Saçlar kadınlar için oldukça önemlidir. Saçlar düzenli olarak bakım istemektedir. Özellikle ince telli saçlar yıpranma konusunda bir adım öndedir. Saçınıza uygun bakımı yaparak saçlarınızı ışıltılı ve sağlıklı bir hale getirebilirsiniz. Saç bakımı için çok da fazla para harcamaya ihtiyacınız yok. Evde saç bakımı ürünleri kurtarıcınız olacak.

Saç bakımı evde nasıl yapılır?

Saç bakımı evde nasıl yapılır? sorusuna saçları yıkamaktan başlayalım. Banyo sırasında yapmanız gerekenleri sıralıyoruz.

  • Saçınıza uygun bir şampuan seçin.
  • Saçlarınız işlem görmüş ve yıpranmışsa mutlaka saç kremi kullanın.
  • Saçınızı hafta bir kez sirkeli suyla durulayın.
  • Saçlarınızı ılık su ile yıkayın. Aksi halde saçlarınız çok hızlı kuruyacaktır.
  • Saç kurutma makinesi kullanmayın. Havlu ile saçınızın nemini alarak kurumaya bırakın.
  • Saçınız ıslakken durulanmayan saç bakım serumu sürüp tarayabilirsiniz.

Doğal saç bakımı zeytinyağı yumurta

Evde saç bakımı yaparken kullanabileceğiniz iki ürün ile saça gerekli nemi ve gücü kazandırabilirsiniz. Doğal saç bakımı zeytinyağı yumurta ikilisi için muhteşem bir bakım ürünüdür. Özellikle kuru ve yıpranmış saçlar için tam bir nem kaynağıdır. Zeytinyağı saça gerekli vitamini saçlar.

Saç maskesi zeytinyağı tarifi:

  • 2 çorba kaşığı zeytin yağı
  • 1 yumurta sarısı
  • 1 tatlı kaşığı elma sirkesi

Daha parlak bir saç elde etmek için karışıma balda ekleyebilirsiniz.  Bu karışımı karıştırdıktan sonra saçlarınızın diplerinden uçlarına doğru yedirin. İnce bir tarakla tarayarak iyice yayılmasını saçların. Saçınıza nemli bir havlu sararak 2 saat kadar bekleyin. Ayda 2 kez kullanım için uygundur.

Badem yağı

Bademyağını saf olarak saçınıza uygulayabilirsiniz. Kuru saçlar için birebirdir. Saçınıza gerekli nemi kazandırarak daha ışıltılı bir saça sahip olmanıza yardımcı olacaktır.

Yıpranmış saçlar için maske

Yıpranmış saçlar için maske önerisinde bulunmadan önce bir kaç otun şifasından bahseceğiz. Bunlarla birlikte kullanacağınız yağlar saçınıza gerekli gücü kazandıracaktır.

Evde saç bakımı nasıl yapılır? sorusunun diğer adımı  yıpranmış saçlar için saç bakım maskesinin nasıl yapılacağıdır.

1) Doğal Şampuanlar

Yıpranmış saçlar için kimyasalı en az seviyede olan veya doğal olarak üretilen şampuanları kullanabilirsiniz.  Saçlarınız ne kadar çok kimyasalla karşılaşırsa o kadar yıpranacaktır.

2) Doğal Yağlar

Ardıç yağı ve argan yağı

Bu iki yağı eşit miktarda karıştırarak saçlarınıza sürebilirsiniz. Saç derisine de masaj yaparak yağı yedirmeyi unutmayın. Çünkü kuru saçlar kuru saç derisi demektir. Ardıç yağı saç derinizi besleyecek argan yağı ise ona destek sağlayacaktır. Argan yağı saç için en faydalı yağlardandır. İçerisindebulunan B ve E vitamini sayesinde saçınızın kısa sürede toparlanmasına yardımcı olacaktır.

Ceviz Yağı, Bal ve Badem Yağı

 

Saçın kuruluğunu gidermek, saç derisini beslemek ve gereken parlaklığı vermek için çok doğal bir karışım olacaktır. 2 tatlı kaşığı ceviz ve badem yağını 1 tatlı kaşığı bal ile karıştırarak saçınıza uygulayabilirsiniz. Haftalık kullanım için uygundur.

3) Kaçınılması Gerekenler

Kaçınılması gerekenlerin en başında sıcak su, yüksek ısılı ve sürekli uygulanan işlemler bulunmaktadır. Güneşli günlerde saçınızı sıkça nemlendirin. Çantanızda bir saç serumu mutlaka bulunmalı.

Evde saç bakımı erkek için

Evde saç bakımı erkek içinde aynı sıra ile işlenebilir. Erkekler daha sık saç kestirdikleri için saçları daha sağlıklı olacaktır.

En iyi saç bakım maskesi markası

Saç bakımı doğal yollarla sağlanabildiği gibi hazır maskeler ile de elde edilebilir. Sizlere bir kaç öneride bulunacağız.

1)Yves Rocher

Yıpranmış Saçlar için Onarıcı Saç Maskesi

%98 doğal içeriğe sahip bir üründür. Besleyici olan organik jojoba ve organik karite yağı içeriği ile saçları onarır ve parlak bir görünüm elde etmesine yardımcı olur.

2) Loreal Paris

Elseve 6 Mucizevi Yağ Saç Bakım Maskesi

Saça gerekli nenim verirken saçları kökten uca besler.

3) Urban Care

Urban Care’in farklı saç tipleri için üretmiş olduğu, size uygun olan  bir saç bakım bakım maskesini kullanarak saçınıza bakım yapabilirsiniz.

İlgili yazı

En İyi Şampuan Hangisi ve Doğru Şampuan Nasıl Seçilir?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here