Münazara konusu haline gelen “Tişört” kelimesinin nasıl yazıldığını çözüme kavuşturalım istedik. Siz “Acaba nasıl yazılıyor?” diye düşünedururken biz aslında ilk cümlemizle cevabını çoktan vermiş bulunduk. İngilizce kelimelerle yakından ilgilenmeye başladığımızdan beri, kelimelerin dilimizdeki karşılığını unutur olduk. Mesela hiç kimse “günaydın nasıl yazılıyor?” diye merak etmiyor. Çünkü günaydın kelimesinin yazılışının “Good morning!” olduğunu iddia eden kimse yok. Ama gelin görün ki, tişört kelimesiyle alakalı ortaya atılan bir kargaşa var. O kargaşa “Tişört mü yoksa T-Shirt mü?” kargaşası… Dilimizdeki karşılığı ‘tişört’tür. Siz ısrarla “t-shirt” yazan giyim mağazalarının tabelalarına aldırış etmeyin, bize güvenebilirsiniz 🙂 Bu, meselenin İngilizce kelimelerden etkilendiğimiz yanıydı.

“Tişört mü T-Shirt mü?” Sorunsalı

Daha da tuhaf olanı “Tşört mü yoksa Tişört mü?” sorusudur. Bu tuhaf olan kısma hiç girmesek daha iyi galiba… Cevabımız bunda da sabittir; Tişört diye yazılır efendim. Hatta şunu da itiraf etmemiz gerekecek ki “…. nasıl yazılır?” ihtilafları hep msn diliyle konuşanların başının altından çıkıyor. “Selam” demek yerine “Slm” diyenler var. Ya da “Hoşça kal” tabiri yerine “Baaayy!” diye veda edenler var. Var da var anlayacağınız… Bunlar olduğu müddetçe “aman da bu nasıl yazılıyor Google’dan bakayım” diye paniğe kapılanlar da olacak.

Tişörtün nasıl yazıldığını öğrendiğimize göre, artık yorum kısmımıza dilediğiniz kadar tişört yazma alıştırması yapabilirsiniz 🙂 Şayet yazımızı beğenip faydalı bulduysanız “Thanks” yerine “Teşekkür ederim” yazmanızı önemle rica ederiz. Şaka bir yana, bu tür karıştırılan kelimeleri bizimle paylaşırsanız, daha fazla kişiye ulaşmak adına onları da kaleme alabiliriz. “KİB” demiyoruz tabii ki, bir sonraki yazımıza kadar kendinize iyi bakınız…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here