Eylül geldi sevgili okur. Rüzgar esmeye,yağmur yağmaya, yapraklar dökülmeye başlayacak. Mevsimsel geçişler birçok şeyi de beraberinde getiriyor.Bize düşen ise, bunlara uyum sağlamak oluyor.

Turgut Uyar bir şiirinde diyor ki:

Sonbahar geldi hüzün

İlkbahar geldi kara hüzün

Peki, siz ne düşünüyorsunuz? Gelin, sonbahar aylarında takrir eden ne varmış, birlikte göz atalım:

1) Kıyafet seçimindeki kararsızlıklara hazır mısınız?

Her yıl sonbaharda olduğu gibi, bu dönemde de karışık kombinler ile karşı karşıya kalacağız. Şort giyip, altına bot giyen de olacak; hırka giyip, altına sandalet tercih eden de.

2) Vitrinlerde göreceğiniz yüzdelik indirim etiketlerine hazır mısınız?

Hem kararsızlıkları destekleyecek hem de bir nebze olsun çözüm getirebilecek sezon indirimleri kapıda! Yakında mağazalarda yürümek, mayınlı bir tarlada yürümek kadar zor ve düşündürücü olacak.

3) Yağmurlar yağsın,romantik sevgili paylaşımları başlasın!

Yağmur, tüm romantizmiyle fotoğraflara tema olarak geliyor. Her yerde bol bol karşılaşabileceğiniz, ıslanmış sevgili pozları olacak.

4) Aman dikkat!

Grip salgınları yakındır artık. Öyle sevgiliyle romantizm yaşarken, şahşahalı fotoğraflar paylaşmaya, tarz giyinmeye çalışırken, alerjiniz de baş göstermeye hazırken, üşütmeyin.

 

 

5) İşçiler ve öğrenciler için yeni bir sezon başlıyor!

Yaz aylarını biraz dinlenmek, biraz eğlenmek için yazlık bölgelere kaçarak değerlendiren tatilciler, dönüyor. Özellikle metropolde yaşayanlara sesleniyorum, saatlerce sürecek olan trafiğe var mısınız?

 

6)İşçiler, öğrenciler, trafik demişken; Pazartesi sendromunda yaşanacak artışı da gözardı etmeyelim. Hafta sonunun ne çabuk geçtiğine dair yakınmalar hızla artacak. Çevremiz, bir yerlere yetişmeye çalışan insan profilleriyle dolup taşacak!

 

7) Sosyal medyada, son zamanlarda, en sık karşılaştığımız “deniz,kum,güneş” paylaşımlarına son!

Şimdilerin modası, yapraklarla fotoğraf çekilmek olacak. İster yaprakların, çimlerin üzerine uzanın; ister hışırtılar üzerinde yürüyün, hepsi gayet geçerli. Bunun yanı sıra filtrelerden en sık kullanılanlar da, sarı tonlamalar olacak.

8) Sosyal medya demişken, söylemeden geçmeyelim:

Müzik listelerimizin başına, “Akdeniz Akşamları” gibi şarkılar yerine, “Eylül Akşamı”, “Yine Aylardan Kasım” gibi şarkılar gelecek. Yapraklarımız dökülecek, hüznümüz artacak!

9) “Hüzünlü değilim, mizacım böyle.” gibi cümleler kurmayın.

Yaz aşklarının rafa kalkmasıyla birlikte, dökülen yaprak sayısı da ikiye katlanacak. Bu kez de sosyal medyayı, yürekleri delip geçen ayrılık ve sonbahar temalı sözler sallayacak!

10) Tabii yaz aylarının sefasını sürenleri es geçmeyeceğiz. Bol bol eğlenen, gezen ve gezdiği yerlerde yiyen kadınlarımız, sezona başlar başlamaz, diyete de başlayacak! Artık her yerde “Öğle yemeğinde ne yesem?” gibi sorular duyabilmeniz mümkün olacak.

O kilolar verilecek, tekrar fit olunacak, işte o kadar!

11) Günler geçtikçe, soğuklar ile birlikte dertler de artacak. Öğrencilerin sınavları, vizeleri kapıları çalacak!İşte o zaman da, etrafta gözlerinin altı mor gezen, metrobüste ayakta uyuyan, otobüste ders çalışan gençler kol gezecek.

12) Sonbaharın sonlarına doğru ise kışa hazırlık başlayacak. Kıyafet alışverişleri, tatil planları ise bu hazırlığın temel parçaları olacak!

Nasıl mı? İşte böyle:

“Bir ölüm vefalı, bir de sonbahar.” der Cahit Zarifoğlu.

Sonbaharınız vefalı, gününüz aydın olsun.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here