Bir tür psikolojik rahatsızlık olan tırnak yemek, bırakılması gereken ve ciddi rahatsızlıklara sebep olacak bir alışkanlıktır. Tırnak yemek nasıl bırakır? Sorusunun cevabı da bu bağlamda en çok merak edilenler arasındadır. Tırnak yeme alışkanlığını bitirecek yöntemleri, tırnak yeme sebeplerini ve çözüm yollarını anlatacağız.tirnak-yemek

Neden Tırnak Yiyoruz?

Çocukluktan öte gelebilen ya da sonradan kazanılabilen bir alışkanlık olan tırnak yeme, obsesif-kompulsif bozukluk olarak tanımlanabilmektedir. Deriye zarar verebildiği gibi tırnak eti enfeksiyonlarına da sebep olan bu alışkanlığa; aşırı sinir, aşırı heyecan, sıkıntılı dönemler, bilinçaltında bastırılan duygular sebep olabilir.

Tırnak Yemek Nasıl Bırakılır?

1.Tırnak yemeye engel ürünler

Kozmetik mağazalarında ya da eczanelerde satılan, tırnak yeme alışkanlığı olan kişilere özel olarak üretilen ürünleri kullanabilirsiniz. Bunlardan en çok bilineni acı ojedir. Tadı yüzünden parmaklarınızı ağza götürmemeye başlayabilirsiniz.

2.Manikür

Bakımlı görünen eller, göze hoş geleceği gibi psikolojik olarak tırnak yeme alışkanlığından uzaklaştırabilmektedir.

tirnak-manikur3.Takma tırnak

Geçici bir çözüm olan takma tırnak takmak, kendi tırnaklarınıza zarar vermek yerine plastik bir ürüne zarar vermeye yönlendirmektedir.

4.Tırnak yememe eğitimi

Bu eğitim genellikle çocuklarda uygulanmakta olup, yüksek oranda başarı sağlayabilmektedir.

5.Doktor

En önemli maddelerden biri olan psikolog doktor ya da psikiyatrı hekimi size yardımcı olabilir. Tırnak yeme alışkanlığınızın altında yatan sebebi bulup, onu yok etmeye ve böylece alışkanlığı bırakmanız konusunda başarıya ulaşırsınız.

6.Stres topu

Tırnak yeme alışkanlığın sebebi eğer stres ise bu esnada stres topu kullanabilirsiniz.

7.Tırnak bakımı

Manikür dışında tırnaklarınız kısa bir şekilde kesebilir, yiyebileceğiniz bir alanı kendiniz yok etmiş olursunuz.

tirnak-bakimi8.Ceza

Her yediğiniz tırnak için kendinize ceza verebilirsiniz.

9.Farklı alışkanlıklar

Ellerinizin ya da ağzınızın oyalanabileceği bir alışkanlık edinebilirsiniz. Sakız çiğnemek gibi, tespih çekmek gibi…

10.Son olarak tırnaklarınızı neden yediğinizi bulmalısınız.

Tırnak Yeme Alışkanlığının Getireceği Sağlık Problemleri

Dişlerin kesici kenarlarına zarar veren tırnak yeme alışkanlığı, tırnak eti enfeksiyonlarına da sebep olur. Normal şartlarda ağız içerisinde bulunmayan mikroorganizmaların gelişmesine de etkili olan tırnak yeme alışkanlığı, kalp kapakçıklarını tutan mikrobik hastalıklar, anjin, ağız ve sindirim yolu enfeksiyonları gibi ağır antibiyotik kullanmayı gerektiren  hastalıklara sebep olur.

Tırnak yeme alışkanlığının tedavisi nasıl olur?

tirnak-yemek-2Tırnak yeme tedavisi yetişkin ve çocuklarda farklı şekilde uygulanır. Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof Dr Faruk Yorulmaz, yetişkinlerde tırnak yeme alışkanlığı ile ilgili olarak şu açıklamalara yer veriyor:

Yetişkinlerde iş stresi ve eşle ilişkilerden kaynaklanan stresin  tırnak yemeyi artırıyor. Bununla alakalı olarak, bazı önlemler alarak kendi kendilerini tedavi edebilirler. Bu alışkanlık ileri düzeyde ise mutlaka bir hekime başvurmaları gerekmekte.

Çocuklarla ilgili de önerileri bulunan Yorulmaz, “Çocukluk döneminde kardeş kıskançlığı  ailede yaşanan sorunlar ve şiddet gibi pek çok olay tırnak yemeyi başlatabilir ve artırabilir. Aşırı baskıcı ana-baba veya sert bir öğretmenin etkisinde kalan çocuklarda daha sıktır. Sorunların daha fazla olduğu zamanlarda tırnak yeme de artar, sorunlar azaldıkça azalır. Tırnak yiyenlerde uyku bozukluğuna da daha sık rastlanmaktadır.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here