Aslında önceden duyulmuştu ünlü ceonun yakın zaman içerisinde Turkcell koltuğundan ayrılacağı. Ama yine de kesinleşmeyen her bilgi gibi doğrulanması bekleniyordu. Haber doğrulandı, sadece Turkcell’e değil, Türkiye’ye de birçok şey katan ünlü yönetici Turkcell’den istifa etti ve cumartesi, yani 31 Ocak 2015 günü resmi olarak işinden ayrılıyor.

sureyya ciliv in turkiye nin gelmis gecmis en iyi ceosu oldugunun 10 kaniti 07

Turkcell kendisinden sonra yerini kimi getirir, şirketin gidişatı nasıl olur bilinmez ama Süreyya Civil’in gelmiş geçmiş en iyi ceo olduğuna biz eminiz ve elimizde bunu savunabileceğimiz 10 kanıt var!

10.Harika bir kariyere sahiptir.

Kendisi her şeyden önce harika bir özgeçmişe sahiptir. Bizim okurken yorulduğumuz bu özgeçmişe birçok okul sığdırmasının yanı sıra birçok şirketi de sığdırmış, dünya devi Microsoft’ta çalışmıştır. Liseden mezun olduktan sonra ODTÜ’yü kazanan ancak okulu yalnızca bir sene sonra terk ederek Amerika’ya giden Ciliv, ardından hem endüstri mühendisliğini hem de bilgisayar mühendisliği eğitimlerini aynı anda alarak 3,5 senede iki diplomayla beraber Michigan Üniversitesi’nden mezun olmuştur. Harvard’da yüksek lisans yaptı, ardından Metagraphics’de çalışmaya başladı. Bu şirketten ayrıldıktan sonra ise ortağı oldu ve bir arkadaşıyla beraber birçok ödüle layık görülen Novasoft’u kurdu.

sureyya ciliv in turkiye nin gelmis gecmis en iyi ceosu oldugunun 10 kaniti 04

1997 yılında yurda geri dönen Ciliv Microsoft’un Türkiye genel müdürlüğünü üstlendi. Sonrasında şirketin çeşitli pozisyonlarında Amerika’da bulundu. Ardından tekrar Türkiye’ye döndü ve 9 Ocak 2007’de Turkcell’in ceosu oldu.

9.Türkiye’ye gerçekten inanmıştır.

Gelişmekte olan Türkiye’ye gerçekten inanmıştır ve bunu her fırsatta belirtmiştir. Amerika’da harika bir kariyeri daha da iyi düzeye çıkarma imkanı varken yurduna dönmeyi ve kariyerini burada devam ettirmeyi tercih etmiştir. Yaptığı her konuşmasında Türkiye’ye ve Türk insanına ne kadar güvendiğini görebilirsiniz.

sureyya ciliv in turkiye nin gelmis gecmis en iyi ceosu oldugunun 10 kaniti 05

8.Alçakgönüllüdür.

Milyon dolarlarla hatta belki daha fazlasıyla oynayan, sadece Türkiye’de değil dünyada da iş alanında kendini tanıtan bu adam sanki mahallenizden biriymiş gibi alçakgönüllü, egosuz ve güleryüzlüdür. Çalıştığı şirketlerde, en alt basamaktan en üst basamağa kadar kendini tanıyan herkesin kendisini çok ama çok sevmesi de buna en büyük kanıttır.

sureyya ciliv in turkiye nin gelmis gecmis en iyi ceosu oldugunun 10 kaniti 06

7.Sosyal projeler konusunda herkesten duyarlıdır.

Sosyal projeleri şirketini önce çıkarmak için değil gerçekten de sosyal bir sorumluluk hissettiği için gerçekleştirmiştir. Turkcell, kendisinin ceo olduğu zaman içerisinde birçok sosyal sorumluluk projesinin altına imzasını atmıştır ve bunu gerçekten istediği için, sorumluluk hissettiği için yapmıştır.

sureyya ciliv in turkiye nin gelmis gecmis en iyi ceosu oldugunun 10 kaniti 08

6.Türkiye’yi teknoloji anlamında kalkındırmış ve adını duyurmuştur.

Türkiye’nin en büyük teknoloji şirketlerinden birine ceo olmanın sorumluluğunu her zaman bilmiştir kendisi. Türkiye’nin sahip olduğu en büyük şanslardan biri olan Ciliv, Türkiye’deki birçok teknolojik yenilikte etkisi olan kişiliktir.

sureyya ciliv in turkiye nin gelmis gecmis en iyi ceosu oldugunun 10 kaniti 10

5.Koltuk sevdasında değildi.

Kendisinin yerinde olan birçok insan o ceo koltuğundan kalkmak istemezdi. Ama bunun yerine şirketin ve Türkiye’nin geleceğini düşünmüş ve yerini daha taze bir kana bırakmak istemiştir. Sahneden usulca çekilmek her babayiğidin harcı değildir.

sureyya ciliv in turkiye nin gelmis gecmis en iyi ceosu oldugunun 10 kaniti 11

4.Türkiye’nin en büyük firmalarından birini yönetebilmiştir.

Çalıştığı süre içerisinde binlerce işçi, milyonlarca abone barındıran Turkcell’i ustalıkla yönetmeyi bilmiştir. Attığı her adımı sağlamdır ve her daim geleceği görerek hareket etmiştir. Risk almış, ancak her riskin altından ustalıkla kalkmayı bilmiştir.

sureyya ciliv in turkiye nin gelmis gecmis en iyi ceosu oldugunun 10 kaniti 12

3.Türkiye’yi teknolojiyi kullanan değil üreten bir ülke haline getirmeyi amaçlamıştır.

Türkiye’ye inandığından ve çalıştığı süre içerisinde sadece Turkcell’i değil, Türkiye’yi hedef alan bir iş adamı olduğundan bahsetmiştik. İşte kendisi tam olarak bunu yapmaya çalışmıştır. Türkiye’yi gerçek bir teknoloji devi ve üreticisi haline getirmek için çalışmıştır. Çünkü kendisi de bu teknoloji devrinde teknolojiyi kullanabilmenin değil, üretebilmenin önemli olduğunu bilmekte.

sureyya ciliv in turkiye nin gelmis gecmis en iyi ceosu oldugunun 10 kaniti 02

2.Yerini unutmamıştır.

Aslında Amerika’dan Türkiye’ye dönmesi bunun en büyük kanıtıdır ve yerini unutmayan insanlar her zaman için daha kıymetlidir. Her fırsatta yurt dışına kaçmaya çalışan ulusal başarılarımız yanında yüz akımız olmuştur.

sureyya ciliv in turkiye nin gelmis gecmis en iyi ceosu oldugunun 10 kaniti 09

1.Müşterilerle özel olarak konuşmuştur.

Turkcell’in yürüttüğü bir kampanya çerçevesinde binlerce Turkcelliyi aramış ve özel olarak konuşmuştur. Sadece bu bile kendisini sevebilmemiz için yeterli bir sebep!

sureyya ciliv in turkiye nin gelmis gecmis en iyi ceosu oldugunun 10 kaniti 05

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here