Darren Aronofsky – Sinema Anlayışı

Siyah Kuğu filmi ile beklenin üzerinde bir gişe başarısı yakalayan Aronofsky psikojik derinliği kullanan en usta yönetmelerinden biri.

Darren Aronofsky
Darren Aronofsky

Aronofsky’nin amacı seyirciyi şaşırtmak değildir. Psikolojik gerilimi seyirciye hissettirmek onun kullandığı anlatım yöntemlerinden biri. Aronofsky’i bütün filmlerinde karakterleri hep uçlara taşır. Bunun Pi’de çok zeki bir matematikçi olan Maximillian Cohen’de psikolojik derinlik ile işler. Cohen oldukça zekidir ve bu zekası sonucu bazı psikolojik ve fiziksel yaralanmalar yaşar. Ama karakter yine de yüceltilir. Nuh Filmi bu psikolojik anlatıma uzak olsa da kahramanın kazanacağını her zaman biliriz. Bunun sadece bilinene bir bilgi değildir. Yönetmen bunu bize hissettirir. Diğer filmlerinde de buna benzer öğeler vardır.

Aronofsky kahramanlık yapacak olan karakterlere ayrı özellikler tanır. Oyuncuların bazı sahnelerde, tiyatrosal oynadığı gözlemleyebiliriz. Abartılı oyunculuğun en iyi örneği Siyah Kuğu filmide görürüz.

Aronofsky genel planları çok başarılı kullanmakla beraber, çatışmaları büyük bir bağ ile kurar. Seyirci ne olacağının sezer fakat tam tahminde bulunması neredeyse imkansızdır. Çatışmaları bağlamadaki ustalığı ve kurguda yapılan geçişler Aronofsky’nin ustalığını bir kez daha kanıtlar.

Aronofsky filmlerinde bazı sahneler izleyiciye bırakılır. Seyirci nasıl anlamak istiyorsa o şekilde anlar. Seyirciye özgürlük tanır.

Arnofsky’i mekanı ve mekanı oluşturan öğeleri bir bütün olarak kullanır. Bunun bazen abartır. Bu abartma çoğu zaman iyi sonuçlar verir. Seyirciyi sıkmadan, göz yormadan hep aynı tınıda ilerler. Kamera hakaretleri ile anlatıma canlılık katar. Bir sahneyi farklı açılardan verir. Kamera konumlandırması ile seyirciyi hep bir rahata bırakır fakat filmin yükselişini de yine kamera hareketleri ile yapar.

Siyah Kuğu Filmi

Oyuncular

Filmin Karakterleri

Nina: Natalia Portman

Thomas Leroy: Vincent Cassel

Lily: Mila Kunis

Erica Sayers :Barbara Hershey

Beth Macintyre: Winona_Ryder

 

Siyah Kuğu Filminin Konusu

Filmde hikayenin çıkış noktası Kuğu Gölü Balesi’dir. Kuğu Gölü Balesi’nde bulunan Odette ve Odile karakterinin bir kişi tarafından canlandıralacak olması ve Nina’nın bunun için verdiği savaş anlatılmaktadır. Film öyküye dayalı bir anlatım içerir.

siyah kuğu

Nina  karakteri oldukça hırslı bir karakterdir. New York’un önde gelen bale topluluklarında balerindir. Annesi ile yanlız yaşamaktadır. Annesi kızı için baleyi bırakmıştır. Kızını yetiştirirken oldukça titiz bir tutum sergilemektedir. Anne, Nina’nın karakterini bastırmıştır. Filmde annenin baskıladığı Nina’nın değişimini seyrederiz. Değişime uğraması ve psikolojik olarak sorunlar yaşaması ve kendi dışına çıkarak kötü bir karakter olması ile film sonlanır.

¹“Prens Siegfried’in göl kenarında dolaşırken ortaya çıkan bir kuğu, ona prenses Odette olduğunu, büyücü Rothbart’ın kuğu şekline soktuğu kızlardan biri olduğunu anlatır. Büyünün bozulması için “Bir erkeğin kızlardan birisine âşık olup –sadece onun- aşkına yemin etmesi gerekmektedir. Prens Odette’e âşık olur. 
Onuruna verilen doğum günü balosunda Prens, kendisine tanıtılan kızlardan birini evlenmek için seçmek durumundadır. Baloya baron kılığına girmiş büyücü Rothbart ile Odette’in yüzünü kullanan kızı Odile de gelir. Prens, Odile’in Odette olduğunu zannederek onu sevdiğine dair yemin eder.

¹kaynakça

Siyah Kuğu Filminin Anlatımı

Filmin açılış sekansında Nina karakteri bale gösterisini gerçekleştirmektedir. Yüz ifadesinde büyük kararsızlık vardır. Siyah kuğu olabilmesi için gereken duyguyu verememektedir. Sahne rüya ile biter. Filmde Nina karakteri ya pembe giyinmektedir ya da pembe bir aksesuar kullanmaktadır. Ayrıca karakterin abartılı oyunu da filmi etkileyen diğer unsurlardan biridir.

siyah kuğu 1

Film boyunca Nina’nın gözünden bir çok şeyi görürüz. Birincil olarak Nina karakterinin korkusu ve Odette olmak için verdiği mücadeleyi…

Filmde psikolojik derinlik oldukça fazladır. Kamera genel çekim, karşı çekim, ve omuz çekim en çok kullanılan çekim ölçekleridir.

Bir sahnesinde Nina karakterinin hayal dünyasında siyah kuğuya dönüşmeye başlamasını fakat annesinin buna engel olduğunu seyrederiz. Aslında Nina hayalinde bu karaktere bürünmektedir.

Filmde Çatışma

Filmde ki çatışmayı beş karakter sağlar. Bu karakterlerden anne baskılayan, Thomas baskıyı kaldırmaya çalışan, Nina baskılanan karakterdir. Beth ve Lily onun için tetikleyicidir.

Beth kuğu gölü balesinin Odette’idir. Thomas baleyi yönetmektedir ve artık Beth’in siyah kuğu olmaması gerektiğini, yeni bir siyah kuğu seçmesi gerektiğini düşünür. Siyah kuğu ve beyaz kuğuyu bir kişi canlandıracaktır. Ninan beyaz kuğu için oldukça idealdir. Fakat Thomas onun siyah kuğuya dönüşme sürecinin zor olacağını düşünmektedir. Ona baskıladığı güdülerini dışarıya çıkarmasını söylemektedir.

Nina sürekli tırmaladığı sırtında, siyah kuğu kanatları çıkmaya başlar. Annesinin odaya girmesi ile Nina bunu kaybeder ve annesine oldukça sinirlenir. Aslında annesi onun hayalini bölmüştür. Nina bu duruma çıldırır. Annesi onu odaya kilitler.

siyah kuğu 3

Anne, Nina’nın baleye gidemeyeceğini arayıp Thomas’â söyler. Nina uykudan uyandığında pembe odasında kilitli kalmıştır. Annesi kanepede oturmuş onu beklemektedir. Nina annesine büyük bir baş kaldırı sergiler. Lily’nin yedek siyah kuğu olduğu fikri onu çıldırtır. Gösteri alanına gider.  Thomas’a da büyük bir baş kaldırı sergiler. Thomas rolü Lily’e verdiğini söylesede Nina buna aldırış etmez ve gösteri için hazırlanır.

siyah kuğu 4

Nina Odil’i canlandırırken gösterinin yarısında yere düşer. Siyah kuğuya dönüşmeden once odasına gider. Thomas bu sırada ona kızar. Odasına Lily gelir. Lily ondan özür dilemek ister. Nina onu boy aynasına doğru iter. Parçalanan aynanın bir parçasını Lily’nin karnına saplar. Burada Nina’nın duygularını dışarı vurumunu görürüz. Nina bu kötüşüğü yaptıktan sonra hayal dünyasında siyah kuğuya dönüşür. Özgüveni artar ve siyah kuğuyu sergilemek için sahneye çıkar. Çok iyi bir gösteriye imza atan Nina, bunun farkındadır. Artık özgürleşmiştir. Cinsel kimliğini ortaya çıkaran Nina tüm dişiliği ile giderek Thomas’ı öper. Thomas buna karşılık verir ve bu öpücük onun hoşuna gider. Nina son selamını verirken kanayan karnı görünür. Nina aslında hayal dünyasında Lily’i öldürmüştür. Onun öldürdüğü kendi içinde gördüğü ve baskıladığı karakteridir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here