Her şey değişiyor. Eh, düğünler yerinde durur mu onlar da değişiyor. Önceden aşırı moda olan, herkesin gözünde olan gelinlikleri düşünelim mesela şimdi hiçbirini vitrinde göremeyiz. Yaklaşık bir 10 sene öncesinde kadar kır düğünü denen bir şey yoktu mesela, artık kır düğünü yapılmazsa damadını silecek kaynanalar var. Yani demek istediğim baya bir evrim geçirdik şu düğün-dernek mevzularında.

Düğünlerin ne gibi değişikliklere uğradığını merak ediyorsanız yazımızın devamında her birini bulabilirsiniz.

Nedime Bileklikleri

Bu daha çok yabancı dizi ve filmlerin ülkemizde bir popüler kültür haline gelmesiyle başladı. En sevdiğimiz dizinin karakteri evlenirken bir bakıyoruz nedimeleri var, e bizim neden olmasın?! E tamam nedimelerimiz var, o zaman bilekleri de boş kalmasın! İşte böyle böyle yaygınlaştı nedime bileklikleri de.

Bekarlığa Veda Partisi

Muhtemelen değişen düğün geleneklerinden en güzeli bu. Erkekler zaten bunu az çok yapıyordu ama kızlar arasında yaygınlaşması da müthiş bir olay oldu. Tüm kız arkadaşlarınla eğlenebilmek ve yorgunluğu, stresi üzerinden atabilmek için en iyi fırsatlardan biri. Ama tabi bu konuda favorimiz hala Aşk-ı Memnu’daki Nihal’in bekarlığa vedası.

Düğün Gününe Özel Sabahlık

Genelde gelinler kullanıyor bunu ancak kullanan damatlar da var. Arkasında İngilizce ‘Gelin’ ve ‘Damat’ yazıyor. Sanırım İngilizce yazması zorunlu, çünkü hiç Türkçe’sini görmedim. Gelinin saçı bu sabahlık içerisinde yapılıyor mesela. Gelinliğin kirlenmemesi ve gelinin kendini rahat hissetmesi için süper bir icat olduğunu düşünüyorum. Hatta bazı markaların sırf bu düğün gününe özel hazırlık esnasında kullanılabilecek ürün konseptleri var.

Düğün Öncesini de Videoya Almak

Düğün genelde videoya alınır ama son zamanlarda düğün öncesi süreç de videoya alınmaya başlandı ve bence anı biriktirmek açısından son derece gerekli bir şeydi. Kuaföre gidişiniz, orada arkadaşlarınızla sohbetiniz, hazırlık süreciniz, gelin alma vs. hepsi çok güzel şeyler ve hepsi en az düğün kadar videoya alınmayı hak ediyor.

Dış Çekim

Şimdi hiç ‘Yok artık!’ demeyin. Kaç senedir dış çekim var allasen? En fazla 10 sene olsun. 10 seneye kadar neredeyse herkes stüdyo çekimi yaptırıyordu.

Duvaksızlık

Önceden duvaksız gelin olmazdı. Ama artık gelinlik ve gelin saçı modelleri arttıkça duvaksız gelinler de görmeye başladık. Bence gelinlerin görünüşünde son derece modern bir etki yarattı bu.

Gerçek Çiçek Kullanımı

Önceden kullanılan gelin çiçeklerini hatırlar mısınız bilmem ama şu andaki çiçekleri tek geçerim. Bazı gelinler renkli renkli gerçek çiçek buketleri kullanıyorlar artık gelin çiçeği olarak. Bence muhteşem bir yenilik oldu düğünler açısından.

Çiçek Taçlar Kullanmak

Duvak kullanmamak beraberinde farklı alternatifler getirdi gelin saçlarına. Işıltılı tokalar, taçlar ve elbette yapma çiçekten taçlar. Özellikle kır düğünlerinin aranan aksesuarı oldu bu.

Beyaz Ayakkabı Kullanmamak

Önceden her gelin muhakkak beyaz platform ayakkabı giyerdi gelinliğin altına. Artık farklılık yaratmak isteyen gelinler dilediği renkte ayakkabı giyiyor ayaklarına.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here