Tarih kendini bu şehir üzerinde yaptığı doğru hamle ile ispatladı.. Önce Rönesans doğdu bu şehirde. Tarih, ilk çiziği bu noktada attı. Sonrasında Medici ailesinin varlığı, ticareti, mimarisi, politikası ve sanatı ile Toscana’nın Başkenti ismi ile tek kalemde yazdı. Floransa’ya ilk adım attığınızda atmosferinden neden bu kadar özel bir şehir olduğunu anlıyorsunuz. Öyle ki Floransa UNESCO Dünya Mirası listesi içerisinde.

Aldık biletlerimizi. Gittik Floransaya. Nasıl gezeceğiz, neler yapmamız gerekiyor. Mutlaka görülmesi gereken yerler nereler. Alın çantalarınızı ve hep birlikte şehrin kalbine doğru yaklaşalım.

Floransa’da Gezilecek Yerler

1- Floransa’nın Simgesi- Piazza del Duomo

İtalyanların deyişiyle Firenze denilince akla gelen ilk yer Duomo oluyor ve burası bir meydan. Meydan, içerisinde Aziz Giovanni Vaftizhanesi, opera müzesi, Floransa Kathedrali ve Giotto’nun Çan Kulesi’ni de barındırıyor. Piazza del Duomo, inanılmaz bir mimari. Görenleri şaşkına çevirecek kadar ustaca yapılmış bir eser.

 2- Basit Bir Köprü Deyip Geçilemeyecek Kadar Muazzam- Ponte Vecchio

Floransa’nın ortasından geçen Arno Nehri’nin üzerine inşa edilmiştir. İlk anda bu sıradan gelebilir fakat Ponte Vecchio Köprüsü’nün değerini artıran etkenler var. Köprünün üzerinde dükkanların olması ve bu dükkanların üzerinde de Vasari Koridoru’nun inşa edilmesi Ponte Vecciho Köprüsü’nü çoktan farklılaştırmıştı bile.

3- En Ünlü Çıplak Adam Heykeli : Michelangelo’nun Davud Heykeli

Aslında bu heykel Floransa’nın birçok yerinde var. Orijinalini görmek isteyenler var ise Accademia dell’Arte del Disegno’ya gitmeleri gerekecek. Aslına bakarsanız bulunduğu sanat müzesinin popüler olmasının başlıca etkeni bu heykelin orada olması. Michelangelo tarafından yapılmış olan bu heykel Piazza della Signoria’ya dikilmiştir. Bu devasa heykel, korunması amacıyla 1873 yılında Galleria dell’Accademia taşınmıştır.

 4- Saray Gibi Saray- Palazzo Vecchio

Palazzo Vecchio İtalyancada “Eski Saray” anlamına gelir. Oysa ki burası bir belediye binası olarak tasarlanmıştır. Öyle bir belediye binasıdır ki Firenze’nin ihtişamına ihtişam katar. Binanın hemen girişine de orijinali Galleria dell’Accademia’da bulunan David Heykeli yerleştirilmiştir.

5- Dante’nin Vaftiz Olduğu Yer- Battistero di San Giovanni

St. John Vaftizhanesi, Floransa’nın iki eşsiz eseriyle yanyanadır. Bunlar Floransa Katedrali ile Giotto Çan Kulesi’dir. Vaftizhanede en dikkat çeken kısımlardan bir tanesi bronz kapılarıdır. Yazın hayatında buradan bahseden ünlü Rönesans şairi Dante ve Medici aile üyeleri de burada vaftiz edilmiştir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here