Soğanın sayısız faydası bulunmaktadır. Son yıllarda soğan kürü ve soğan faydaları konusu oldukça gündemdedir. Doğal bir antibiyotik olan soğan için az bilinen faydaları sıralıyoruz.

Soğan Kürü ve Soğanın Faydaları

1. Soğuk algınlığı için bir soğan asın

Soğan kokusu oldukça güçlüdür ve tıkanıklığı kesmek için çok iyi bir alternatiftir. İhtiyacınız olan tek şey beyaz bir soğandır. Soğanı ikiye bölerek bir torbaya koyarak bulunduğunuz ortama koyun. Grip sebebi ile tıkanan burnunuzda ki tıkanıklığı açmaya yardımcı olacaktır.

2. Kanlı bir burnu durdurur

Ailenizde veya ailenizde birileri burun kanaması geçirme eğilimi varsa, etrafınızda bir soğan bulunduğundan emin olun.  Burun kanaması başladıktan sonra olabildiğince hızlı bir şekilde soğanı dilimleyerek burnun altında tutun.  Soğandaki dumanlar kanamayı durdurmak için doğal bir pıhtılaşma görevi görür.

3. Daha hızlı uykuya dalın


İster inanın ister inanmayın, soğan çok şaşırtıcı, hatta uykusuzluğa yardımcı olabilir. Bu kesinlikle tuhaf bir şey, ama kesinlikle işe yarıyor. Sadece çiğ bir soğana kesin ve gece yatmadan hemen önce aromasının beş ila on derin nefeslerini alın. En iyi sonuç için, bir cam kavanoz veya Ziploc tipi bir torbaya yerleştirin ve yatağınızın yanına koyun, uykuya dalmak için hemen önce aromayı solumayın.

4. Sivrisinekleri püskürtün


Açık havada olmak hem zihinsel hem de fiziksel sağlığınız için harika bir şeydir, ancak sinir bozucu sivrisinekler hızlı bir şekilde sizi ısırabilirler. Kaşıntılı, can sıkıcı bir hal alıyor aynı zamanda sivri sinekler hastalık bulaştırabiliyor.

Sinekleri uzaklaştırmak için soğan ile birkaç farklı seçenek var. Bir tanesi dilimleyebilir ve böcekleri uzak tutmak için yakınınızdaki bir masaya ya da başka bir nesneye yerleştirerek ya da bir soğanı doğrudan cildinizin üzerine sürdürebilirsiniz.

5. Cilt üzerinde yaşlılık lekeleri ortadan kaldırmak


Soğanlar, cildinizdeki bu koyu lekeleri gidermek için de etkili olabilir. Çoğunlukla “yaşlılık lekeleri” olarak adlandırılan lekelere karşı soğan, antiseptik olarak işlev gören kükürt bileşikleri sayesinde, cildin pul pul dökmesi için çalışan soğandaki asitlerle birlikte yardımcı olur. Kırmızı (tercihen) bir soğanı dilimleyin ve temizledikten sonra doğrudan cildinizin koyu bölgelerine sürün. Suyu iyi durulamadan önce yaklaşık 10 ila 15 dakika bekletin. Her gün bir veya iki kez tekrarlayın. Düzenli kullanıldığında, o noktaların kaybolmaya başladığını göreceksiniz.

6. Kıymıkları çıkarın

Odunla çok çalışıyorsanız, elinize kıymık batma olasılığı oldukça yüksektir. Kıymıkları dışarı çıkarmak çok acı verici olabilir ve çoğu zaman çok küçük olduklarından, çıplak elinizle çıkarmanız imkansız olabilir. Kıymıkları çıkarmak için soğan kullanabilirsiniz.

Soğanı ikiye böldüğünüzde, yarıklardan birini, derideki kıvrımın bulunduğu alana yerleştirin. Soğan yarısını bölgeye sıkıca sabitlemek için bantı kullanın. Çıkarmadan önce yaklaşık bir saat bekletin – ve kıymık kendiliğinden dışarı çıkacaktır.

7. Boğaz ağrısı rahatlatmak


Soğan çayı, yüzyıllar boyunca, boğazını yatıştırmak için onlarca yıldır kullanılan bir şeydir.

Soğan çayı yapmak için, aslında soğanın derisini kullanacaksınız. Bir bardak suya bir soğanın karısı kadar kabuk koyup kaynatın. Su, soğan suyunun rengini alabilmesi için yeterince kaynatın. Soğan kabuklarını süzün ve soğan çayını için.

8. Adet krampları yatıştırır


Adet ağrısı için doğal çözümler arasında soğan suyu vardır. Soğanlar, adet kramplarının ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir ve düzensiz kanamayı önleyebilir. Bir sonraki periyodun ne zaman başladığını takip edin ve daha sonra yaklaşık dört ila beş gün önce çiğ soğanları (tercihen kırmızı soğanları) tüketmeye başlayın.

9. Daha iyi seks için soğan


Aktif bir seks hayatı sağlığınız için mükemmeldir ve daha iyi bir seksten zevk almak istiyorsanız, bir soğan, bunu yapmanın şaşırtıcı bir yoludur. Aslında, afrodizyak gıdaların en büyüklerinden biri olarak kabul edilirler, libidoyu arttırmaya ve hatta üreme organlarının sağlığını iyileştirmeye yardımcı olurlar. Allisin, cinsel organlara kan akışını artırdığından, cinsel dürtüde artışa neden olan etkisinden sorumlu bileşiktir.

10. Arı sokması acılarını azaltın


Bir arı tarafından sokulmak oldukça acı verici olabilir. Sokmaya buz uygulamak ve ağrı kesiciler almak yardımcı olabilir, bu genellikle bir soğan uygulayarak alacağınız olumlu etkilerden daha uzun sürer. Taze kesilmiş soğan suyunu etkilenen bölgeye uygulayın ve acı neredeyse anında dağılmaya başlayacaktır.

11. Çoraplarınıza soğan koyarak detoks uygulaması yapın

 


Tamam, bunun gerçekten garip bir durum olduğunu biliyoruz ve partneriniz bunu kullanmaktan memnun olmayabilir, ama kesinlikle denemeye değer. Aslında, insanların ayaklarına soğan koymak, Çin tıbbına kadar uzanıyor. Çinliler ayakların dibinde binlerce sinir ucu olduğunu keşfetti.

Bu sinir uçları iç organlara erişim noktaları gibi davranır ve sinir sistemlerimizle yakından bağlantılıdır. Ayağın alt tarafına bir kesme soğan yerleştirildiğinde, güçlü antibakteriyel ve antiviral özellikleri nedeniyle mikrop ve bakterilerle savaşır. Bu bileşikler kan dolaşımına girer ve kanın temizlenmesine yardımcı olur, böylece sizi daha sağlıklı ve bağışıklık sisteminizi güçlendirir, böylece vücudunuz enfeksiyon ve iltihaplarla savaşabilir.

Bu ilacı kullanmak için, kırmızı veya beyaz bir soğan alın ve ayaklarınızın altına kolayca uygulanabilmesi için düz dilimler halinde kesin. Soğanların ayağınızda kalması için soğanları ayağınıza yerleştirdikten sonra çorap giyin.

12. Ruh halinizi iyileştirir


Soğanlar sizi daha iyi bir ruh haline sokabilir ve ruh sağlığınızı geliştirebilir. Çünkü sistemdeki halihazırda var olan proteinlerle karıştıklarında, kükürt bileşenleri beyindeki amino asitlerin üretimini uyarmaya çalışır. Bu süreç sinir sisteminin düzgün işleyişini sağlamaya yardımcı olur, böylelikle stres, depresyon ve diğer zihinsel problemlerin vaka ve semptomları en aza indirilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here