Soğan suyunun faydaları saymakla bitmez. Mucizevi etkisi ile bilinen soğan ve sarımsağın bir çok rahatsızlığa karşı iksir etkisi olduğunu biliyor muydunuz? Arı ısırdığı zaman soğan suyunun faydaları bu soruna çözüm olacağı hiç aklınıza gelir miydi? Soğan suyunun faydaları arasında; saç, güzellik, sağlık hatta kansere karşı savaşmak bile var. Huzurlu bir uyku için de işe yarayan soğan suyu, solunum yolu rahatsızlığı, burun kanaması, saç dökülmesi gibi bir çok rahatsızlığa iyi geliyor. Gelin detaylı olarak soğan suyunun faydaları nelerdir birlikte bakalım.

Soğan suyunun getirdiği göz yaşını kapı dışarı edelim. Bir çok rahatsızlığa karşı etkili olan zambak ailesinin bir üyesi olan soğanı yemekler dışında da hayatımıza ekleyelim. Soğanlar, güçlü anti-karsinojenik, anti-enflamatuar, antioksidan ve anti-kolesterol özelliklerine sahip fenolik ve flavonoidleri içerir. Bu sebeple de en yararlı besinler arasındadır. Etkili besin değeri nedeniyle de, ateş, saç dökülmesi, pigmentler gibi bir çok iyileştirici etkisi bulunmaktadır.

Soğan suyunu nasıl içmeliyim?

Soğan suyunu sabahları aç karnına bir bardak içmek en iyisidir. Eğer yanma hissi oluşursa bir kaşık ballı ılık su, boğazınızı rahatlatabilir. Soğan suyunu içtikten sonra en az bir saat boyunca hiçbir şey yemeyin ya da içmeyin.

Soğan Suyunun Besin Değeri

Soğan suyu, C, B6 ve folik asit vitaminleri açısından zengindir ve geniş bir kalsiyum, magnezyum, demir, krom ve fosfor kaynağı vardır. Soğanda bulunan sülfürün anti-kanserojen özelliklere sahip olduğu düşünülmektedir. Krom, kan şekeri seviyesini azaltmaya yardımcı olur. Anemik hastalar için de önerilir. Soğan suyunun besin değeri önemini vurgulamak için yeterli olsa da gelin diğer faydalarına bakalım.

Soğan Suyunun Faydaları Nelerdir?

1. Sindirim geliştirir


Soğanlar iyi bir Inulin kaynağıdır – bağırsaklarda bulunan sağlıklı bakteriler için iyi bir besin kaynağı olan soğan suyu sindirim problemlerine iyi gelen besinler arasındadır. İnulin, sağlıklı bağırsak hareketini teşvik eder ve sağlıklı bakterileri güvenli bir seviyede tutar böylece sindirimi artırır. Sindiriminizi artırmak için sabahları bir bardak soğan suyu içmeniz yeterli.

2. Soğan Suyu ve Alerji

Soğan suyu alerjiye karşı iyi gelmektedir. İçinde bulunan doğal antihistamin kersetin, astımı ve alerjileri önler. Soğandan elde edilen quercetin, bağırsaktan kolayca emilir ve diğer gıdalardan elde edilen quercetin ile dolaşımda uzun süre kalır. Bu sebeple alerjik sorunları olanlar yemeklerinde, salatalarında soğanı kullanabilir ve gün içinde soğan suyu tüketebilir.

3. Soğuk Algınlığına Soğan Suyu


Soğan balgam söktürücü özellikleri, soğuk ve diğer solunum rahatsızlıklarının tedavisinde yardımcı olur. Soğanda bulunan uçucu yağ, mukusu yerinden oynatır ve taze oluşumunu engeller. Yüzyıllardır öksürük, bronşit, tıkanıklık ve metabolizma enfeksiyonlarını iyileştirmek için kullanılmıştır. Soğuk algınlığı ile  mücadele etmek için çiğ soğan önerilir.

4. Soğan Suyu Kemiklere İçin Çok Faydalı


Sağlıklı bir kemik sistemini korumak için soğan kullanılır. Son çalışmalar, aşırı kemik kaybını önleyen bir bileşik içerdiğini göstermiştir. Özellikle menopozdan geçen ve daha büyük bir osteoporoz riski taşıyan kadınlar için yararlıdır.

5. Saç Büyüme İçin Soğan Suyu


Soğan suyu saçlara iyi gelir mi? Evet, birçok yönden saç için kesinlikle çok faydalıdır. Soğan, saç büyümesini teşvik eden temel besinlerden biri olan sülfür içerir. Bir çalışma, iki ay boyunca haftada iki kez saç ve saç derisi üzerine soğan suyunun uygulanmasının saçların büyümesini artırdığını göstermiştir. Yıkanınca kokusu yok olur.  Saç için soğan suyundan daha iyi bir şey yoktur. Saç büyümesi için soğan suyu nasıl yapıldığını merak ediyor musunuz? Tarifi paylaşıyoruz!

Tarif: Hızlı Saç Büyüme İçin Soğan Suyu ve Bira
İhtiyacın olanlar
1 1/2 çorba kaşığı taze çekilmiş soğan suyu
1 çorba kaşığı bira

  • Ne yapmak gerekiyor?
    Pürüzsüz bir saç maskesi oluşturmak için soğan suyu ve birayı karıştırın.
  • Bu maskeyi saç derisine ve saçınıza uygulayın ve parmak uçlarınızı kullanarak yaklaşık beş dakika hafifçe masaj yapın.
  • Karışımı yarım saat daha bekletin. Karışımın kokusundan korumak için bone takabilirsiniz.
  • Bir şampuan ve normal su kullanarak durulayın.
  • Daha iyi sonuçlar için, bu karışımı haftada iki ila üç kez kullanın.
  • Yasal Uyarı: Saçınıza yardımcı olsa da, bira kullanımını teşvik etmiyoruz.

6. Soğan suyunun cilde faydaları


Soğan suyunun cilde faydaları: Soğanlar, doku tabakası içinde kan dolaşımında yardımcı olur. Kavrulmuş veya çiğ soğan, çürükler, yaralar ve aynı zamanda kulak ağrısı için kullanılabilir. Bal ile karıştırılmış soğan suyu çiller ve pigmentleri çıkarmak için kullanılabilir.

7. Soğan Suyu ve Kulak İltihabı

Kaynatılmış soğan suyunun faydaları arasında kulak iltihabına iyi geldiği de bilinmektedir. Soğan ve sarımsak suyunu kaynatıp, soğuduktan sonra bir damla sabah ve akşam kulağınıza damlatmanız yeterli olacaktır.

8. Kardiyovasküler Avantajlar


Düzenli soğan tüketiminin kolesterol seviyelerini düşürdüğü gösterilmiştir. Bu, kardiyak inme için bir başka potansiyel risk olan homosistein seviyelerini düşürerek kalp durmasını durdurmaya yardımcı olan soğanlardaki kükürt bileşikleri, krom ve B vitamini kompleksine bağlanabilir.

9. Soğanın Kansere Olan Faydası

Soğan, neoplazm büyümesine karşı koruma sağlayan aşırı derecede farklı sülfür türlerinden oluşur. Düzenli soğan tüketimi özofagus kanseri, böbrek hücre kanseri, meme kanseri, prostat kanseri ve laringeal kanser gibi birçok kanser riskini azaltır.

10. Oral Enfeksiyonu Önler


Soğanın bakterisit özellikleri oral enfeksiyon ve diş çürümelerini önler. Araştırmacılar çiğ bir soğanı üç dakika çiğnemenin ağızdaki tüm mikropları öldürmek için yeterli olduğunu doğruladılar. Ek olarak diş ağrısına bir parça soğan koyarak diş ağrısı yatıştırılabilir.

Soğan kürü ve soğan suyu faydası bakımından oldukça yüksek bir değere sahiptir. Yemeklerinizde soğana sıkça yer verin. Salatalarınızda kuru soğan kullanmaya özen gösterin. Aralıklarla soğan suyu ve soğan kürü kullanabilirsiniz. Faydaları saymakla bitmeyecek bu besine hayatınızın her alanında yer açın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here