Kadın olmak ne zor, öyle değil mi? Bir yandan vücudumuzdaki tüylerden kurtulmaya çalışalım diğer yandan da bu yok etme yöntemlerinin vücudumuzda bıraktığı batıklarla uğraşalım. Ancak her şeyin bir çaresi var elbette.

İlk önce konumuza batığın tanımıyla başlayalım: Epilasyon esnasında ölü deri içerisinde kalan ve uzayamayan ya da içe doğru uzayan tüyler cildimizde batıklar oluşturur. Batıklar çoğunlukla kırmızı noktalar, iri sivilceler şeklinde kendini gösterir. Görüntü kirliliği yaratması bir yana bazen acı verebilir ve cildimiz üzerinde ciddi pürüzler oluşturabilir. Hatta bazen bu batıklar kalıcı lekelere sebep olabilirler.

Oluşması oldukça kolay olan bu batıklardan kurtulmak da vereceğimiz formüller sayesinde oldukça kolay.

Epilasyon yönteminizi gözden geçirin.

Sorun belki de epilasyon yönteminizdedir. Büyük kolaylık sağlayan jilet yöntemi ya da birçok kişinin elinin altında bulunan epilatörler batığa en çok sebep olan epilasyon yöntemlerindendir.

Jilet kullanırken cildi iyi nemlendirmemek, düz ve kıl köklerinin tersinde bir rota çizmemek batığa en çok sebep olan nedenlerden biridir.

Bir yönteme bağlı kalamıyor musunuz?

Epilasyonda sık sık yöntem değişiklikleri yapmak da ne yazık ki batık ihtimalini artırır. Eğer herhangi bir epilasyon yönteminden memnunsanız bu yöntemi kullanmaya devam edin. Çünkü yöntemler arasında sık sık değişiklik yapmak batık ihtimalini artırıyor.

Bazen geleneksel en iyisidir.

Ağda yöntemi batık oluşumunu en aza indirgeyen yöntemdir. Çünkü tüylerle beraber ölü derinin de önemli bir kısmını götürür. Hal böyle olunca ağda yapınca aynı zamanda peeling de yapmış sayılırsınız.

Keselenmeyi ihmal etmeyin.

Keselenmek vücudunuza yapabileceğiniz en büyük iyiliklerden biridir. Her ne kadar o eski, taş gibi ipek keseler geride kalsa da size bir sır, aslında tüm keramet onlardaydı. İpek keselerle ya da vücut fırçalarıyla yapacağınız keselemeler sayesinde ölü derinin sizi terk etmesini sağlayabilirsiniz. Hem batık oluşumu önlenir, hem de ölü deri altında kalan batıklar bu sayede daha rahat çıkar.

Nem çok önemli.

Duştan sonra birçoğumuz vücudumuzu nemlendirmeyi unuturuz. Oysa ki bu batık oluşmaması ve oluşan batıklar için gözden kaçırdığımız en önemli noktalardan biridir. Batık özellikle kuru ciltlerde büyük bir kabus haline gelmektedir, bu nedenle cildinizi her zaman nemli tutmaya özen göstermelisiniz.

 

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here