Her gün makyaj yapmak mıdır bakımlı olmak? Yoksa daha fazlası da var mı? Bakımlı olmak, kendimizi güzel hissetmek için her daim makyaj yapmaya mecbur muyuz? Aslına bakarsanız değiliz, sadece gözden kaçırdığımız bazı noktalar var.

Makyajsız da güzel görünebilmenin, güzel hissedebilmenin formülü aslında çok basit, sadece bize bunun için gerekli olan noktaları bilmiyoruz. Ancak merak etmeyin çok da sır niteliğinde olmayan bu önemli noktaları bugün sizlerle paylaşacağız. Bu adımları atlamadığınız sürece bir daha makyaja ihtiyaç duymayacak, kendinizi her daim bakımlı hissedeceksiniz.

12. Bol Su İçmek

Cildimiz her daim neme ihtiyaç duyar ve biz bunu kullandığımız nemlendirici kremlerle, serumlarla sağlamaya çalışırız ancak ne yazık ki bunu içten yapmayı unuturuz. Halbuki gün içerisinde bol su içsek, su içmeyi bir alışkanlığa dönüştürsek zaten cildimiz son derece bakımlı görünecek. Eğer yeterince su içerseniz hiçbir bakım ürününe ihtiyaç duymazsınız demiyoruz ancak büyük ölçüde cilt bakım işini halledeceğinize eminiz.

11. Makyaj Ürünlerine Değil Cilt Bakımına Para Harcamak

Bir ruja 70 lira veriyorsunuz, fondöteninizi 50 $’a yurtdışından getirtiyorsunuz ama nemlendirici kreminize sadece 20 lira veriyorsunuz. Yanlış! Bir süre sonra değil 50 $ verdiğiniz fondöten, katbekat fazlasını verseniz dahi cildinizi iyi göstermeyecek. Bunun yerine bakımınız için ayırdığınız bütçenin çoğunu cilt bakım ürünlerinize verin ve fondötene ihtiyaç duymayın.

Ha, tabi kalitesiz fondöten, kalitesiz ruj kullanın demiyoruz sadece cilt bakımını aksatmadığınız ve kaliteli bir bakım rutini oluşturduğunuz sürece kapatıcıya da fondötene de ihtiyaç kalmayacak ve bunlara para akıtmaktan kurtulacaksınız diyoruz.

10. Duş Almak

Özellikle havalar ısındığı zaman pek çok kişinin toplu taşıma aracı kullanırken diğer insanlardan isteği budur. Duş almak cildinizi tazeler, özellikle akneli ciltler için her gün duş almak oldukça önemlidir. Hem temiz olmak, hem de temiz hissetmek için gereklidir. Ancak bir ipucu verelim soğuk suyla duş almaya alışın!

9. Pis Kokmamak

Düzenli olarak duş aldığınız zaman deodoranta, parfüme ihtiyaç duymazsınız belki ama gün içerisinde insanız pek çoğumuz terleyebiliriz. Bu yüzden deodorant ya da terlemeyi önleyici bir ürün kullanmak şart. Eğer sizden kötü bir koku yayılmıyorsa zaten bu dünyanın en bakımlı insanlarından birisiniz, buna emin olabilirsiniz.

8. Güneşten Korunmak

Evet, D vitamini önemli ancak cildimizi korumak da önemli. Dünyaya ve ozon tabakasına verdiğimiz zarar yüzünden artık güneş ışınları çok zararlı. Cildimizde lekelere neden olabiliyor, sivilce oluşumunu tetikleyebiliyor, yaşlanmayı artırıyor ve tabi ki en önemlisi cilt kanserine bile neden olabiliyor. Bu nedenle cilt tipinize uygun bir güneş koruyucu kullanmak, yaz mevsiminde güneşin en tepede olduğu saatlerde dışarı çıkmamak son derece önemli.

Aslında çok da konuşmaya gerek yok, bir tır şoförünün yüzüne bakın, zaten durumu anlayacaksınız. Sağ taraf güneşe maruz kalan kısım.

7. Cildi İçten Beslemek

Aynı su içmek gibi yediğimiz sağlıklı besinlerin de bize ve cildimize geri dönüşü muhteşemdir. Ancak fast food, abur cubur tarzı ürünleri yaşam tarzı haline getirmek hem vücudumuza hem de cildimize yapacağımız en büyük kötülüklerden biridir. Şekeri bırakmak, su tüketimini artırmak, işlenmiş yiyeceklerden uzak durmak hem vücudumuz hem de cildimiz için atabileceğimiz en önemli adımlardan.

6. Makyaj Yapılmasa Dahi Her Gece Cildi Temizlemek

İşte birçok kadın tam olarak bu noktada kaybediyor. Makyaj yapmıyorsam cildimizi temizlememin ne anlamı var diye düşünüyor olabilirsiniz ancak dışarı çıkmasanız dahi ev ortamında bulunan tozlar, yemek buharı, sigara dumanı gözenekleri tıkar ve cilt temizlenmeye ihtiyaç duyar. Hele dışarı çıktığınızda bu temizlik çok daha elzem hale gelir; düşünsenize egzoz dumanı, fabrikadan yayılan dumanlar ve dahası…

5. Kirpiklere ve Kaşlara Bakım Yapmak

Gece makyajınızı sildiğiniz zaman kaşlarınız ve kirpikleriniz sizinle kalır. Bu nedenle kaşlara ve kirpiklere besleyici bakım yapmak şarttır. Besleyici yağlardan destek alarak kaşlarınızı ve kirpiklerinizi gürleştirebilirsiniz. Bu sayede makyaj yapmasanız dahi dolgun kirpikleriniz ve kaşlarınızla son derece bakımlı ve göz alıcı gözükürsünüz.

4. Düzenli Manikür ve Pedikürü Aksatmamak

Bu zamana kadar eller önemlidir dedik, el bakımını aksatmayalım dedik ancak ayakları hep unuttuk. Makyajsız da bakımlı olmak için el ve ayak bakımını aksatmamak şart. Evet, ellerimizi herkes görüyor ama özellikle kış aylarında ayaklarımız gizli, bunun ne önemi var ki diye düşünebilirsiniz ancak unutmayın, eğer botlarınızın içinde bebek poposu gibi ayaklar gizliyse kimse görmese dahi siz kendinizi bakımlı hissedersiniz zaten.

3. Saç Bakımı Şart

Aynı kaşlar ve kirpikler gibi saçlarınız da her daim sizinle. Bu nedenle doğru saç rengi kullanmak, saçları iyi nemlendirmek, kırıldığı zaman süpürge haline dönüşmeden kestirmek önemli.

2. İyi Uyumak

Günde en az 8 saat uyuyun demeyeceğiz elbette herkesin uyku alışkanlığı farklı. Ancak şunu söyleyelim, yeterli uyuyun, düzenli uyuyun. Uykusuzluk göz çevresine çok zarar verir. Göz altlarının çökmesine, göz altında morluk oluşmasına neden olur. İşte tam olarak bu durumlar bizi fondötene ve kapatıcıya mahkum eder.

1. Ağız Bakımına Dikkat

Ağız bakımı, bize göre bakımın en önemli sac ayaklarından biri. Ağzınız temizse ve bakımlıysa siz de yarı yarıya bakımlı ve temizsinizdir zaten!

İlgili Yazı: Evde Manikür Yapma Teknikleri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here