Su içmenin faydaları herkesin tahmin edeceği için öncelikle yaşamsal faaliyetlerin devam edebilmesi açısından oldukça önemlidir. Suyun faydaları arasında; öncelikle yaşamsal faaliyetler, sindirim sisteminin iyi çalışması, cilt, saç ve ağız kokusu gibi bir çok şeye karşı faydalıdır. Günlük su ihtiyacı ortalama 2,5 litredir. Peki, 1 litre kaç bardak ediyor? sorusunu soracaksanızda 1 litre su 5 bardak eder. Yani günlük su ihtiyacı ortalama 12,-14 bardak arasıdır.  Daha detaylı olarak suyun faydaları yazımızı inceleyelim.

Su İçmenin Faydaları

1. Kaybettiğiniz suyu değiştirir


Su, vücudunuzun yaklaşık % 75 ‘ini oluşturur. Hemen hemen hepsi, günlük olarak yaşamsal fonksiyonların çalışması için kullanılır. Terleme, idrar, dışkılama gibi etkiler vücuttan su atılmasını sağladığı için bu suyun yerine konulması oldukça önemlidir.

2. Sindirime yardımcı olur – Kabızlık için su tüketin


Yeterli su almamanın en kötü sonuçlarından biri kabızlıktır. Bağırsak dışkıdan su emdiği için rahat edici bir birikime sebep olur. Bu sadece sindirim yolculuğunu yumuşatmak ve bağırsak hareketlerini normale döndürmek için mümkün olan en kısa zamanda su içerek giderilebilir. Düzenli olarak sıvı tüketerek sindirim sisteminizin düzenli çalışmasına destek olarak sindirim sisteminizin düzenli çalışmasına destek olabilirsiniz.

3. Kan dolaşımına yardımcı olur


Suyun faydaları arasında, kan dolaşımına yardımcı olması da yer almaktadır. Kanınızın yarısından fazlası, plazma adı verilen bir maddeden oluşur. Vücudunuzun etrafındaki kan hücrelerini ihtiyaç duydukları yere taşır, sağlıklı bir tansiyonun korunmasına yardımcı olur ve vücudunuzun sıcaklığını kontrol altında tutar.

Plazma yaklaşık %90 oranında suya sahiptir, bu yüzden dehidrate olmanız durumunda işini düzgün yapamazsınız. Yeterince su olmadan, kanınız daha kalın ve yoğunlaşacaktır. Bu, kalbin, kan pompalamak için biraz daha zor ve çok çalışması anlamına gelmektedir.

4. Eklemlerinizi hareket geçirir


Eklemleriniz biraz sert veya ağrılıysa, kendinize yeterince su içip içmediğinizi sorun. Eklemleriniz sağlıklı çalışması ve ağrı gibi durumlar oluşturmaması için düzenli olarak su tüketmelisiniz.

5. Atletik performansı artırır

Su içmenin faydaları arasında atletik performansı artırmakta vardır. Dehidratasyonun kaslarınız üzerinde korkunç bir etkisi vardır. Su olmadan, düzgün bir şekilde çalışma yapamazlar ve istediğiniz seviyede performans gösteremezsiniz, kaslarınız da antrenmandan sonra kendilerini onarmak için mücadele eder.

Ayrıca, egzersizin ter ile su kaybetmenize neden olduğunu aklınızda bulundurmalısınız. Bu, kaslarınızın çalışmasını sağlamak, vücut ısınızı düzenlemek ve kanınızın gerektiği gibi dolaşımını sağlamak için düzenli olarak rehidrata ihtiyacınızın olacağı anlamına gelir.

Ter aldığınızda, suyun yanı sıra besinleri de yitirdiğinizi bilmeniz gerekir. Uzun süre çok yoğun bir şekilde egzersiz yapıyorsanız, maraton gibi, sadece su içmek, kanınızdaki besin seviyelerinin çok seyreltilmesi anlamına gelebilir. Bu hiponatremi olarak bilinen potansiyel olarak tehlikeli bir duruma yol açabilir.

Bu tür bir egzersiz için, elektrolitlerinizi ve sıvılarınızı yenilemenizi sağlamak için bir spor içeceği düşünün.

6. Odak ve konsantrasyonu etkiler


Su içmenin faydaları arasında odak ve konsantrasyon desteği de yer alıyor. Beyniniz diğer herhangi bir organ kadar suya ihtiyaç duyar. Çalışmalar, dehidrasyonun beyin hücrelerinizin hafifçe küçülmesine ve normalden daha az etkili olmasına neden olabileceğini öne sürdü. Bu, normalde uykunuzda yapabileceğiniz sorunları çözmek için yoğunlaşmaya ve biraz daha uzun sürmeye zorlar. Ekstra beyin su eksikliği sebebi ile sizi sinirlendirebilir, bu yüzden bir bardak su bile ruh halinizi iyileştirme potansiyeline sahiptir.

7. Yorgunluk hissine yardımcı olur


Gün içinde yorgun hissederseniz, bunun sebebi tek başına yetersiz uyku veya diğer sağlık sorunları değildir. İlk olarak yeteri miktarda su tüketip tüketmediğinizi kendinize sorun. Yeterli miktarda su tüketmemek yorgunluk ve halsizlik hissine yol açıyor. Doktora başvurmadan önce su tüketiminizi gözden geçirin.

8. Su içmek Zayıflatır mı?


Su içmek zayıflatır mı sorusunu çok kez duymuşsunuzdur. Bu tek başına yeterli değildir. Su içmenin faydaları arasında zayıflatmaya yardımcı etkisi vardır. Gün su ihtiyacını karşılayarak açlık hissinin önüne geçebilir böylece daha az yemek yemiş olabilirsiniz. Su yeme alışkanlıklarınızı değiştirmeye yardımcı olur. Yemekten önce bir bardak su içmek daha yavaş yemek yemenize yardımcı olacaktır.  Dengeli bir diyet programı içerisinde su içmek zayıflatır.

9. Hastalığa karşı korur

Çalışmalar, zayıf hidrasyonun kalp, akciğer, böbrek ve mesaneniz ile yaşamı tehdit eden sağlık problemlerinde katkıda bulunan bir faktör olabileceğini göstermiştir. Daha sonra sıcak bir günde veya egzersiz yaparken yeterince su içmezseniz ortaya çıkabilecek ısı kaybı ve sıcak çarpması var. Su ayrıca böbreklerin yardımıyla toksinleri temizler. Aslında, yeterince su içmediğinizde, böbreklerin düzeltmeye yetecek kadar sıvıya sahip olmayacaktır. Önleme tedaviden daha iyi ise, o zaman su kesinlikle en iyi ilaçtır!

10. Su içmenin cilde faydaları

Su içmenin cilde faydaları arasında en önemlisi kuru cildi önlemek. Cildin gerekli nem miktarına ulaşması için günlük yeterli miktarda sıvı tüketimi oldukça önemlidir.
Dehidrasyonun kanınızı normalden olduğundan biraz daha kalın bırakabilir. İhtiyacın olan suyun bir kısmına yeniden kavuşma yöntemlerinden biri de cildinizden nem çekilmesidir. Bu cildi kuru bırakabilir ve kırışıklıkların görünümünü hızlandırabilir.

11. Su içenin baş ağrısına faydası

Su içmenin bir çok faydasından bahsettik. Susuz kalmak baş ağrısına sebep olabileceği gibi yudum yudum su içmekte baş ağrısının çözümü için bir alternatif.

12. Su İçmenin Ağız Kokusuna Faydası

Günlük su ihtiyacı karşılanmadığı zaman olası yan etkileri olan ağız kokusu ile karşı karşıya kalabilirsiniz.  Yeterli su tüketilmediği takdirde ağızda oluşan bakteriler ve tükürük ağız kokusuna sebebiyet verebilir. Bu sebeple gerekli sıvı alımı bunun önüne geçmeye yardımcı olacaktır.

Gece Su İçmek

Gece su içmek sindirim sitemi üzerinde etkilidir. Sindirim sitemini ve idrardaki toksik maddelerin temizlenmesi için gece yatmadan önce 1 bardak su tüketmelisiniz. Uykuda yenilenen hücreler için de su içmek gerekmektedir. Uykudan hemen önce su içerseniz bu kalp sağlığınız için de faydalı olacaktır.

Günde ne kadar su içilmeli

Günde 2,5 litre su içmek yeterlidir. Bu soruyu günde kaç bardak su içmeliyim olarak soracaksanız da 12-14 bardak arası su içmek yeterli olacaktır. Çok su içmek böbreklerin yeteri miktarda görevini yerine getirmesine engel olup böbrek sağlığı açısından olumsuz sorunlar çıkarabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here