Mevsimler değiştikçe günlük modumuzun belirlenmesinde büyük önemi olan biyolojik saatimizde yeni ayarlamalar içinde olur. Bu ayarlar normalde epifiz bezinden salgılanan melatonin hormonunun, vücut sıcaklığı ve plazma kortizol seviyesi tarafından belirlenir. Gün ışığından faydalanma süremiz azalır ve daha fazla soğuğa maruz kalırız. Bu durumdan hormonal durumumuz etkilenir ve hormon salınımında ki değişiklikler iştah kontrolümüzden uyku süremize kadar çeşitli etkiler yaratır. Buda başta kilo artışı olmak üzere ağırlığımız da dalgalanmalara neden olur.

Yazdan Kışa Geçişte Sarsılmamak İçin Yapmanız Gerekenler?

 

Sağlam durabilmek için A, C, E vitaminlerinden demir, selenyum, çinko gibi minerallerden zengin beslenmemiz gerekir. Hepsini bir araya toplayabilmeniz için;

  • Sebze ve meyveleri mevsimine uygun tüketin.

Sonbahar Mevsimi İçin Diyet Önerileri 02

Yüksek lif vitamin ve mineral içeren lahana, kabak, karnabahar, pırasa, kereviz, biber, ıspanak ve bal kabağından etsiz zeytinyağlı ya da az yağlı etli yemekler yapın.

Nar, elma, üzüm, ,incir, kivi, portakal, greyfurt, muz, kızılcık gibi meyvelerden meyve salataları hazırlayın.

  • Sıvı ihtiyacınız yaz-kış değişmez.

Sonbahar Mevsimi İçin Diyet Önerileri 04

Soğuk geçen günlerde su içmekte zorlanıyorsanız Ilık, limonlu ya da meyve aromalı sular tüketin.

  • İşlerin başlamasıyla birlikte artan çay kahve alımınızı kontrol altına alın.

Sonbahar Mevsimi İçin Diyet Önerileri 03

Fazla kafein alımı gece uykunuzun kalitesini bozabilir ve ertesi güne yorgun başlamanıza neden olabilir. Fazla kafein yerine şekersiz bitki-meyve çaylarını tercih edin. Vücudun asitliğini arttırmak ya da su kaybettirmek kilo kontrolünüzü de sarsar.

  • Kuvvetli bağışıklık sistemi için D vitamini de önemlidir.

Sonbahar Mevsimi İçin Diyet Önerileri 01

D vitamininin asıl kaynağı olan güneş Işığından yararlanma süremizin azalması ile birlikte plazma seviyesi düşer. Bunun sonucu daha kolay yağ depolarız, kemik dokusu kaybı yaşarız ve bağışıklık sistemimiz zayıflar.

  • Omega-3 açısından zengin olan uskumru, sardalye, somon, ton ya da mevsimi olan başka bir deniz balığı
  • Günlük süt, doğal yoğurt, kefir, ayran ve az tuzlu peynir
  • Uygun miktarda taze fındık, ceviz gibi yağlı tohumlar tüketerek başa çıkabilirsiniz.

 

  • Beden algınızı yitirmeyin

Sonbahar Mevsimi İçin Diyet Önerileri 05

Yazın yapışan t-shirtler ve skinny jeanler korkusuna sıcağa rağmen yaptığınız ya da yapmadığınız egzersizleri aklınıza getirin J TEHLİKENİZ son bulmuş değil bu sefer kıyafetlerin çoğu üzerinize yapışmasa da bildiğiniz gibi bu kışın bir de yazı olacak ve sizi telaş saracak. Bazı yaşam tarzı değişikleri sizi bütün bu endişe ve gözünüz kararmışçasına yaptığınız yanlışlardan alı koyar.

Yapılan bir araştırmaya göre mevsim geçişlerin de 0,5 ila 2,5 kilogram arasında kilo artışları yaşanabilmektedir. Üstüne üstlük dikkat etmeyen bireylerde yaşlandıkça kas kitlesi her yıl %1 ‘lik bir kayıp ile karşı karşıyadır. Hal böyle olunca hareket etmek sağlıklı bir yaşamın vazgeçilmez unsurudur. Bu yaptığım yumuşak girişin uğruna bahaneler üretmeyin. Yapıcam deyin ve kendinize güvenin. Hareket etmezseniz yağlanırsınız.

Bütün kış gecelerini evde dizi takip ederek ya da sezon maçlarını izleyerek geçirmeyin. Planınızı yapın ve spor salonuna gidip hem sosyalleşin hem de işlerin yükünden sıyrılıp kendinize vakit ayırın sonuçta iş dediğin bitmez asıl olan onu planlayabilmektir.

  • Triptofan amino asidi ne işe yarar ?

Sonbahar Mevsimi İçin Diyet Önerileri 06

Triptofan vücut tarafından sentezlenemez ve besinler yoluyla alınması gerekir. En iyi kaynağı da hindi etidir. Daha sonra tavuk, dana eti, fındık, esmer pirinç, balık, süt, yumurta, peynir, muz olarak sayabiliriz. Ancak besin öğelerinin etki gösterebilmesi için tek başına alınmaları yeterli değildir.   Örneğin yüksek proteinli diyetlerde amino asitlerin kendi içindeki yarışına bağlı olarak triptofan daha az işlenir ve daha az serotonin yani mutluluk hormunu açığa çıkar. Bu nedenle düşük karbonhidratlı diyetler bizi mutsuz eder. Lafı fazla uzatmadan;

OLAYLARI GÖRMEZDEN GELMEYİN ÇÜNKÜ ELİNDE SONUNDA YÜZLEŞİRSİNİZ.

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here