Anadolu’nun birçok şehrinden İstanbul’a gerçekleşen göçlerin nedeninin bir zamanlar birileri tarafından ortaya atılan “Taşı toprağı altın İstanbul.” lafı olduğunu söyleyebiliriz. Gerçi bu ne kadar doğru bilemiyoruz. Bu sözün söylendiği zamanlarda öyleyse bile artık bu büyülü şehirde nüfus o kadar fazla ki, muhtemelen altından pek kalıntı kalmadı.

Ancak İstanbul’da nüfusa direnen, hatta fazla nüfusla daha da şaha kalkan başka bir dinamik yapı var: Sokak Lezzetleri. Özellikle merkezi yerlerde bolca karşılaşacağınız bu sokak lezzetlerini sadece merkezi noktalarda değil birçok yerde bulabilirsiniz. Yani aslında şunu demek istiyoruz; Cebinizde azıcık da olsa biraz para varsa ve İstanbulda’ysanız herhangi bir restorana oturmadan karnınızı rahatlıkla doyurabilirsiniz.

15.Islak Hamburger

Kesinlikle İstanbul’u tanımlayan şeylerden biridir ıslak hamburger. Özellikle İstiklal Caddesi’nin başındaki Kızılkayalar’da yemenizi tavsiye edebileceğim bu lezzet en iyi buz gibi bir ayranla gidiyor ve kesinlikle bir tane yetmiyor. Yoğun sarımsaklı tadı ile birçok kişinin damak tadına hitap ediyor.

tasi topragi altin degil sokak lezzeti olan istanbuldan 15 sokak lezzeti 04

14.Waffle

Eğer elde waffle yenmeyeceğini düşünüyorsanız sizin henüz hiç Ortaköy’e yolunuz düşmemiş demektir. Oradaki usul, tazecik waffle hamurunu bol malzemeyle doldurup elde yemektir. Üstelik boğaza karşı waffle yemenin aslında bugüne kadar kaçırılmış bir lezzet olduğunu da işte tam o an anlayacaksınız!

tasi topragi altin degil sokak lezzeti olan istanbuldan 15 sokak lezzeti 10

13.Kumpir

Yine İstanbul’un meşhur sokak lezzetlerinden biridir kumpir. Ortaköy’de boğaza nazır olarak yiyip hem karnınızı hem gözlerinizi doyurabileceğiniz gibi İstiklal Caddesi’nde turlarken de haşlanmış patatesin diğer malzemelerle uyumuna şaşırabilirsiniz.

tasi topragi altin degil sokak lezzeti olan istanbuldan 15 sokak lezzeti 16

12.Halka Tatlısı

Gerçek ismini boşverin şimdi. Halka tatlısı çıtır çıtır hamuru, yumuşacık içi ve tam kıvamında şerbetiyle adeta dünya değerlerinden biridir. Elinize bulaştırmamaya çalışmayın, çünkü bulaşacak. Ama emin olun halka tatlısı böyle yenir, tadı böyle çıkar.

tasi topragi altin degil sokak lezzeti olan istanbuldan 15 sokak lezzeti 11

11.Kestane

Özellikle İstiklal Caddesi boyunca bir sürü kestaneci görebilirsiniz. Alırsınız 5 liralık, kış mevsiminde içinizi ısıtarak, biraz da ağzınızı yakarak yemeye devam edersiniz. Sobalı zamanlarımızı bize hatırlatan ve bize özleten en lezzetli şeylerden biridir kestane kebap.

tasi topragi altin degil sokak lezzeti olan istanbuldan 15 sokak lezzeti 02

10.Mısır

İster köz olsun, ister haşlama. Biraz tuzlayıp mısır kemirmenin, sonra da onu dişlerin arasına kaçırmanın vazgeçilmez bir yanı vardır. Hele ki haşlama yediyseniz koçanındaki suyu emmeyi ihmal etmeyin. Asıl tadı orada.

tasi topragi altin degil sokak lezzeti olan istanbuldan 15 sokak lezzeti 13

9.Sandviç

Bu bahsettiğimiz sandviç dile gelse “Ben sizin bildiğiniz sandviçlerden değilim!” diye bağırır! Özellikle iş başlangıç ve çıkış saatlerinde yoğun olan metrobüs, otobüs ve bilimum toplu taşıma araçlarının duraklarının yakınlarına konumlanan bu sandviççiler, tazecik ekmeklere ne dilerseniz onu koyarak size harika bir sandiç hazırlarlar. Rus salatası mı istediniz, buyrun efendim! Salam mı dediniz, o da burada!

tasi topragi altin degil sokak lezzeti olan istanbuldan 15 sokak lezzeti 14

8.Küt Böreği

Her ne kadar biz onu uzun zaman boyunca ‘Kürt Böreği’ diye biliyor olsak da kendisi ‘Küt Böreği’ imiş. Sıcak sıcak bol pudra şekerli yemeye gayret ediniz. Eliniz yüzünüz pudra şekeri olacak, aldırmayınız. Zira kendisinin tadı böyle çıkıyor.

tasi topragi altin degil sokak lezzeti olan istanbuldan 15 sokak lezzeti 08

7.Simit

Sen olmadan olur mu canım simit? Her köşe başında bulabileceğiniz, ister peynirle, ister çayla tüketebileceğiniz hatta arasına Nutella bile sürdürebileceğiniz susamların bile kendisiyle gurur duyduğu bir besindir simit.

tasi topragi altin degil sokak lezzeti olan istanbuldan 15 sokak lezzeti 01

6.Çatal

Simit tezgahlarında görebileceğiniz çatalların da simitten aşağı kalır yanı yok ama. Hafif sert hamuruyla, özellikle peynir ve çayla harika bir koalisyon oluşturuyorlar.

PIC00198.JPG

5.Tavuk Pilav

Bazen nohut da eşlik edebilir yanına, hatta bazen tavuk tamamen çekilir aradan. Evinizde nasıl bir pilav yiyorsanız yiyin iki büklük yürüyerek, dökmemeye çalışarak yiyeceğiniz pilavın tadı bambaşkadır.

tasi topragi altin degil sokak lezzeti olan istanbuldan 15 sokak lezzeti 15

4.Balık Ekmek

Eminönü’nde kafanızı nereye çevirseniz balık ekmektir. Ama kuşkusuz en güzeli teknelerden ikram edilendir. Çoğunlukla oturulmadan yenir ama eğer oturacaksanız da sakın öyle uzun saatler oturmaya kalkmayın, çünkü çok bekleyen var. Zaten siz daha ne olduğunu anlamadan gelir balık ekmeğiniz. Seri üretim, böyle de hız katar işe.

tasi topragi altin degil sokak lezzeti olan istanbuldan 15 sokak lezzeti 06

3.Turşu Suyu

Bir kap içerisine doldurulmuş acılı ya da acısız turşu suyu ve kıtır kıtır turşularla serin serin boğazınızdan akan turşu suyu aynı zamanda büyük bir tezatla ciğerlerinize kadar her yerinizi yakar kavurur. Ama lezzeti bambaşkadır.

tasi topragi altin degil sokak lezzeti olan istanbuldan 15 sokak lezzeti 05

2.Midye Dolma

Gece arkadaşlarla dışarı çıktıktan sonra eve dönmeden önce uğranacak son yer bir midyeci tezgahıdır. Tezgahın başına çökülür ve beyaz pirinçle bu kadar uyumlu olmasına şaşırılan midye mideye indirilir. Aynı zamanda ekşili ve bol karabiberli özel pilav da.

tasi topragi altin degil sokak lezzeti olan istanbuldan 15 sokak lezzeti 07

1.Kokoreç

Geldiği yeri bilsek de vazgeçemediğimiz eşsiz bir lezzettir kokoreç. Eğer iyi bir yerde yapana rastlarsanız tok olsanız da yarım ekmek yemeden kendisinin lezzet kıskacından kurtulamazsınız. Özellikle bol kimyonla tüketmenizi tavsiye ederim.

tasi topragi altin degil sokak lezzeti olan istanbuldan 15 sokak lezzeti 12

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here