Tırnak yemek çoğu insanın sorunu. Neredeyse herkesin bu alışkanlığın strese ya da psikolojik bazı problemlere bağlı olduğunu düşünse de ben buna kesinlikle inanmıyorum. Eğer öyleyse memlekette sağlam adam sayısı çok az demektir. Çünkü tırnak yiyen insanlar azımsanmayacak kadar çok.

Young Woman Biting Her Finger Nail

Tırnaklarını çatur çutur yiyen bir insandım bir süre öncesine kadar. Sadece tırnaklar mı? Kenarındaki etlerle beraber neredeyse parmaklarımı yutacaktım. Artık güzelliğime, dolayısıyla el güzelliğime de daha düşkün olduğumdan ötürü dikkat ediyorum ama bazen arada kaçıyor! 🙁 Dolayısıyla okuyup araştırdığım ve derlediğim bu önerileri umuyorum beraber uygulayacağız ve beraber kurtulacağız bu illetten!

© Copyright 2010 CorbisCorporationDenenmiş Yöntemlerle Tırnak Yeme Alışkanlığına Nasıl Son Verilir?

Tırnak Yeme Nasıl Bırakılır?

Tırnak yeme bir alışkanlıktır. Peki, tırnak yeme nasıl bırakılır sorusunun belli bir cevabı var mı? Elbette farklı yöntemler var ama hepsi kesin çözüm değildir. Deneyerek kendinizin için en doğru olan yöntemi siz bulacaksınız.

  1.  Acı oje, benim kullandığım ve başarılı olduğum yöntem. Hala tam başarılı sayılmam ama minimuma indirdi diyebilirim. Öyle berbat bir tat bırakıyor ki değil tırnaklarımı ağzıma götürmek, su bile içemiyordum neredeyse. Ben tırnak kenarındaki etlerimi yediğim için etlere de sürüyordum. Görünmüyor, belli olmuyor, ojeyi bozmuyor herhangi bir yan etkisi yok yani. 2 günde bir tazelemek gerekiyor ama.

tirnak yemeyi birakmanin yollari 03

Tırnak yeme alışkanlığı nasıl bırakılır?

Tırnak yeme alışkanlığı sizi toplum içinde zora sokabildiği gibi hijyen açısından da oldukça önemlidir. Tırnak yeme alışkanlığı nasıl bırakılır? diye aratıp bu yazıyı okumaya başladıysanız zaten bırakma kararını almışsınız demektir. Gelin 2. maddeye birlikte bakalım.

2)Tırnaklarınıza bakın. Bu da kullandığım yöntemlerden biri. Tırnaklarınıza çok özenerek manikür yapın ve rengine bayıldığınız bir ojeyi sürün. Kıyamazsınız muhtemelen. Manikürü ve tırnak bakımını hayatınıza sokarsanız tırnak yemekten uzak kalırsınız.

tirnak yemeyi birakmanin yollari 02

3)Eğer bakımlı ve uzun tırnaklara sahip olamayacak kadar sabırsızsanız, tırnaklarınızı daima kısa tutun. Ama yine de bakımı elden bırakmayın.

tirnak yemeyi birakmanin yollari 11

4)O da mı olmadı? Takma tırnak alın. Nereden geldiğini bilmediğiniz bir plastik parçasını kemiremeyeceğinize eminim.

tirnak yemeyi birakmanin yollari 04

5)Elinizi ağzınıza götürdüğünüzde yanağınıza vurun. Mazoşistlik değil kızlar, hafif bir şekilde vurmaktan bahsediyorum.

6)Eldiven giyip, tırnaklarınıza renkli bantlar sarabilirsiniz. Bunlar evde yapılacak şeyler gerçi ama yine de yaptırım gücü fazla bana göre.

tirnak yemeyi birakmanin yollari 05

Tırnak Yeme Tedavisi

7)Son, belki de en önemli kısım ise tırnak yememe konusunda kararlı olmanız ve kendinize tırnak yemediğinizi devamlı hatırlatmanız. Bunu da başaramıyorsanız bir uzman psikologdan yardım alabilirsiniz. Tırnak yeme tedavisi psikolojik destek ile sağlanabilir. Sizi tırnak yemeye iten sebebi bulup bunun kaynağına inebilirsiniz.

tirnak yemeyi birakmanin yollari 12

Unutmayın ki, tırnak yemek sadece güzellikle ilgili bir şey değildir. Aynı zamanda çeşitli rahatsızlıklara yol açabilir. Karnından kocaman tırnak topu çıkan kız efsanesini eminim duymuşsunuzdur. Duymadıysanız ya da hatırlattıysam da üzgünüm. 🙁

Sizin tırnak yemeyi bırakmak için aklınıza gelen başka öneriniz var mı? Paylaşın! 🙂  Sevgiler…

10 YORUMLAR

  1. ya ben 11 yaşındayım 3 yaşımdan beri tırnak yiyiyorum bu illetten ne yaparsam yapayım kurtulamıyorum başka yolları var mı ?

  2. ben kızım ve ben aşırı dercede elimi agzıma götürüyorum. ve ben tırnaklarımı uzattımki yemegim ama günahmiş ne yapacam bilmiyorum…..

  3. ya ben kendimi bildim bileli yiyorum ve 3 tane acı oje bitirdim olmuyor yiye yiye diplerini söktüm iltihaplanacak neredeyse kimse bir çözüm bulamadı kaç kere denedim bırakmayı olmuyor ya bi heyecanlansam bi üzülsem hemen elim ağzıma gidiyor 🙁

  4. Ben 15 yaşındayım 3 yaşımdan beri tırnak yiyorum. Bi ara tırnak yemeyi bıraktım. Tırnakları mi uzattım ve manikür yaptırıp oje sürdum gerçekten çok güzel oldu. Ben sadece kendi isteğimle bıraktım. Isteyince hersey oluyor. Elinizi agziniza götürünce sürekli aklınıza gelsin. Güzel ellere sahip olmak için Tırnakları mizin güzel olmasi lazim. Bir de pskilojik sorunlardan olduğunu düşünüyorum. Sinir stres…

  5. Ben 13 yaşındayım ve 1-2 hafta dayanıpta tırnağım uzayınca ona kıyamıyorum o kadar uzattım diye düşünüyorum fakat annem kes diyince tekrar yemeye başlıyorum şimdi de kesmeden sadece törpüleyerek 3 hafta dayanıcam bir insan 21 gün tırnak yemeyince yemek istemiyormuş tabi benimkisi alışkanlıktan ve açlıktan eğer yemeye devam edersem protez tırnak denemeyi düşünüyorum 1-2 ay kadar

  6. Bir de aynı zamanda acı cila kullandım fakat ben yoğurdu çayın şekerini vb şeyleri parmağımla tadarım hep o yüzden de acı cila kullanınca olmuyor aynı zamanda patates kızartması da dahil o çok önemli çünkü

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here