Türkler olarak çok şanslıyız. Neden mi? Çünkü harika bir mutfağa sahibiz. Yemek kültürümüz son zamanlarda Aceleci Amerikalıların fast food alışkanlığına biraz kurban gitmiş olsa da hala inanılmaz zenginliği, ağız sulandıran lezzetleriyle başımızın tacı.

Sofralarımızın vazgeçilmezi olan Türk yemeklerinin neredeyse her birinin yanında çok iyi giden bir şey var ki… Kütür kütür yediğimiz, yemeklerin tadına tat katan turşulardan bahsediyorum elbette. Hadi şimdi bana söyleyin, sıcacık bir bulgur pilavının yanında yediğiniz buz gibi bir salatalık turşusunun tadını size hangi fast food zinciri verebilir?

tum puf noktalariyla tursu nasil kurulur 01

Neyse, turşuların damak tadımızdaki yerini daha fazla överek ağzınızı daha fazla sulandırmak istemiyorum. Onun yerine size birçok sebzeden yapabileceğiniz turşunun genel hatlarıyla yapımından bahsedeceğim. Yani sizin anlayacağınız bugünkü amacım size balık vermek değil, balık tutmayı öğretmek.

tum puf noktalariyla tursu nasil kurulur 05

Turşu yapmak için en başta tazecik sebzelere ihtiyacınız var. Bu aşamada hic olmadığınız kadar titiz davranmanızı tavsiye ederim. Hatta marketten değil, pazardan yapın sebze alışverişinizi, sebzeleri koklayın, onlara dokunun öyle alın. Hem pazarların üzerinizde yarattığı rahatlatıcı etkiye inanamayacaksınız. Hem de bu şekilde en taze sebzeleri alabileceksiniz. Tabi pazar diye her ürünün en iyisi olduğunu düşünmeyin. İnce eleyin, sık dokuyun ki çürükler, ezikler girmesin torbanıza.

tum puf noktalariyla tursu nasil kurulur 10

Turşu için kullanacağınız sebzeler kadar kullanacağınız kap da önemli. Herhangi bir yerinde ezikliği, deliği olmayan, sıkıca kapanabilen bir kap tercih etmelisiniz. Genelde 3 kilo sebze için 5 kiloluk bidon kullanılır. Turşu kurarken bu oranı göz önünde bulundurmanızda fayda var. Turşunuzu ilk etapta deneme amaçlı küçük kavanozlara kurabilirsiniz.

tum puf noktalariyla tursu nasil kurulur 07

Turşu için kullanacağımız sebzeleri iyice yıkamalı, öyle kullanmalısınız. Sebzeleri turşu için hazırlama aşamasında ise kesim büyüklüğü sizin zevkinize bağlı. Domates, salatalık gibi sebzeleri doğramadan, bütün halinde atmayı düşünüyorsanız sebzenin üzerinde, turşu suyunun içine nüfuz edebilmesi için küçük delikler açmalısınız.

tum puf noktalariyla tursu nasil kurulur 12

Sebzeleri kaba yerleştirdikten sonra birkaç diş soyulmuş sarımsak ve birkaç nohutu da kaba koyun. Nohutların dipte olması turşunun mayalanmasını kolaylaştıracaktır. Halka şeklinde dilimlediğiniz limonları da kavanozun kenarlarına dizin. Şimdi sırada belki de en önemli kısım olan turşu suyu hazırlama var.

tum puf noktalariyla tursu nasil kurulur 03

Turşu suyu için içme suyu kullanmalısınız. Eğer çeşme suyu kullanacaksanız suyu kaynatmanız ve bir gün bekletmeniz gerekiyor. Turşu suyunu kaynar halde sebzelerin üzerine dökenler de var. Bu yöntem hanımları korkutsa da aslında kaynar su sebzelerin çok daha diri ve çıtır olmasını sağlıyor. Eğer cesaret edebilirseniz denemesi bedava.

tum puf noktalariyla tursu nasil kurulur 11

Turşu suyu için kullanacağınız diğer malzemeler ise sirke ve tuz. Sirkenin elma sirkesi olması genelde tercih edilse de diğer sirkeler de asidik yapısıyla işinizi görecektir. 1 litre su için 1 çay bardağı sirke ve 2 çorba kaşığı tuz kullanmalısınız. Bu oranı bozmamanız turşunuzun daha lezzetli olmasını sağlayacaktır. Eğer sebzelerin yukarıya çıkmasını önlemek ve turşunuza, turşu suyunuza farklı bir aroma katmak isterseniz sebzelerin üzerine bir tutam da maydanoz koyabilirsiniz.

tum puf noktalariyla tursu nasil kurulur 06

Turşu için kullanacağınız kabın kapağını sıkı sıkı kapattıktan sonra ters çevirin ve güneş görmeyen, kuru bir yerde en az bir hafta bekletin. Bir hafta ardından katkısız, doğal ve lezzetli turşularınız sofranıza konulmak üzere hazır olacak.

tum puf noktalariyla tursu nasil kurulur 08

Turşu yapımının kolaylığı sizi hala hazır turşu yerine ev yapımı turşuya ikna edememişse hazır turşuların neden tercih edilmemesi gerektiğinden bahsetmekte fayda var.

tum puf noktalariyla tursu nasil kurulur 04

Hazır turşular şebeke suyuyla yapılırlar ve maliyeti artırmamak için içerisinde sirke kullanılmaz. Bunun yerine asidik maddeler kullanılır. Bu asidik maddeler turşu suyunu daha keskin, daha ekşi yapar ama mideye zararı yadsınamaz. Hazır turşuların görünüşünün daha diri olmasının sebebi de asit yoğunluğunun fazlalığındandır. Yani sizin anlayacağınız ne varsa ev yapımında var. 🙂

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here