmez, bana değer vermez” diye kaygılanan bir çocuk sınavda bayılabilir, fenalık geçirebilir, bildiği soruları yapamayabilir. Bütün mevzu sevgi kabul ve özgüven de biter.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here