Dışarıdan sadece yeşil, beyaz, kırmızı, sarı gibi renklerini gördüğümüz bu sebzeler sağlığımızın bir bütün olarak denge içinde çalışmasını sağlıyorlar, alt tarafı sebze deyip geçmeyin sandığımızdan daha güçlüler J

Ispanak

xSonbahar Sebzeleriyle Nasıl Zayıflanır (1)

 

Önemli bir K vitamini deposudur.100g ıspanak günlük K vitamini ihtiyacınızın 4 katını, C vitamin ise neredeyse yarısını ve demir minerali ihtiyacınızın ¼ ‘ünü karşılar. Kırmızı kan hücreleri yapımı için önemlidir. Taze yaprakları A, C vitamini ve polifenolik antioksidanlardan zengindir ve serbest radikal avcısıdır. Bu koyu yeşil yapraklı sebze B1, B2, B3, B6 vitamini ve folat içeriğiyle vitamin hapı gibidir. Ayrıca potasyum, manganez, magnezyum, bakır ve çinko içeri sayesinde büyüme gelişmede etkili bir sürü enzimin kofaktörüdür. Vücut içi sıvı dengesi, kan basıncı üzerine olumlu etkileri vardır. Aynı zamanda Omega-3 kaynağıdır ve antioksidan etkilidir. Düzenli tüketimi osteoporoz, demir eksikliği anemisine karşı da koruyucudur.

Havuç

Sonbahar Sebzeleriyle Nasıl Zayıflanır (1)

Karotenler karaciğerde A vitaminine çevrilir. Vücudu oksijen radikallerinden koruyan A vitamininin zengin kaynaklarındandır. Sanıldığının aksine düşük kalorilidir ve 100g’ı sadece 41 kaloridir. Çalışmalar havucun içindeki flavanoidlerin cilt, akciğer ve ağız içi kanserlerden korumaya yardımcı olduğunu gösterir. A vitamini büyüme gelişme, göz sağlığı, üreme, epitel doku bütünlüğü için önemlidir. B grubu vitaminleri ve tazesi C vitamini de içerir.

Kereviz

Sonbahar Sebzeleriyle Nasıl Zayıflanır (3)

Siz onun çirkin göründüğüne bakmayın en sağlıklarından biridir. Poli-asetilen, anti-oksidanları sayesinde kolon ve lösemi gibi birçok kanser türüne karşı korumaya yardımcıdır. İyi bir K vitamini kaynağıdır ve osteotropic etkisi sayesinde kemikleri güçlendirir. Alzheimer hastalarında nöral hasarı sınırladığına dair çalışmalar vardır. İçeriğindeki fosfor sayesinde hücre metabolizması, tampon sistemi, kemik ve diş sağlığına katkı sağlar. Bakır içeriği ile kansızlığı önlemede, bağışıklık sistemini desteklemede ve kemik metabolizmasında rol alır.

Lahana

Sonbahar Sebzeleriyle Nasıl Zayıflanır (4)

100g’ı sadece 25 kalori olan lahana fitokimyasallar  (indol-3-karbinol, lutein, Zea-ksantin, sülforafan ve izotiyosiyanatlar )açısından oldukça zengindir. Bunun yanında günlük C vitamini ihtiyacının %60’ nı karşılar. Bunlar kuvvetli antioksidanlardır ve kolon, göğüs, prostat kanserlerinden korumaya ve LDL kolesterol’ü düşürmeye yardımcıdır. İçerindeki anti-kanserojen glikozinolitler küçük parçalara ayrılıp uzun süre pişirildiğinde kayba uğrar. Bu nedenle 10-15 dakika kadar pişirmeniz besin değerinin korunması açasından önemlidir. Ayrıca B1, B5, B6, K vitamini, potasyum, manganez, demir ve magnezyumda içermektedir.

 

Karnabahar

Sonbahar Sebzeleriyle Nasıl Zayıflanır (1)

100g sadece 26 kalori olan karnabahar günlük C vitamini ihtiyacının %80 ’nini karşılarken, sulforaphane gibi birçok fitokimyasal ve indol-3-karbinolünün gibi bitkisel steroller içerir. Bu içerikleri sayesinde prostat, meme, serviks, kolon, yumurtalık kanserlerine karşı kanıtlanmış faydaları vardır. Dahası Di-indolil-metan bileşiği sayesinde bağışıklık düzenleyici, anti-bakteriyel ve anti-viral etkileri olduğu bulunmuştur. Karbonhidrat, yağ ve protein metabolizmasının düzgün işleyişi için gerekli olan B1, B3, B5, B6,K vitaminlerini, folat mineralini ve birçok başka mineralleri de içerir.

Kabak

Sonbahar Sebzeleriyle Nasıl Zayıflanır (5)

100g sadece 17 kalori olan kabak, yüksek lif içeriği sayesinde bağırsak sağlığı için önemlidir ve kabızlık sorununa iyi gelir. Günlük ihtiyacımızın %30’u kadar C vitamini içeren kabak aynı zamanda göz sağlığı için de önemli olan A vitamini ve luteini içerir. Kalp dostu olan potasyum mineralini, hücre bölünmesi ve DNA sentezinde rol alan folat mineralini içerir. Yapısında ılımlı miktarda demir, manganez, fosfor ve çinko gibi mineraller ve tiamin, piridoksin, riboflavin gibi vitaminler bulunur. Bunun yanında folat ve potasyum kaynağıdır. Damar sağlığını koruyarak yüksek homosistain seviyesini de düşürücü etkisi vardır.

Pırasa

Sonbahar Sebzeleriyle Nasıl Zayıflanır (2)

Hafif tatlı aroması olan pırasa soğan familyasındandır (soğan, arpacık, sarımsak). Pırasa yapısında birçok flavonoid, anti-oksidanlar, mineraller ve vitaminler içerir. Pırasa sarımsaktan daha az tiyo-sulfinites içerse de, diallil disülfit, trisülfit, dialil ve alil propil disülfid gibi önemli miktarda anti-oksidana sahiptir.

Laboratuvar çalışmaları alisinin, karaciğer hücrelerinde HMG-CoA redüktaz enzimini inhibe ederek kolesterol üretimini azalttığını göstermiştir. Ayrıca, anti-bakteriyel, anti-viral ve anti-mantar etkinliklere sahiptir. Bunun yanında damar sertliğine neden olan nitrik oksit üretimini azaltarak kan basıncının dengelenmesine yardımcı olur. Pırasa, sağlıklı oranlarda piridoksin, folik asit, niasin, riboflavin, tiamin ve gibi çeşitli vitaminler içerir. Ayrıca, A, C, E ve K vitaminleri ve sodyum, potasyum, demir, kalsiyum, magnezyum, manganez, çinko, selenyum gibi mineralleri içerir.

Sıkıldığınızın farkına vardım J konuyu daha fazla derinleştirmeden sonbahara tadını veren diğer sebzeleri de hatırlatıp sonlandırıyorum.

Dereotu, fesleğen, biberiye, nane, maydanoz, yeşil ve kırmızı biber, salatalık, domatesten lezzetli salatalar; dolmalık biber, patlıcan, barbunya, bamya, börülce, taze fasulye ya da mantardan az zeytinyağlı sebze yemekleri ve tatlı ihtiyacınız içinde kestane ve balkabağını tercih etmenizi öneririm.

Sonbahar Sebzeleriyle Nasıl Zayıflanır

Sevgiler..

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here